Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Praktický pomocník v domácnosti – akumulátorová vrtačka

Lis 1329 Autor: Redakce

aku vrtacka v kufruAku vrtačka se může stát ve vaší domácnosti jedním z nejoblíbenějších pomocníků. Mezi akumulátorovým nářadím zabírá přední místa a ti, kdo mají aku vrtačku při práci po svém boku, určitě tuto skutečnost potvrdí. Slouží samozřejmě k vrtání a šroubování. Jejich obliba stále roste, zejména díky cenové dostupnosti a hlavně mobilitě, která umožňuje používání bez potřeby elektrické zásuvky. Nemusíme přemýšlet o tom, kudy povedou elektrické kabely a takto se dostaneme i na těžko přístupná místa. Aku vrtačka je vhodná do domácnosti, na chaty či chalupy nebo i do terénu.

Funkce a výběr aku vrtačky

Již zmíněné vrtání a šroubování jsou základními funkcemi aku vrtačky. Aku vrtačce se proto právem přezdívá „akumulátorový vrtací šroubovák“. Šroubování se využívá k běžnému povolování a utahování šroubů. Pro vrtání je třeba si rozmyslet, do jakých materiálů se bude vrtat. Jestli jedná o zděné materiály, je vhodné vybrat si aku vrtačku s příklepem. aku vrtačka

Výběr vrtačky závisí také na velikosti vrtaných otvorů, a to z hlediska patřičného výkonu. Aku vrtačky rozlišujeme tedy podle typu, výkonu, napětí a kapacity akumulátoru. Nejslabší vrtačky o napětí akumulátoru 3,6 voltu, se používají spíše pouze jako šroubovák a vydrží pracovat kolem třiceti minut. Osmnácti voltová aku vrtačka již vyhovuje ve většině domácích prací a vydrží nabitá pro přibližně 200-300 šroubů, záleží na druhu a průměru šroubu. Příklepové vrtačky jsou často již obohaceny o přídavnou rukojeť, která zajišťuje stabilitu při vrtání.

Parametry pro akumulátor

Akumulátor je zodpovědný za správný chod, pohání aku vrtačku a poskytuje jí takzvanou „šťávu“. Většinou je umístěn ve spodní části a výhodné je, když součástí sady aku vrtačky jsou rovnou dva akumulátory, to zajistí, že když se jeden vybije, nemusíme dlouze čekat na nabití a v klidu dále pracovat. Seriózní prodejci aku vrtaček by běžně měli dva akumulátory zajistit. Pro akumulátor jsou zásadní tři parametry.

profi vrtackaPrvním parametrem je typ (nebo materiál). Aku baterie může být buď NiCd (nikl-kadmiová), NiMh (nikl-metalhydrydová) nebo Li-ionová. Li-ionový (lithium-ionový) aku článek je nejmodernější z nich a chlubí se vysokým výkonem i kapacitou, malou hmotností a hlavní výhodou je, že postrádá samovybíjení efekt a navíc jsou nenáročné na údržbu. Předcházející dva typy, NiCd a NiMh jsou staršími předchůdci, vyžadují sice větší péči, ale na druhou stranu mají dobrou výkonnost a mají vysokou životnost z hlediska množství nabíjecích cyklů.

Druhým parametrem je napětí akumulátoru. Napětí akumulátoru se pohybuje v rozpětí od 3,6 až do 36 voltů. Platí, že čím větší napětí, tím výkonnější aku vrtačka je. Minimální napětí pro běžné práce je 12V.

Poslední důležitý parametr je kapacita, udávaná v ampérhodinách (Ah). Tato hodnota určuje, jak dlouho vydrží aku baterie pracovat na jedno nabití. Minimum je 1,5Ah, ale lepší je pořídit si aku vrtačku s kapacitou 2-3Ah.

Na co dalšího hledět při výběru aku vrtačky

Hledět bychom měli i na nabíječku, která musí být schopná nabít akumulátor. Hitem jsou rychlonabíječky, ty dobijí akumulátor během chvíle. I rukojeť je důležitou součástí, musí zajistit bezpečné a pohodlné držení aku vrtačky. Nejpohodlnější jsou takzvané „twinplastové“ rukojeti, které jsou vyrobené nejméně ze dvou plastových nebo pryžových materiálů, které brání prokluzování a tlumí otřesy. Vrtačka musí být stabilní, když ji odložíme, tedy musí být perfektně vyvážená, aby nikam nepřepadla. Setkáváme se i s nadstandardními typy vybavenými led diodovým světélkem, což oceníme zejména v tmavých prostorech bez možnosti osvětlení pracovní plochy či šroubu.

Součástí dnešních vrtaček jsou rychloupínací sklíčidla. Výměna nástrojů je tím rychlejší a není třeba použití kličky. Za sklíčidlem může být i prstenec s momentovým klíčem. Můžete tak snadno nastavit sílu dotažení pomocí označených stupňů přímo na prstenci. Momentový klíč se používá při šroubování, při vrtání se vypíná. Většinou se setkáme se stupnicí od jedné do pěti a rozlišení je tím jemnější, čím je vyšší číslo stupnice.

Profesionální versus hobby aku vrtačky

profi aku vrtackaVrtačky, které si kupujeme domů, se leckdy svými vlastnostmi již vyrovnají profesionálním vrtačkám. V hobby oddělení vrtaček se setkáváme většinou s napětím od 3,6 do 18 V. Profi vrtačky se odvíjí od dvanácti voltů. Pro vrtání do cihly je třeba příklepového modelu, ale pro běžné kutilské vrtání do dřeva nebo kovu bohatě postačí aku vrtačka bez příklepu s minimálním napětím 12 V. Jestli stojíme před rozhodnutím, jakou vrtačku pořídit (hobby nebo profi), měli bychom předem vědět, jak intenzivně a často bude vrtačka v provozu, aby nám pak zbytečně naddimenzovaná vrtačka neležela v dílně nebo skříni bez využití.

Dva akumulátory?

Jak již bylo řečeno, výhodou je, když prodejce poskytuje v balení dva akumulátory. Běžní spolehliví výrobci většinou u lepších modelů nabízejí dvě baterie, abychom při vybití jednoho mohli neprodleně použít druhý a první nabíjet, zatímco pracujeme. Pokud tomu tak není, určitě je doporučováno si druhý náhradní pořídit. Na trhu si můžeme vybrat z několika kapacit baterií určených pro daný typ. Ceny mají velkou škálu, podle značky, kapacity i napětí a pohybují se od několika stovek do řádů několika tisíc (čtyř nebo pěti).

Kde nakupovat a jaké značky?

vrtacka makitaNa trhu je samozřejmě nespočet nejrůznějších výrobců aku vrtaček. Jednoduchá cesta vede i přes internet, i když nevýhodou je, že si nemůžeme vrtačku osahat, vidíme ji pouze na obrázku a náš úsudek vyplývá pouze z popisek, případně z recenzí. V kamenných hobby prodejnách i internetových obchodech se nejčastěji setkáme se značkami Bosch, Hitachi, Makita, DeWalt, Ryobi nebo Black&Decker. Ceny se pohybují od několika set u jednoduchých aku šroubováků s nižším výkonem, až po padesát tisíc v případě přesných úhlových aku vrtaček. Pro normální kutilské použití však postačí již vrtačky od tisícovky. Například třeba i v prodejnách Lidl seženeme celkem dobrou aku vrtačky, které se podle recenzí vyrovnají běžným značkám. V tomto případě se ceny pohybují kolem pětistovky nebo tisícovky a vrtačky jsou za dobrou cenu a ve vysoké kvalitě.

Pokud nám odejde aku článek, což se často děje již třeba po dvou letech, bývá někdy cenově výhodnější koupit celou novou vrtačku, protože nová baterie nás může vyjít i dráž než nová aku vrtačka. Nejdráž vyjdou akumulátory Makita, Bosch, Ryobi a Hitachi. Tento fakt platí v případě, že doma máme normální vrtačku v ceně kolem dvou tisíc, u dražších vrtaček se pak nákup nového aku článku může vyplatit.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Praktický pomocník v domácnosti – akumulátorová vrtačka
Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist