Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Topná sezóna je pomalu tady! Zajímá vás, jaké existují druhy briket a jakou mají výhřevnost?

Říj 2312 Autor: Claudie Kornelová

Vytápění je důležitou součástí našich domovů, a výběr správného paliva může mít významný vliv na účinnost topení a naší peněženku. Jedním z populárních způsobů vytápění jsou dřevěné brikety. Jsou cenově dostupné, ekologicky šetrné a mají výbornou výhřevnost. Avšak existuje mnoho různých druhů briket, kdy každá má jiné vlastnosti a výhřevnost. V tomto článku se na tyto druhy podíváme a zjistíme, které jsou pro vás ty vhodné.

brikety

Víte, které brikety jsou vhodné pro vaše kamna? Zdroj foto: Pixabay.com – Hans

Dřevěné brikety

Dřevěné brikety jsou jedním z nejběžnějších druhů palivových briket. Jsou vyrobeny z lisovaného dřevěného pilinového materiálu a obvykle mají válcovitý nebo hranolovitý tvar. Dřevěné brikety mají výbornou výhřevnost díky vysokému obsahu pevné hmoty a nízké vlhkosti. To znamená, že při spalování produkují mnoho tepla a jen málo popela. Jsou ideální pro vytápění domů a krbů.

Pelety

Pelety jsou malé válce nebo granule vyrobené ze dřeva nebo biomasy. Mají konzistentní velikost a tvar, což zajišťuje konstantní spalovací výkon. Pelety mají výbornou výhřevnost a nízký obsah vlhkosti. Jsou vhodné pro automatická topení, jako jsou peletové kotle, a jsou považovány za ekologicky šetrnou alternativu.

peleta

Pelety zajišťují konstantní spalovací výkon. Zdroj foto: Pixabay.com – moses

Brikety z uhlí

Brikety z uhlí jsou vyrobeny lisováním uhlí prachu a vápence. Mají výbornou výhřevnost a dlouhou dobu hoření. Jsou oblíbenou volbou pro topení v kamnech a kotlech, zejména v oblastech, kde je uhlí dostupné a cenově výhodné.

Biomazné brikety

Biomazné brikety jsou vyrobeny z organických materiálů, jako je sláma, seno, nebo dřevní štěpka. Mají nižší výhřevnost než dřevěné brikety, ale jsou ekologicky šetrnou alternativou. Jsou vhodné pro vytápění malých prostorů a grilování.

briketa

Zkoušeli jste třeba dřevěné brikety? Zdroj foto: Pixabay.com – MSphotos

Kokosové brikety

Kokosové brikety jsou vyrobeny z lisovaného kokosového vlákna. Mají výbornou výhřevnost a dlouhou dobu hoření. Jsou populární pro grilování a venkovní vytápění.

Jaká je výhřevnost briket?

Výhřevnost briket se liší v závislosti na druhu a kvalitě paliva. Obecně platí, že dřevěné brikety, pelety a brikety z uhlí mají výbornou výhřevnost a mohou dosáhnout hodnoty kolem 4 800 až 5 500 kilokalorií na kilogram. Biomazné brikety mají nižší výhřevnost, obvykle mezi 3 000 a 4 500 kilokaloriemi na kilogram.

Je důležité si uvědomit, že správná volba briket závisí na vašich potřebách a dostupnosti paliva ve vaší oblasti. Než se rozhodnete pro konkrétní druh briket, doporučuje se konzultovat se specialistou na vytápění nebo výrobcem krbů, abyste získali optimální výkon a účinnost.

V závěru lze říci, že brikety jsou skvělou volbou pro účinné a ekonomické vytápění. Rozdílná výhřevnost různých druhů briket vám umožní vybrat si to, co nejlépe vyhovuje vašim potřebám a požadavkům na vytápění vašeho domova. Při používání briket je však vždy důležité dodržovat bezpečnostní pokyny a správnou obsluhu topeniště.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist