Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Sypat sůl do kávy či do bot? Poradíme vám, proč byste to měli dělat!

Bře 2411 Autor: Claudie Kornelová

Sůl, vědecky známá jako chlorid sodný (NaCl), je nedílnou součástí každého jídla, od jejího použití při vaření až po přímé dochucování jídla na talíři. Avšak sůl může udělat mnohem víc než dodat chuť vašemu jídlu. Od úklidu po zimní údržbu chodníku je kuchyňská sůl účinným domácím (a venkovním) pomocníkem: čistí, odstraňuje zápachy a dokonce i některé skvrny, čímž se stává nezbytnou součástí domácnosti. Podívejte se na všechny užitečné vlastnosti soli níže a možná začnete kupovat sůl ve velkém množství.

sůl

Sůl je takový malý zázrak v domácnosti. Zdroj foto: Pixabay.com – Rupert Kittinger-Sereinig

Osvěžení proutěného nábytku

Nábytek z proutí s věkem žloutne. Osvěžte ho opět tak, že ponoříte kartáček do roztoku vody se solí a poté jím nábytek vyčistěte. Následně nechte nábytek uschnout na slunci a uvidíte, jak budou vaše kusy z proutí vypadat opět jako nové. Stejně tak, pokud máte nové slaměné koště, namočte ho před prvním použitím do horké, slané vody asi na 20, abyste prodloužili jeho životnost.

Čištění připálenin

Když vaříte v hrnci na sporáku, často se stane, že vařící voda zkrátka vybublá a přeteče ven. V tu chvíli posypte rozlitou vodu solí, ještě předtím, než stihne vychladnout. Skvrna díky tomu neztvrdne a bude se mnohem lépe čistit.

Zlepšete chuť kávy

Tento tip platí pro lidi, kteří nemají kávovar, ale občasně připravují kávu na sporáku. Pokud jste nechali kávu na sporáku déle, než jste měli, a ona díky tomu zhořkla, zkuste do hrnku před nalitím přidat špetku soli. Sůl by měla chuť neutralizovat a učinit ji mnohem chutnější.

káva

Pomocí soli můžete zlepšit chuť kávy. Zdroj foto: Pixabay.com – Karolina Grabowska

Plevel zničte přirozeně

Prorůstá vám plevel mezi prasklinami v chodníku nebo podél linií na terase? Vynechte drahé ošetření drsnými chemikáliemi a místo toho sáhněte po obyčejné soli. Vysušující vlastnosti soli mohou nasát vodu a způsobit, že plevel uvadne.

Smíchejte roztok z jednoho dílu soli a dvou dílů vody a opatrně jej naneste na plevel, přičemž se vyhněte blízkým rostlinám. Sledujte, jak sůl vysušuje a likviduje nežádoucí plevel. Tento postup představuje přírodní a účinnou alternativu k chemickým přípravkům na hubení plevele.

Odstranění skvrn z nádobí

Sůl je skvělým pomocníkem při čištění: Pokud vezmete kus soli a budete jí třít uvnitř vázy s květinami, odstraníte tím lesklý prstenec, který po květinách zanechala voda. Pokud potřebujte odstranit skvrny od čaje nebo kávy z hrnků a šálků, nasypte trochu soli na houbičku a krouživými pohyby ji rozetřete. Mosaz a měď vyleštíte pastou ze stejných dílů soli, mouky a octa.

Odstraňte zápach z bot

Pravděpodobně jste již viděli reklamy na přírodní solné deodoranty do podpaží. Stejný princip, který pomáhá soli zadržet tělesný zápach, funguje i v zapáchajících botách, jelikož sůl pomáhá bojovat proti bakteriím. Stačí nasypat trochu soli do zapáchajících tenisek nebo plátěných bot, které potřebují osvěžit.

boty

Zapáchají vám boty? Dejte do nich trochu soli. Zdroj foto: Pixabay.com – Myriams-Fotos

Odmrazování čelních skel a oken

Sůl snižuje teplotu, při které voda mrzne a mění se v led, což můžete ideálně využít ve svůj prospěch. Aby okna vašeho domu nenamrzala, potřete je houbou namočenou ve slané vodě. Zde je dobrý tip, jak využít staré ponožky: Dejte si do auta ponožku naplněnou solí. Jakmile budou hlásit pokles teplot, potřete ponožkou přední sklo, ráno byste měli být bez námrazy.

Zdroj

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist