Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Nesmrtelné obaly

Čvn 1316 Autor: Redakce

Úkolem obalu potraviny je chránit jeho obsah. Zabraňuje poškození potraviny a také prodlužují její trvanlivost. Ovšem který druh obalového materiálu je nejvhodnější z hlediska již avizovaných parametrů a v neposlední řadě také z ekologického hlediska?

Stálicí na poli obalů je sklosklenene obaly

Výhodou skelněných lahví je jejich poměrně snadná recyklovatelnost. Dále pak nemění chuť a vůni potraviny. Vydrží i velmi dlouhou dobu, což je výhodou například u skladování vína. Tato vlastnost je ovšem nevýhodou, pokud se lahev ocitne mimo recyklační proces (rozklad látek závisí především na prostředí-sklo je ale „nesmrtelné“). Další velkou nevýhodou takovýchto obalů je jejich hmotnost a z ekologického hlediska také vysoké nároky na dopravu při jeho zpracování a následné přepravě. Výhodné jsou ale vratné lahve, na které se vztahuje záloha, která kupujícího motivuje lahev vrátit. Ta se potom nemusí recyklovat, ale pouze se omyje a je připravena k dalšímu použití.

V opozici skleněných obalů jsou ty plastové

recyklace pet pahviNejčastěji se využívají ty s označením PET (PolyEthylenTereftalát), které známe v podobě PET lahví. Jejich hlavní výhodou oproti skleněným lahvím je jejich malá hmotnost a levnost. Nevýhodou je pak složitá recyklace. Z PET lahve již nikdy nelze vyrobit nová PET lahev. Tříděný plastový odpad se používá k výrobě umělých vláken nebo například izolačních materiálů. Nedá se tedy hovořit o recyklaci plastového odpadu, ale jedná se o tzv. downcycling, proces při kterém se snižuje kvalita suroviny a nevzniká již původní výrobek. Pokud bychom chtěli ekologicky využívat PET lahve, nezbývá než opětovně využít koupenou lahev, například k natočení vody z kohoutku nebo stáčet víno do vlastních lahví.

Jaký obal je tedy nejlepší?

Nejvýhodnější je nepoužívat obal žádný. Pít vodu z kohoutku a ovoce, u kterého to není nutné nebalit zbytečně do mikrotenových sáčků nebo ještě lépe, pěstovat své vlastní. Z hlediska nabídky v obchodech si můžeme vybrat i typ obalu. Je pozitivní, že se na pulty vrací například jogurty nebo mléko ve sklenicích, které lze snadněji recyklovat. A je škoda, že už jen malé procento minerálek je stáčeno do vratných lahví. Ale přiznejme si, že málo kdo by chtěl vést nákup plný skleněných lahví domů tramvají.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Nesmrtelné obaly
  • Radek 10.7.2013 (13:47)

    Nedávno jsem zjistil, že zatravňovací dlažba, kterou mají naši sousedé je také z recyklovaných PET lahví…co vše se dá ještě z PETek vyrobit. Myslím, že o spoustě věcí z recyklovaných plastů ani nemám tušení.

Kategorie
<<Zář 2024>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist