Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Letní horka: Poradíme vám, jak snadno ochladíte svou domácnost i sebe

Čvc 2323 Autor: Claudie Kornelová

Letní dny jsou téměř tady, a spolu s nimi přichází i nezdravě vysoké (a pro některé lidi nepříjemné) teploty, které mohou v naší domácnosti vyvolat nepohodlí či stres. Pokud se obáváte příchodu horkých dní a hledáte způsoby, jak si udržet příjemný chlad, máme pro vás dobré zprávy! V tomto článku vám představíme osvědčené a efektivní metody, jak ochladit domácnost bez nutnosti investovat do drahé klimatizace.

horko

Vyzrajte na horké dny pomocí snadných tipů. Zdroj foto: Pixabay.com – StockSnap

Nechte okna zavřená a zakrytá

V horkých letních měsících je nejjednodušší věcí, kterou můžete udělat, abyste udrželi v místnosti chlad bez klimatizace, zavření oken. Pro ty z nás, kteří milují čerstvý vzduch, to může být těžký oříšek – ale věřte nám, funguje to. Pokud je vzduch venku teplejší než uvnitř, zavřená okna pomohou vnitřku vašeho domova zůstat o něco chladnější.

A protože se asi 76 % slunečního světla, které proniká do vašeho domu okny, mění v teplo, je dobré mít zatažené žaluzie nebo závěsy. Proto se vřele doporučuje, abyste si pořídili středně barevné závěsy s bílou plastovou podložkou, které snižují teplo. Někteří lidé dokonce volí zatemňovací závěsy, které okna zakryjí a zcela tak zamezí přístupu slunečního světla.

Zavřete a zaizolujte dveře

Pokud trávíte většinu času v jedné místnosti, zvažte, že zavřete dveře místností ostatních, které nepoužíváte tak často – například do ložnice nebo koupelny. Uzavřením některých částí domu se chladnější vzduch soustředí do jedné oblasti a může pomoci místnosti, kterou používáte nejčastěji, rychleji vychladnout a zůstat chladná.

Pokud máte dveře s mezerami ve spodní části – zejména ty, které vedou ven – investujte do izolace. Levnou variantou jsou izolační pásky proti povětrnostním vlivům, které si můžete nasadit sami.

Perte a pečte v noci

Velké spotřebiče vydávají značné množství tepla. Provoz pečicích trub, sporáků, myček nádobí a praček či sušiček prádla si proto nechte na večerní hodiny, kdy jejich výkon vyrovnají nižší venkovní teploty. Kromě výše zmíněných spotřebičů byste měli odpojit i nabíječky telefonů a další malé spotřebiče, které mohou ve vaší domácnosti vytvářet teplo. Vypněte – nebo ještě lépe odpojte – vše, co není nutné.

pečení

Vařte a pečte až večer, kdy venkovní teploty klesnou. Zdroj foto: Pixabay.com – Rudy and Peter Skitterians

Vyměňte žárovky

Kuchyňské spotřebiče nejsou jedinou věcí, která v létě přináší zbytečné teplo. Dalším, i když méně nápadným viníkem jsou žárovky. Nejvíce tepla vydávají žárovky, které vyplýtvají 90 % spotřebované energie, takže přechod na kompaktní zářivky (CFL) nebo LED žárovky může mít zásadní vliv na udržení chladu ve vaší domácnosti. Bonusem navíc je, že takovéto energeticky úsporné žárovky vám také pomohou snížit účet za elektřinu.

Vyberte si bavlněné povlečení

Nedovolte, aby vám horko zabránilo v kvalitním spánku! V letních měsících si proto nezapomeňte vyměnit stávající povlečení za bavlněné. Tato přírodní vlákna jsou nejprodyšnější a nejlehčí, což vám pomůže zůstat během spánku v pohodě. Existují také povlečení odvádějící vlhkost, která jsou určena těm, kdo mají tendenci se v noci hodně potit.

Vytvoření DIY klimatizace

Využijte své zásobníky na kostky ledu! Naplňte mělkou misku ledem a postavte ji před ventilátor. Jak led taje, ventilátor bude zachycovat částečky studené vody a rozfoukávat je po místnosti, čímž vznikne chladná mlha. Geniální, že?

led

Postavte misku s kostkami ledu před ventilátor a ochlaďte si místnost přirozeně. Zdroj foto: Pixabay.com – Sebastian Nikiel

Pijte hodně vody

Pití vody pomáhá regulovat tělesnou teplotu a udržuje vás hydratované. I když je tato rada samozřejmostí, je dobré ji připomenout. Pití studených nápojů vám také pomůže udržet vnitřní chlad (myšleno uvnitř vašeho těla), i když doma není, avšak tato volba není vhodná pro každého.

Izolujte podkroví a stěny

Mnoho věcí, které pomáhají udržet váš dům teplejší v zimě, pomáhá také udržet váš dům chladnější v létě. Například izolace: snižuje účty za energie tím, že udržuje chladný vzduch uvnitř a teplo venku. Proto je dobré ji zvážit.

Vyzkoušejte izolační okenní fólie

Okenní fólie nabízejí spoustu výhod, od snížení nákladů na energii až po zajištění soukromí, přičemž si stále můžete užívat výhled a světlo venku. Mohou zajistit až 98% redukci infračerveného tepla ve srovnání s nechráněnými okny a snížit teplotní nerovnováhu ve vaší domácnosti.

okno

Nalepte si okenní fólie a zabraňte tak průniku sluníčka do vašeho domova. Zdroj foto: Pixabay.com – Stefan Schweihofer

Zkuste vysadit vinnou révu či břečťan

Výsadba vinné révy funguje podobně jako instalace markýzy. Révy, jako je břečťan, rychle rostou a poskytují chladivý stín. Popínavé rostliny snižují teplotu tím, že blokují sluneční světlo, které zahřívá venkovní stěny.

Chladící textilie

Oblečte si některou z běžně dostupných syntetických tkanin, která vám pomůže zůstat v chladu, odvádí pot a zabraňuje lepkavému pocitu. Bambusová pyžama a pyžama s přídavkem aloe jsou navržena tak, aby vás udržovala v chladu.

Choďte na boso

Zujte si boty. Odpařování potu z nohou ochlazuje kůži a krev v chodidlech. Krevní cévy pak tuto krev rozvádějí do dalších částí těla, takže máte větší pocit chladu.

nohy

Chození na boso pomáhá ochlazovat celé tělo. Zdroj foto: Pixabay.com – andreas160578

Dejte si něco pikantního

Lidé, kteří žijí ve spalujícím podnebí, například v Mexiku nebo Indii, moc dobře vědí, že konzumace pálivých potravin vás může ochladit. Chilli papričky obsahují kapsaicin, chemickou sloučeninu, která nám pomáhá lépe se potit. Když se tento pot odpaří, pocítíte úlevu od chladu. Avšak tato varianta opět není vhodná pro každého.

Vyrobte si studený obklad

Naplňte bavlněnou ponožku rýží, zavažte ji provázkem a na dvě hodiny před spaním ji zmrazte. Pak ji zasuňte mezi prostěradla. To vám pomůže vytvořit chladnou lóži, ačkoli je okolní teplota vysoká. Rýže si navíc uchovává chlad po dlouhou dobu, protože je hustá a škrobnatá.

Zdroj, Zdroj, Zdroj, Zdroj

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist