Internetový hobby magazín

Menu

PR

Nejnovější články

Nenechte se porazit horečkou

Lis 1419 Autor: Redakce

vlekla rymaChřipka a onemocnění z nachlazení mohou pěkně znepříjemnit podzim. Počasí se neustále mění, teploty se postupně snižují a náš organismus tím může trpět. Na druhou stranu teploty, které nejsou dlouhodoběji pod bodem mrazu šíření virových onemocnění také přispívají.

Je proto důležité o sebe pečovat a dodat tělu nezbytné látky pro správné fungování. Nenechte se překvapit nemocemi a užijte si podzim podle vašich představ.

S podzimem přichází nevlídné počasí a s ním chřipka a nachlazení

Infekce se přenášejí snadněji díky častějšímu setkávání lidí v uzavřených prostorách. Velký vliv má také podchlazení a oslabení organismu v důsledku prudkých změn teplot. Potrápit nás může běžná rýma, jejíž léčba je mnohdy obtížnější než komplikované choroby. Další nepříjemností, s níž často navštěvujeme lékaře, je zánět středního ucha. Vzniká při zánětech nosu, kdy se infekce rozšiřuje právě do středního ucha. Vyznačuje se zvýšenou tělesnou teplotou a bolestivostí ucha především v podvečerních hodinách a postihuje více děti než dospělé.Bakteriální zánět v nose pak mohou doprovázet také bolesti čela nebo tváří, kterými se projevuje zánět vedlejších nosních dutin.

Dbejte na léčbu, nepodceňujte prevenci

podzimni horeckyPři léčbě rýmy a nachlazení je nutné dodržovat klid na lůžku, ležet v teplé, ale často větrané místnosti a k lepšímu dýchání si podložit hlavu a záda.Pacient by neměl podcenit dostatečné množství tekutin, doporučuje se například zázvorový čaj s medem a šťáva z pečeného citronu. Strava by měla být odlehčená, vhodný je například slepičí vývar. Horečku, která doprovází onemocnění, snížíme ochlazováním vlažnou vodou, dostatečným pitným režimem, větráním a léky proti horečce. Mnohé z nich obsahují léčivou látku paracetamol, která pomáhá od bolesti a vysoké tělesné teploty při akutních bakteriálních a virových infekcích. Suspenze Paralen SUS je vhodná pro děti od 3 měsíců, tablety Paralen 125 od 3 let, Paralen 500 od 6 let. Při problémech s polykáním u dětí je možné použít čípky Paralen 100. Stejně jako u jakýchkoliv jiných léků, tak i u těch, které třeba známe již desetiletí, je potřeba číst příbalový leták a vždy pečlivě dbát na doporučené dávkování tak, aby lék byl co nejvíce účinný a zároveň abychom minimalizovali riziko případných nežádoucích účinků.

Aby nás ale nemoci netrápily, měli bychom se zaměřit i na prevenci. Řadě nemocí se dá předejít pestrou stravou bohatou na vitamíny a blahodárné živiny, pravidelným pohybem na čerstvém vzduchu, vhodným výběrem oblečení (nepřehřívat, nepodchlazovat), vyvarováním se průvanu, postupným otužováním, a pokud je to možné, vyhýbáním se místům, kde se infekce kumuluje a přenáší (například MHD).

A jak vlastně rozpoznáme chřipku a nachlazení?

Chřipka má většinou náhlý nástup, naopak u nachlazení se příznaky projevují postupně. Horečka nad 38 °C, častá bolest hlavy, zimnice, dráždivý až štěkavý kašel signalizují chřipková onemocnění. Mohou je doprovázet také plicní a mimoplicní komplikace. U nachlazení se setkáváme často s rýmou, kašlem, bolestí v krku a pálením nosohltanu. 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

 
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist