Internetový hobby magazín

Menu

PR

Nejnovější články

Kontaktní čočky v zimě

Pro 1413 Autor: Kateřina Hadvigová

Téma zdraví řešíme na našem webovém portálu poměrně často. Protože se nám hromadily dotazy na nošení čoček v extrémních vedrech, například v sauně, ale také třeba v zimě, když je mráz jak když praští. V dnešním článku se vám na nejčastější dotazy pokusíme odpovědět.

cocky v zimeŽe si zimu bez sauny nedovedete představit? Pak ale opravdu zapomeňte na brýle. Ty se totiž během pár vteřin zamlží, a pokud praktikujete ledový bazének po saunění, vězte, že toto rychlé ochlazení jim dobře neudělá. A i když si dáte pozor a rozpálená sklíčka nenamočíte, vždy se najde chytrák, který do bazénku skočí a ledovou vodou vás stoprocentně „ohodí“. Kontaktní čočky se nezamlžují a konkrétně v sauně si udrží teplotu lidského těla, a proto oku nehrozí žádná újma teplem. Pro větší pohodlí je možné před saunováním nakapat umělé slzy, které zabrání dehydrataci čoček.

Mohou čočky zamrznout?

Mnoho otázek panuje kolem zamrznutí kontaktní čočky v oku. Kontaktní čočky představují komfort při nošení po celý rok, tedy i v zimě. V oku dobře sedí bez rozdílu na počasí. Jakožto biokompatibilní materiál se velmi rychle a ve své podstatě neustále přizpůsobují různým podmínkám. „Tím, že jsou nasazené na očích, tak neomrzají ani venku, ani při přechodu z venku do místnosti,“ říká Mgr. Pavel Beneš, Ph.D., optometrista. Obzvláště při přechodu ze zimy do sucha a tepla můžeme zmírnit nátlak na oči tím, že budeme používat čočky z bioinspirovaných materiálů. „To jsou takové materiály, které jsou inspirovány vlastním prostředím oka, mají stejný obsah vody jako má lidská rohovka a na povrchu kontaktních čoček je struktura napodobující lipidovou vrstvičku slzného filmu,“ říká optometrista a dodává: „Tím je umožněno dostatečné zásobení oka kyslíkem. Díky tomu čočky zůstávají stále zvlhčené a oči nejsou podrážděné. Toto je výjimečná vlastnost materiálu hypergel,“ uzavírá Beneš.

cocky soutezJakékoliv kontaktní čočky a čistící roztoky je vhodné mít v normálním prostředí – pokoji, koupelně atd. Pokud cestujete, je vhodné mít toto při sobě, nedávat je např. do zavazadlového prostoru letadla, kde by mohly během dlouhého letu přemrznout. „Poté by došlo k jejich znehodnocení a změně parametrů,“ potvrzuje optometrista. Výhodou jsou jednodenní kontaktní čočky, se kterými odpadá starost o péči.

Neodradí ani sněhová bouře či UV záření

Bojíte se zmrzlých částeček sněhu, které padají, když jdete na procházku? Podle Mgr. Beneše, Ph.D. nemusíte! „Pokud se jedná jen o droboučké vločky, ty čočkám nijak neublíží. Navíc romantická procházka zasněženou krajinou v podvečer, s nasazenými kontaktními čočkami, které navíc zlepšují zobrazení díky vylepšeným vlastnostem, pak poskytnou svému nositeli ten nejlepší pohled na svět…,“ směje se optometrista. Hypergelové kontaktní čočky (např. Biotrue One Day) mají asférické plochy a díky nim zobrazují lépe za zhoršených světelných podmínek, v šeru nebo při nočním lyžování. Jejich výhodou je i širší zorné pole než u brýlí, což oceníte nejen při lyžování, ale také třeba za volantem. Jedním z dalších takových praktických zlepšení je snadná manipulace s čočkami při jejich nasazování a sundávání. Tím, že jejich plochy navíc napodobují lipidovou vrstvu slzného filmu, nedochází po jejich aplikaci na oko k nepříjemným pocitům a podrážděním. V neposlední řadě v sobě mají také zakomponovanou složku, která blokuje škodlivé UV záření. To je další z výhod, proč si brát takové čočky například na hory.

Pokud chcete čočky nosit bez problémů a pohodlně, ale jednodenní čočky vám z určitého důvodu nevyhovují, postupujte vždy podle těchto bodů:

● Čočky nikdy nedávejte do úst – znečistíte je slinami.

● Pokaždé, když čočky z očí vyjmete, řádně je opláchněte a vydezinfikujte. Ideální je bioinspirovaný roztok, který spojuje jedinečné inovace inspirované fyziologií vašich očí v kombinaci s duálním systémem dezinfekce pro její nepřekonatelnou účinnost.

● Čočky vždy uchovávejte v zavřeném pouzdře.

● Po vyjmutí kontaktních čoček použijte do pouzdra vždy nový roztok.

● Nikdy nedávejte kontaktní čočky opakovaně do pouzdra s nevyměněným roztokem

● Neměňte způsob péče o čočky. Zvykněte si jen na jeden způsob, který Vám Váš oční specialista doporučil.

● Čočky do očí vložte vždy před použitím kosmetických přípravků.

● Používejte kosmetiku vyrobenou na bázi vody.

● Čočky nesmí být vystaveny aerosolům ani jiným postřikům.

● Používejte jen oční kapky, oleje a léky, které Vám výslovně doporučil Váš oční specialista.

● Při péči a zacházení s čočkami se vždy řiďte pokyny svého očního lékaře.

● Pokud budou Vaše oči červené či podrážděné nebo pokud budete vidět rozmazaně, navštivte ihned svého očního lékaře.

● Nezapomeňte na pravidelné návštěvy u svého očního specialisty.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

 
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist