Internetový hobby magazín

Menu

PR

Nejnovější články

Když ucho hlásí problém

Bře 2309 Autor: Komerční sdělení

Náhlá silná bolest v uchu, horečka, nevolnosti, nesnesitelný tlak v hlavě. Hlásí se zánět středního ucha. Obvykle uprostřed noci, nečekaně, o to intenzivněji. Vleže se totiž infekce snadněji přesouvá do středouší.

zanet stredniho ucha

Foto: unsplash.com

Dospělý tyto stavy dokáže definovat a začít řešit, ale malé děti bolest vyjadřují neutišitelným pláčem, neklidem a nechutí k jídlu. A právě kojenci (6–18 měsíců), předškoláci a menší školní děti trápí zánět středního ucha (otitida) nejčastěji.

Proč a jak vzniká

Zánět středního ucha je obvykle logickým následným krokem po zánětu horních cest dýchacích. Rýma a běžné virové nebo bakteriální infekce se snadno šíří z nosu a nosohltanu až do středního ucha. To je prostor bezprostředně za bubínkem, kde se vyskytují kůstky kovadlinka, kladívko a třmínek. Odtud vede Eustachova trubice spojující dutinu středního ucha s nosohltanem. Její funkce je vyrovnávat vzájemný tlak a odvádět jakoukoliv nežádoucí tekutinu ze středního ucha. V případě, že jste zahlenění, máte nos plný rýmy a nedostatečně nebo špatnou technikou smrkáte, velmi snadno se rýma dostane z nosu a nosohltanu právě do středního ucha. Tam se začínají množit bakterie, vytváří se tekutina, která bolestivě tlačí na ušní bubínek, způsobuje tlak v hlavě a bodavou bolest v uchu. U dětí je zánět středního ucha častější, protože mají kratší Eustachovu trubici, takže infekce má snazší cestu.

Alergie a oslabená imunita

To je pouze část důvodů, proč některé jedince trápí zánět středního ucha častěji než jeho vrstevníky. K dalším rizikovým faktorům patří zvětšená nosní mandle, porušení ušního bubínku (vrozeně nebo po úrazu), poranění oblasti středouší. Záněty středního ucha mohou vyvolávat i změny tlaku v uších (například při potápění a častém dlouhém létání letadlem), pobyt v průvanu, nedostatečný odpočinek při zánětech horních cest dýchacích či nedoléčení nemoci. Jisté je, že čím dřív se v životě dítěte zánět středního ucha objeví, tím častěji ho bude trápit. Ideální je, zvlášť pokud rodiče na tento problém trpěli také, snažit se o prevenci. Ta spočívá nejen v dlouhém kojení miminka mateřským mlékem, aby získalo přirozenou obranyschopnost, ale i ve včasném odsávání rýmy miminku z nosu odsávačkami, u starších dětí v důsledném nácviku správné techniky smrkání, v pestré stravě a otužování.

Léky, tlumení bolesti

Zánět středního ucha bývá nejčastěji akutní zdravotní problém. Objeví se náhle, ohlásí ho silná bodavá bolest v uchu, šumění v uších, bolest hlavy, horečka, pocit vnitřního tlaku a zalehlých uší. Důležité je co nejdřív zjistit, zda je původ zánětu virový nebo bakteriální. Nic nezkazíte, když si okamžitě vezmete léky na bolest, na ucho přiložíte studený obklad a navštívíte specialistu ORL lékaře. Ten zjistí nejen původ zánětu, ale i stadium onemocnění. Pokud jste přišli včas, bude se střední ucho léčit konzervativně – tedy protizánětlivými léky nebo kapkami u virového zánětu, antibiotiky u bakteriálního a v obou případech klidem v teple domova. V případě pokročilého nálezu je třeba propíchnout ušní bubínek a uvolnit hnisavou tekutinu. Kratičký výkon dlouhou jehlou přinese okamžitou úlevu. Zbaví vás tlaku v hlavě i tekutiny, která bude ještě několik dní z ucha vytékat. Rozhodně ucho nevyplachujte vodou, pouze šetrně ušní trubici vytírejte borovou vodou. Ucho udržujte v klidu. Zánět se může léčit i několik týdnů. Dodržujte rady lékaře a doberte léky, aby se zánět nevrátil. Narušená sliznice je nyní náchylnější k napadení bakteriemi. Dbejte na důkladné smrkání, a především jeho správnou techniku.

Opatrně s chronickým zánětem

Nedoléčený zánět středního ucha může při nedůsledné léčbě přejít do chronického stadia. To není tak bolestivé, neprojeví se horečkou, pouze vás bude svědit a pálit ucho a dlouhodobě provázet šumění a tlak v ušní dutině. Léčba se protahuje, vyžaduje odborný přístup specialistů nikoli domácí postupy, protože hrozí nedoslýchavost.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

 
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist