Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Mochyně

Lis 1110 Autor: Redakce

Mochyně židovská třešeň

mochyne zidovska tresenMochyni židovskou třešeň (Physalis alkekengii) můžeme vidět na mnoha zahrádkách. Její lampionky jsou velmi dekorativní a po usušení mohou pro změnu ozdobit interiér.

Tato 30–100 cm vysoká, rozložitá a nenáročná trvalka se snadno pěstuje i množí (nejlépe odkopky nebo semeny). Její květy jsou bílé, nenápadné. Na podzim se můžeme těšit z kulovitých plodů, které jsou schovány do sytě oranžových lampióncích. Tyto plody sice nejsou prudce jedovaté, ale ke konzumaci se nehodí. Jsou kyselé, dříve byly využívány ve farmacii (obsahují physalin). Naopak velmi chutné jsou plody mochyně peruánské.

Pěstování okrasné mochyně

třebaže jde o nenáročnou trvalku, nejlépe se jí daří v cestujícím polostínu. Nejvhodnějším substrátem je výživný propustný, vlhký substrát s mírně zásaditou reakcí.

Mochyně peruánská

Mochyně peruánská (Physalis peruviana) je ve své domovině také trvalkou, ale v našich podmínkách vymrzá. Proto se pěstuje jako letnička nebo jako mobilní zeleň, kterou musíme na zimu uklidit. Jedlou mochyni poznáme jednoduše. Její lampiónek není sytě oranžový, ale jemně žlutý. Žlutá kulička uvnitř je o mnoho větší (až 5 cm).

Plody mochyně peruánské jsou zdravé

mochyne peruanskaTuto mochyni lze pěstovat jako okrasnou, ale v mnoha zemích je pěstována jako ovocedárná rostlina. Jde totiž o velmi chutné, sladko-kyselé kuličky, které navíc obsahují velké množství vitamínu C. Dále obsahují vitamín A, B, minerály a rutin. Plody lze konzumovat čerstvé, nebo sušené.

Pěstování mochyně peruánské

jak již bylo řečeno, jde o letničku, kterou si vypěstujeme ze semínek (vysejeme v březnu) nebo koupíme již vzrostlé sazenice. Vzrostlé sazenice vysazujeme na stanoviště až po „zmrzlých“. Vybíráme výživnou půdu a slunné stanoviště. Sazenici necháme prostor asi 0,5 x 0,5 metru. Pokud mají sazenice dobré podmínky, vyrostou až do výšky 50 cm. Neprohloupíte, pokud jim dopřejete podporu podobně jako paprikám.

Na sladké plody se těšte od začátku léta až do podzimu. Zralost plodů poznáme podle zahnědlé barvy lampiónku (viz obrázek).

Další druhy mochyní

  • Mochyně mexická-milttomato  Physalis  Ixocarpa)
  • Mochyně Ground cherry (Physalis pruinosa)

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Mochyně
  • Hana 24.8.2018 (12:15)

    prosím, mám dotaz na mochyni peruánskou. Pěstuju ji na balkoně v kyblíku, roste velmi dobře, ale už je konec srpna a květy žádné. Kde dělám chybu? Nebo málo hnojím? Hana

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist