Internetový hobby magazín

Menu

Zajímavosti

Nejnovější články

Léčivé bylinky, které můžete kouřit a jejich benefity

Zář 2106 Autor: Claudie Kornelová

Většina lidí má zkušenosti s blahodárnými účinky na tělo, mysl a duši při inhalaci sladkého konopí. Studie ve skutečnosti ukazují, že konopí působí jako bronchodilatátor, otevírá dýchací cesty a pomáhá při respiračních obtížích. Šíření tabákových cigaret s chemickým povlakem a způsobujících rakovinu vytvořilo stigma, že kouření je pro vaše zdraví špatné, tečka. Ale pravdou je, že lidé po staletí vdechovali bylinky pro jejich zdravotní přínosy. V tomto článku se dozvíte, které bylinky to jsou a jaké mají zdravotní benefity.

bylinky

Vyberte si bylinky vhodné ke kouření. Zdroj foto: Pixabay.com – monicore

Pokud nám kouření jedné byliny (konopí) může způsobovat příjemné pocity, logika říká, že musí existovat i další bylinky, které tělu přinesou podobnou úlevu, že? A taky že ano. Nejdříve si povíme o některých nádherných léčivých bylinkách, které můžete kouřit, než vás provedeme tím, jak si vytvořit svou vlastní bylinnou kuřáckou směs.

Bylinky vhodné pro vaše plíce

Divizna malokvětá

Lehký kouř bez chuti, tak je popisována divizna, která je ctěna jako vysoce léčivá bylina, protože dokáže čistit plicní infekce a záněty. Je to expektorant, což znamená, že pomáhá rozbít přetížení dýchacích cest a podporuje produktivní kašel. Vzhledem k tomu, že nemá žádnou chuť, je skvělým základem pro bylinnou kuřáckou směs. Divizna je velmi suchá, směs proto trochu navlhčete. Pro dosažení nejlepšího výsledku přidejte i listy.

Jablečník obecný

Pokud stejně jako mnoho dalších lidí po celém světě trpíte astmatem, tak se jablečník stane vaším nejlepším přítelem. Tato unikátní bylina původem ze Středomoří, je velmi účinným protizánětlivým prostředkem, zejména pokud jde o záněty dýchacích cest. V přírodní medicíně se používá k léčbě bronchitidy, černého kašle a astmatu. Má vysoký obsah marrubiinu, který je zodpovědný za jeho vykašlávací vlastnosti a schopnost stimulovat chuť k jídlu. Tato užitečná bylina je také analgetikum, které pomáhá při obecných bolestech, konkrétně bolestech hlavy a zubů.

plíce

Tyto bylinky jsou vhodné pro vaše plíce. Zdroj foto: Pixabay.com – Semevent

Yzop lékařský

Yzop byl po staletí považován za svatou bylinu. V Bibli je zmiňován jako bylina používaná k očištění. Yzop je často kombinován s jablečníkem, aby poskytl silné, pronikavé hojení plicním tkáním. Velmi často se také používá k léčbě rozedmy plic a k jejich čištění, protože je silným expektorantem. Yzop nejen, že z vašich plic vyčistí veškerý odpad, ale také uklidní podrážděné sliznice v dýchacím systému. Kromě zdraví plic a dýchacích cest se používá ke zmírnění úzkostí a stimulaci soustředění.

Varování: Díky své silné schopnosti očistit tělo, Yzop údajně způsobil, že se někteří lidé začali silně potit. Je to tím, že tato bylina iniciuje tělo, aby se samo detoxikovalo skrze kůži.

Korejský ženšen

Korejský ženšen, který se s oblibou používá jako tonikum k obnovení rovnováhy v těle, uvolňuje při kouření také mnoho léčivých vlastností. Rozšiřuje cévy v plicích, což umožňuje hlubší a efektivnější dýchání. Korejský ženšen také čistí nadledviny a snižuje vedlejší účinky stresu ve vašem těle, jako jsou vysoké hladiny kortizolu v krevním oběhu. Jako bonus navíc poskytuje osvěžující energii a optimismus, což zase snižuje únavu a úzkost. Je úžasné, že tento druh ženšenu snižuje vývoj rakoviny v plicní tkáni.

Bylinky používané k ukončení kouření

Ostružiník maliník – listy

Listy ostružiníku maliníku obsahují nejen širokou škálu léčivých látek, ale jsou také skvělou alternativou tabáku. Kouření listů červené maliny dokonce neutralizuje otravu nikotinem. Pomáhá také při zmírnění menstruačních bolestí a proto je hlavní složkou v tinktuře PMS. Červená malina je uklidňující bylina, která má uklidňující účinek na nervový systém. Jeho nadýchaná textura dělá z ostružiníku maliníku perfektní základnu pro kouření bylin.

kouření

Pokud máte problémy s kouřením, vyzkoušejte některou z těchto bylinek. Zdroj foto: Pixabay.com – klimkin

Bergamot

Bergamot se řadí mezi velmi silné antiseptikum. Je bohatý na oreganový olej, který má nepřeberné množství léčivých vlastností. Tato silná bylina by mohla být zařazena do kategorie „bylinky pro vaše plíce“ díky svým účinným vlastnostem bojovat s infekcí plic. Bergamot se běžně používá k tomu, aby pomohl kuřákům přestat s cigaretami a významně snižuje chuť na nikotin ve formě bylinného kouře i ve formě esenciálního oleje. Ve skutečnosti tato jedinečná bylina prokázala pomoc při závislostech či kompulzivních poruchách. Bergamot pochází z citrusové rodiny, takže je také známý pro své povznášející energetické a imunitní vlastnosti.

Uklidňující bylinky

Pelyněk černobýl

Tato jedinečná bylina má s lidstvem dlouhou historii. Jeho mírné halucinogenní vlastnosti uchvacovaly lidi po celá staletí, což vedlo k hojnému používání při rituálech a duchovních procesech. Na lékařské úrovni je pelyněk podobný konopí v tom smyslu, že má celou řadu výhod. Tato speciální bylina byla použita k léčbě kardiovaskulárních problémů, horečky, nachlazení/kašle, střevních parazitů, epilepsie, dětské mozkové obrny, chronické bolesti, zažívacích potíží, nervových problémů, astmatu, menstruačních potíží a dokonce i mozkových onemocnění. Když kouří, uvolňuje tělo a je známo, že posiluje a zlepšuje vzpomínky na sny. Je lehký a nadýchaný stejně jako divizna, což z něj dělá skvělý základ pro bylinnou kuřáckou směs.

relaxace

Pokud se potřebujete uklidnit, zakuřte si třeba směs ze šišáku. Zdroj foto: Pixabay.com – Sammy-Williams

Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná, jedna z nejběžnějších léčivých bylin na světě, je nejlépe známá jako všestranná „cítit se dobře“ rostlina. Je to stabilizátor a zesilovač nálady, který se po staletí používá ke zmírnění deprese a melancholie. Třezalka také může snížit příznaky úzkosti a obsedantně-kompulzivní poruchy (OCD). Když je třezalka kouřena, působí jako sedativum zlepšujícím náladu a odstraňuje známky napětí v celém těle.

Šišák

Bylina, která přináší rozmanité množství zdravotních výhod, je známá především pro své vlastnosti, které snižují úzkosti a nespavost. Posiluje centrální nervový systém, snižuje nervovou úzkost a pomáhá proti bolestem hlavy způsobených stresem a nervy.

Jak si vyrobit bylinnou směs ke kouření

Je dobré, abyste přemýšleli o bylinných směsích ke kouření, které mají tři složky:

  • Nosné či podkladové bylinky
  • Bylinky se specifickou podpůrnou rolí
  • Bylinky používané k aromatizaci

Nejlepší podkladové bylinky jsou ty, o nichž jsme psali výše. Je to tedy jablečník a listy z červené maliny, konopí je také skvělá nosná bylinka pro vaši směs ke kouření.

Dále si vyberte některou bylinu ze seznamu výše, abyste se zaměřili na konkrétní léčivou vlastnost, kterou vaše tělo potřebuje. Ať už hledáte pomoc nespavostí, úzkostí nebo něčím závažnějším.

Nakonec okořeníme a dochutíme. Bylinky, které můžete přidat k dotvoření chuti, mají také neuvěřitelné léčivé vlastnosti. Kuřáckou směs můžete dochucovat tak, aby vyhovovala vašim individuálním potřebám. Máta peprná je skvělá pro zdraví dýchacích cest, levandule uklidňuje a uvolňuje stres, zatímco anýz a andělika lékařská zklidňují zažívací potíže a pálení žáhy.

Bylinky zakoupené v obchodě mohou být příliš vysušené, aby vytvářely příjemný kouř. Je proto dobré, abyste je „oživili“ pomocí trochy vody s trochou medu (volitelné).

Dalším skvělým tipem je zahrnout trochu vrbové kůry, která obohatí vaši kuřáckou směs, zvlášť pokud plánujete směs smíchat a zabalit do cigaretového papíru (kromě běžného cigaretového je na trhu k dostání také jemnější rýžové verze). Jinou možností je poté směs zapálit ve speciálních vykuřovacích miskách. Volba je jen na vás.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Léčivé bylinky, které můžete kouřit a jejich benefity
  • Zuza 4.5.2023 (09:33)

    Mají být listy čerstvé?

 
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist