Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Praktické tipy a triky pro začátečníky v modelářství

Říj 2024 Autor: Komerční sdělení

Plastikoví modeláři jsou mistři detailu a vědí, že práce kvapná je málo platná. U lepení a barvení modelů proto můžete báječně relaxovat, oprostit se od starostí v práci a veškerou svou pozornost soustředit jen na model. Představuje pro vás modelářství jednu velkou neznámou? Přečtěte si naše tipy, které vás provedou prvním lepením. 

model letadla

Ali Yıldırım, Pexels.com

Papírové modely jsou pro takové první lepení ideální, stojí pár korun a najdete je v desítkách designů. Máte-li v rodině milovníka letadel, můžete pro něj sestavit třeba slavné stíhačky Spitfire nebo Hurricane. Pokud si chcete lepením zpestřit deštivé víkendy s dětmi, vyzkoušejte modely hradů, zvířat nebo pohádkových postav.

Nářadí, barvy a pomůcky

Modelářství znamená pro někoho koníček na celý život, pro jiného jen krácení dlouhé chvíle. V dílnách zapálených modelářů tak nezřídka narazíte na arzenál nejrůznějších pomůcek a nářadí. Pokud se ale chcete se stavbou plastikových modelů teprve seznámit, vystačíte si s náčiním, které najdete v každé domácnosti:

  • Nůžky na nehty pro vystřihování jednotlivých částí
  • Pilník na nehty pro začištění hran
  • Pinzetu pro lepení malých částí
  • Papírové kapesníky

Z lepidel je nejlepší volbou to vteřinové, slepí totiž dílky okamžitě. Použít můžete jak vteřinové lepidlo z drogerie, tak i speciální pro modeláře, které má navíc šikovný štěteček. Co se týče barev, pro začátek si pořiďte jen základní paletu odstínů, jejichž škálu najdete na obalu stavebnice. Použít můžete buď akrylové, nebo emailové. Akrylové sice stojí peněz, ale stačí je naředit pouze vodou, zatímco na levnější emailové potřebujete syntetické ředidlo.

Pár tipů pro modelování a natírání

Než se pustíte do samotné stavby, vždy si pečlivě prostudujte návod a během lepení postupujte přesně podle něj. Jakmile model slepíte, přichází na řadu jeho barvení. Mějte po ruce alespoň dva druhy štětců, jeden drobný na detaily a druhý větší pro natírání ploch. Šikovným pomocníkem je i papírová lepicí páska, která vám pomůže vytvořit čisté tahy. Ti z vás, kdo se v modelářství najdou, mohou svou výbavu postupem času rozšiřovat nejen o složitější modely, ale také o sety štětců, širokou škálu barev nebo speciální sady nářadí.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Říj 2023>>
PÚSČPSN
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist