Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Slavné vynálezkyně, které změnily naše domácnosti

Čvc 2113 Autor: Claudie Kornelová

Představte si svůj domov bez ledničky, bezpečnostního systému nebo WiFi. Je to zvláštní představa, že? Bez vynalézavých vynálezkyň, které tyto a další průkopnické inovace vytvořily v minulém století, by dnes byly naše životy téměř k nepoznání. Nyní si pojďme tyto slavné ženy představit.

žena

Slavné vynálezkyně, které změnily naše životy. Zdroj foto: Pixabay.com – Tumisu

Upozornění: Jen bychom rádi podotkli, že než se pustíte do čtení, tak na internetu se lze dočíst o různých prvních vynálezech a jejich vynálezcích. Pokud tedy nesouhlasíte s tím, že níže zmíněné ženy byly první, které danou věc vymyslely, tak berte v potaz, že názory a dochované informace se skutečně různí – což není naše vina. Bohužel se nám nepodařilo najít originální fotky těchto úžasných žen – až na Hedy Lamarr. 

Myčka na nádobí: Josephine Cochrane

Pokaždé, když odpočíváte na pohovce po výtečné večeři, zatímco vaše myčka se stará o špinavé nádobí, děkujte ženě jménem Jospehine Cochrane. Tato chicagská prominentka byla již znuděna ručím mytí nádobí a navíc měla strach o svůj jemný porcelán, který by se při špatném zacházení mohl snadno rozbít, v kůlně za její domem proto přišla s mechanickým řešením.

V roce 1886 si nechala patentovat svůj design, který zahrnoval vodní trysky a stojan na nádobí. Brzy poté si založila svou vlastní společnost s názvem Cochran’s Crescent Washing Machine Company, která se nakonec stala součástí KitchenAid. Cochrane byla nakonec uvedena do síně slávy národních vynálezců v roce 2006, téměř sto let po její smrti.

myčka

Josephine už ruční mytí nádobí nebavilo a tak vymyslela myčku. Zdroj foto: Pixabay.com – Natasha G

Žehlící prkno: Sarah Boone

Sarah Boone, která se v roce 1832 narodila do otroctví v Severní Karolíně, uprchla do Connecticutu spolu se svým manželem a dětmi v polovině 18. století prostřednictvím sítě, která se podobala podzemní dráze. Povoláním švadlena, vyvinula novou, vylepšenou verzi žehlícího prkna. Dříve se používalo jednoduché dřevěné prkno, které bylo položeno přes opěradla dvou židlí.

Boone vytvořila zakřivený povrch, který byl polstrovaný a sklopný pro snadnější používání. V roce 1892 jí byl udělen patent na její vylepšené žehlící prkno, což z ní učinilo jednu z prvních afroamerických žen, které ho získaly. O více než 100 let později je její design stále prototypem žehlících desek, které dnes používáme.

žehlící prkno

Která žena by se obešla bez žehlícího prkna? Zdroj foto: Pixabay.com – MichaelGaida

Odpadkový koš s pedálem: Lillian Gilbreth

Jako matka 12 děti se Lillian Gilbreth nepřekvapivě zajímala o vylepšování každodenních předmětů pro domácnost pomocí ergonomických vylepšení. Jedním z jejích nejtrvalejších vylepšení byl odpadkový koš na nožní pedál, který uživatelům umožňoval otevřít víko i s plnýma rukama. V polovině 20. století představila Gilbreth také police na dveřích od ledničky, spínače nástěnného osvětlení a vylepšený otvírák na konzervy.

Mezi prvními ženskými inženýrkami, které získaly doktorát, je Gilbreth nejlépe známa svými průkopnickými studiemi, které aplikovaly psychologii ke zvýšení efektivity na pracovišti i doma. Pokud máte rádi design „pracovního trojúhelníku“ vaší kuchyně, můžete za to poděkovat této impozantní inovátorce.

koš

Odpadkový koš s pedálem ušetřil starosti s plnýma rukama. Zdroj foto: Pixabay.com – succo

Moderní elektrická lednice: Florence Parpart

Pokud jste někdy slyšeli, jak starší člověk nazývá svou ledničku „mrazničkou“, tak zde je historie. V 19. století se rychle kazící jídlo skladovalo v izolované skříni, chlazené velkým blokem ledu, který bylo potřeba každých pár dní doplňovat.

To vše se změnilo díky patentu Florence Parpart v roce 1914. V té době vymyslela první moderní elektrickou ledničku, což způsobilo velký převrat v tom, jak se mohlo začít skladovat jídlo a nastartovalo to vlnu domácích modelů ledniček. V polovině 20. století byly elektrické ledničky považovány za standardní kuchyňské spotřebiče.

lednice

Dříve se mrazilo pomocí obřího bloku ledu. Zdroj foto: Pixabay.com – difisher

Domácí bezpečnostní systém: Marie Van Brittan Brown

Frustrovaná pomalou prací a nezájmem policie v jejím afroamerickém sousedství v Queensu v New Yorku, vytvořila zdravotní sestra Marie Van Brittan Brown prototyp moderního domácího bezpečnostního systému.

Van Brittan Brown zapojila motorizovanou kameru, která zaznamenávala vstup do jejího domu na televizní monitor, průkopník prvního uzavřeného televizního systému, který zahrnoval obousměrný mikrofon pro komunikaci s návštěvníky přes bezpečně zavřené dveře. Její systém také zavedl tísňové tlačítko pro upozornění policejního orgánu v případě nouze či vloupání. V roce 1969 získala na tento svůj vynález patent.

systém

Díky Marii se počet vloupání rapidně snížil. Zdroj foto: Pixabay.com – Stafford GREEN

Technologie bezdrátového přenosu (WiFi): Hedy Lamarr

Kolik z výše uvedených vynálezů ovládáte na dálku pomocí svého chytrého telefonu? Od inteligentních ledniček až po domácí zabezpečovací systémy závisí mnoho z našich nejdůležitějších domácích technologií na WiFi. Nic z toho by nebylo možné bez práce hollywoodské herečky a vynálezkyně Hedy Lamarr.

Kromě hraní v desítkách ikonických filmů Zlatého věku vyvinula Lamarr v roce 1941 technologii přeskakování kmitočtů, která se stala předchůdcem dnešní WiFi, GPS a Bluetooth. Technologie, která byla původně vytvořena pro torpédové naváděcí systémy amerického letectva během druhé světové války, se stala jedním ze stavebních kamenů moderní bezdrátové komunikace. Lamarr byla posmrtně uvedena do síně slávy národních vynálezců, stalo se tak v roce 2014.

Hedy Lamarr

Díky této hollywoodské krásce máme dnes WiFi. Zdroj foto: Pixabay.com – Flybynight

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist