Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak čistit světlomety: 3 oblíbené metody, které stojí za to vyzkoušet

Srp 2302 Autor: Claudie Kornelová

Okna svého vozu čistíte proto, abyste lépe viděli a udrželi svůj vůz v perfektním stavu. Ale co světlomety? Udržování světlometů v čistotě je také důležitým úkolem údržby vozu. Pokud jsou vaše světlomety zažloutlé nebo zakalené, nebudou moci plně plnit svou funkci a zlepšit vaši viditelnost při jízdě. Jedná se o bezpečnostní riziko, kterému lze předejít, když se naučíte, jak je snadno čistit.

auto

Očistěte své světlomety kvůli bezpečné jízdě. Zdroj foto: Pixabay.com – Peter H

Upozornění: Než se pustíme do tří níže uvedených metod, které vám pomohou vyčistit zakalené světlomety, jedno krátké upozornění: Nečistěte světlomety pomocí WD-40. Možná jste se s touto metodou již setkali, ale použití WD-40 může vést k poškození světlometů. Časem může olej proniknout do žárovky, což může způsobit její vypálení. Níže uvedené metody čištění světlometů jsou bezpečnější a účinnější než použití WD-40, i když se stále jedná o dočasná řešení, která budete muset pravidelně opakovat.

Jak čistit světlomety pomocí sady na čištění světlometů

Sada na čištění světlometů obsahuje vše, co potřebujete k obnově zakalených světlometů. Přestože níže uvedené kroky poskytují obecný přehled pro použití této metody čištění, před začátkem si přečtěte návod k použití konkrétního zakoupeného výrobku.

DOPLŇKY:

 • Sada na čištění světlometů
 • Malířská páska
 • Voda
 • Ručníky z mikrovlákna

KROK 1: Přemístěte vůz mimo dosah přímého slunečního světla.

Než se rozhodnete vyčistit světlomety, vyberte si suchý den, kdy se teploty udrží nad bodem mrazu. Přemístěte vůz tak, aby jeho světlomety nebyly na přímém slunci. Poté pomocí malířské pásky zakryjte lakované plochy vozidla kolem každého světlometu. Tímto způsobem zabráníte náhodnému poškození povrchové úpravy vašeho vozu.

KROK 2: Naneste aktivátor povrchu.

Sada by měla obsahovat aktivátor povrchu, který pomáhá narušit a uvolnit původní UV povlak na světlometech. Nastříkejte na čočky velké množství aktivátoru a nechte jej působit asi 30 sekund; poté jej opláchněte vodou.

KROK 3: K odstranění původního UV povlaku použijte smirkový papír.

Souprava by měla být dodávána s několika kusy smirkového papíru s rostoucí zrnitostí. Začněte s nejnižší zrnitostí, důkladně navlhčete každou čočku a obruste starý UV povlak. Pokračujte v přidávání vody a broušení povrchu krouživými pohyby, dokud nebude rovnoměrně hladký.

Výše uvedený postup broušení opakujte s brusnými papíry o zrnitosti 1000 a 2000. Opláchněte čočky a pomocí čisté utěrky z mikrovlákna je zcela osušte. V této fázi budou mít čočky lehký bílý opar.

KROK 4: Vyleštěte čočky pomocí čisticího prostředku.

Naneste polovinu přiložené čisticí směsi na čistou utěrku a vyleštěte ji na jednu z čoček světlometu. Pokračujte v krouživých pohybech směsi po čočce asi 5 minut; poté ji opláchněte čistou vodou a zcela osušte čistým ručníkem. Tento postup zopakujte i u druhého světlometu; po tomto kroku by měly být všechny mlhy odstraněny.

KROK 5: Naneste nový UV nátěr.

Pomocí čistého hadříku naneste silnou, rovnoměrnou vrstvu dodaného UV nátěru vždy na jeden světlomet. Pracujte souvislým pohybem po čočce a dbejte na to, abyste pokryli celý povrch bez překrývání nebo zanechání holých míst. Postup opakujte i u druhé čočky.

Před jízdou nechte povlak 4 až 6 hodin zcela vytvrdnout. Je důležité se ujistit, že je vůz zaparkován na místě, kde nebude během vytvrzování vystaven vodě nebo vysoké vlhkosti.

auto

Nejdřív zkuste speciální sadu pro to určenou. Zdroj foto: Pixabay.com – AutoPhotography

Jak očistit světlomety pomocí prostředku na nádobí a pasty

DOPLŇKY: 

 • Utěrky z mikrovlákna
 • Malý kbelík
 • Voda
 • Prostředek na nádobí
 • Malířská páska
 • Bělící zubní pasta

KROK 1: Vyčistěte čočky teplou mýdlovou vodou.

Začněte čištěním každého světlometu hadříkem z mikrovlákna namočeným v teplé mýdlové vodě. Tím odstraníte povrchové zbytky a pomůžete si dále vyhodnotit, co je třeba vyčistit zubní pastou.

KROK 2: Odlepte lakovaný povrch vozu.

Pomocí malířské pásky zakryjte lakovaný povrch kolem každého světlometu. Tím zabráníte tomu, abyste ji při čištění světlometů náhodně odřeli nebo poškrábali.

KROK 3: Naneste zubní pastu na navlhčený hadřík a potřete jím celý povrch světlometů.

Namočte čistý hadřík z mikrovlákna do teplé vody a vyždímejte přebytečnou vodu. Na hadřík naneste malé množství bělící zubní pasty. Krouživými pohyby potřete celý povrch každé čočky. Použijte mazivo a podle potřeby naneste další zubní pastu, abyste odstranili veškerou nečistotu z každého světlometu.

KROK 4: Opláchněte čočku a nechte ji uschnout.

Další čistou utěrku z mikrovlákna namočte do teplé vody a z každé čočky opláchněte všechnu zubní pastu. Nechte světlomety uschnout.

auto

Prostředek na nádobí a pasta funguje naprosto senzačně. Zdroj foto: Pixabay.com – Luis Wilker WilkerNet

Jak vyčistit světlomety pomocí jedlé sody a octa

Pokud hledáte levný způsob čištění světlometů, můžete použít produkty, které již pravděpodobně máte ve spíži nebo v prádelně.

DOPLŇKY:

 • Utěrky z mikrovlákna
 • Voda
 • Mýdlo
 • Malířská páska
 • Malý kbelík
 • Destilovaný bílý ocet
 • Jedlá soda

KROK 1: Vyčistěte čočky teplou mýdlovou vodou.

Z každého světlometu odstraňte co nejvíce nečistot a špíny pomocí hadříku z mikrovlákna namočeného v teplé mýdlové vodě.

KROK 2: Odlepte lakovaný povrch kolem světlometů.

Chraňte lakované povrchy kolem světlometů tím, že je přelepíte malířskou páskou.

KROK 3: Připravte čisticí roztok z jedlé sody a octa.

V malém kbelíku nebo míse smíchejte destilovaný bílý ocet a jedlou sodu v poměru 2:1. Roztok rozpusťte a nechte působit. Dobře promíchejte, aby se obě složky dobře spojily.

KROK 4: Pomocí hadříku z mikrovlákna potřete každou čočku čisticím roztokem.

Namočte čistou utěrku z mikrovlákna do roztoku jedlé sody a octa. Každé světlo důkladně vydrhněte, abyste odstranili co nejvíce zbytků. Během práce budete pravděpodobně muset hadřík několikrát znovu navlhčit větším množstvím čisticího roztoku.

KROK 5: Opláchněte světlomety čistou vodou a nechte je uschnout.

Naplňte malý kbelík teplou vodou. Do teplé vody namočte čistou utěrku z mikrovlákna a opláchněte s ní všechny zbytky jedlé sody a octa. Po úplném opláchnutí nechte světlomety uschnout na vzduchu.

Závěrečné myšlenky

Naučit se čistit zamlžené světlomety je důležitou součástí údržby a čištění vašeho vozu. Když jsou vaše světlomety čisté, nejenže vypadají hezčí, ale světla budou také jasněji svítit, což zajistí lepší viditelnost při jízdě. Výše uvedené sdílené metody nabízejí rychlý a snadný způsob, jak na to. Pokud hledáte nejúčinnější a nejtrvalejší způsob čištění světlometů, zvažte jejich broušení, nanesení bezbarvého laku na obroušený povrch a jejich ochranu proti povětrnostním vlivům v době, kdy nejezdíte.

Zdroj

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist