Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak se poprat se stříháním a tvarováním živého plotu?

Zář 1910 Autor: Redakce

Snad nikdo nepochybuje o tom, že je živý plot užitečnou a dekorativní součástí zahrady. Perfektně stíní, tlumí zvuky a člověk se za ním schová před zvědavými pohledy sousedů i kolemjdoucích. Živý plot je sice praktický, ale bez správné údržby se z něj stane doslova prales. Naštěstí se spokojí pouze s pravidelnou údržbou. Musí se stříhat, protože vyroste během roku o mnoho centimetrů.

strihani plotu

Proč stříhat živý plot?

Díky stříhání živý plot krásní a nabírá správnou hustotu. Pokud byste se o něj nestarali, budete mít kolem domu jen větve trčící ze země. Existuje hned několik výšek živých plotů, nízké, středně vysoké, vysoké tvarované a vysoké nesymetrické. Řez se provádí pomocí provázku nataženého mezi kolíky. Díky němu budete řezat rovně. Nezbytností jsou žebřík anebo schůdky. Někdo používá laťky a pomocné šablony. Ani bez kvalitního nářadí se neobejdete. Drobnolisté keře ostříháte klasickými nůžkami, ale větší živé hradby potřebují plotostřihy. Vybírat lze z plotostřihů, které se odlišují výkonem i délkou lišty. Krátké modely mají asi 20 cm a pomohou při puntičkářské práci. Dlouhé čepele zajistí rovný střih a rychleji vykonanou činnost. Jedná se o rozměry lišty 50 – 60 cm.

Střih je základ

Živé ploty stříháme podle druhu dřeviny až třikrát do roka. Většinou se však jedná o stříhání jednou za rok. Tento úkon se provádí nejlépe koncem jara, na přelomu června a července. Lze hovořit o srpnovém stříhání. Měli byste rovněž vědět, že hloubka řezu je důležitá pro bohatý růst. Při manipulaci odklánějte lištu asi 15 stupňů od roviny stříhání. Je nutné postupovat zeširoka z jedné strany na druhou a odspodu nahoru. Horní díl plotu by měl být užší, jen tak se mu dostane více světla a vody. Klíčem ke spokojené práci je ostré nářadí k tvarování keřů. A rada na závěr. Dbejte na svou bezpečnost a nikdy se příliš nenaklánějte ani nenatahujte.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist