Internetový hobby magazín

Menu

PR

Nejnovější články

Jaký tablet si vybrat?

Dub 1404 Autor: Komerční sdělení

alzaUvažujete o pořízení tabletu a nemáte představu, na co všechno se dá využít? Můžete si na něm například přečíst ranní noviny v elektronické podobě, brouzdat na internetu usazeni pohodlně v křesle, povídat si s rodinou přes Skype anebo si kdekoli pustit oblíbený seriál z televizního archivu. Jenže jaké vlastnosti tabletu jsou pro tu či onu činnost důležité? Na co je třeba dát si pozor? Pokud vás při výběru napadají stejné otázky, přečtěte si náš malý návod, který vám udělá jasno.

Velikost

Před koupí tabletu byste jako první měli zvážit, jak velký by měl být. O velikosti tabletu rozhoduje především úhlopříčka jeho displeje vyjádřená v palcích. Nejběžnější velikost je 7“ a 10“. 7“ modely jsou velmi kompaktní a mají větší výdrž baterie, čehož využijete nejlépe při častém přenášení a cestování. 10“ displej zase dokáže zobrazit najednou více obsahu, je tedy vhodnější pro sledování filmů a prohlížení webu. Obraz tabletu lze jednoduše zvětšovat, takže i když už nemáte tak silný zrak, můžeme s klidem doporučit i 7“ model. Ten je navíc kvůli své velikosti a menší váze snadněji ovladatelný jednou rukou.

Displej

alzaKaždý tablet je vybaven dotykovým displejem, který zaujímá celou přední stranu přístroje a slouží k jeho ovládání. Protože se na tablet díváme z větší blízkosti než na monitor počítače, na displej klademe vyšší nároky. U displeje je nejdůležitější vlastností jeho rozlišení. Zde platí, že čím více, tím lépe – vysoké rozlišení zaručuje, že obraz bude jemný a více detailní. Jako slušný základ poslouží rozlišení 1024 × 768 u 7“ tabletů, u 10“ modelů považujeme za základ 1280 × 800. Pokud chcete mít výběr opravdu pod kontrolou, koukněte se i na typ displeje. Vybírat byste měli z modelů s technologií IPS, která zaručuje bezproblémovou viditelnost obrazu i za slunečného dne a široké pozorovací úhly.

Operační systém

Každé chytré zařízení potřebuje ke svému chodu operační systém, stejné je to i u tabletu. V dnešní době můžete vybírat ze tří operačních systémů – Google Android, Windows a iOS. Jistě jste tyto názvy už někdy slyšeli, pokud ne, nenechte se jimi zmást, volba systému není nic složitého a závisí především na osobních preferencích. Pokud nemáte s tablety ještě žádné zkušenosti, podívejte se na zařízení s operačním systémem Google Android. V této kategorii je nejširší nabídka, ať už se jedná o cenu anebo vlastnosti tabletu, výběr zde tak bude nejjednodušší. Ani dva zbývající systémy však opomenout nemůžeme. Systém iOS, který je produktem firmy Apple, cílí na movitější zákazníky, zatímco systém Windows, který pravděpodobně znáte z běžných počítačů, poslouží nejlépe na tabletech zaměřených na práci.

Procesor

alzaProcesor je srdce a mozek tabletu. Čím lepší procesor bude, tím bude tablet výkonnější a zvládne náročnější úlohy a jeho chod bude plynulejší. Obecně platí, že pro bezproblémové používání dnešních aplikací by měl být tablet osazen alespoň dvoujádrovým procesorem. Kdo chce mít dostatek výklonu i pro nové hry, měl by zvolit tablet vyšší třídy se čtyřjádrovým procesorem.

Operační paměť neboli RAM

Dnešním minimem by mělo být 512 MB, rozumným standardem pak 1 GB. Lepší modely jsou osazeny 2 GB, anebo dokonce 4 GB operační paměti, platí zde však pravidlo přímé úměry – čím více paměti, tím dražší zařízení. Ve většině případů však není potřeba připlácet si, s 1 GB si při běžném využívání tabletu vystačíte.

Výdrž

Dobrý tablet by se měl obejít bez elektrické zásuvky většinu dne. Výdrž na baterii je souhrnem více faktorů a liší se model od modelu, podívejte se proto vždy do podrobnějšího popisu produktu, jako je tomu například na Alza.cz, kde je tento údaj u většiny tabletů uveden.

Přístup na internet

alzaPřipojení k internetu je pro tablet velmi důležité, a pokud ho svému tabletu neposkytnete, zbytečně se ochuzujete o množství skvělých funkcí. Všechny tablety jsou vybaveny WiFi modulem, který jim umožňuje připojit se k bezdrátové síti a skrz ní i k internetu. Pro domácí využití tabletu anebo občasné cesty je tento způsob dostačující, pokud však chcete být online kdekoliv a kdykoliv, bude třeba podívat se po tabletu s 3G modemem.

Stále si nevíte rady?

Pokud máte i po přečtení tohoto článku s výběrem problémy, nebojte se kontaktovat odborníky v Alza.cz, kteří vám rádi pomohou.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Jaký tablet si vybrat?
  • PetrS 9.11.2017 (18:43)

    Ahojte, dobrý článek, doporučuji mrknout na nějaké srovnávače pomůže heuréka, alza, jiné velké eshopy nebo weby určené přímo ke srovnání. Zajímavá alternativa třeba zde: arecenze.cz/tablety/ :).
    Doporučuji vybírat podle jednotlivých požadavků ve vybraných skupinách.
    Ve článku chybí třeba váčet operačních systéů, kteřý by laik jistě ocenil, dále se třeba zmínit o foťáku, aby zákazník neočekával žádné zázraky jako u mobilů.

 
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist