Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Co způsobuje předčasné opadávání plodů z ovocných stromů a jaká opatření lze provést?

Čvc 2303 Autor: Claudie Kornelová

Předčasné opadávání plodů z ovocných stromů je problém, který může způsobit značné ztráty pro pěstitele. Když očekáváte bohatou sklizeň a náhle zjistíte, že vaše plody padají dříve, než dosáhnou plné zralosti, je to vždycky velké zklamání. Pokud přemýšlíte, proč se tento jev na vaší zahradě vyskytuje, čtěte dále. Existuje několik faktorů, které za tím mohou být.

jablka

Trápí vás opadávání plodů ze stromů? Za problémem může stát následující. Zdroj foto: Pixabay.com – Richard Barnard

Nepříznivé počasí

Extrémní počasí, jako jsou příliš vysoké teploty, dlouhotrvající sucha, prudké větry nebo silné deště, mohou ovlivnit plody na stromech. Při vysokých teplotách může dojít k přílišnému vysoušení půdy, což ovlivňuje vodu, kterou rostliny potřebují. Nedostatek vody poté může vést k předčasnému opadávání plodů. Silné větry nebo bouřky mohou poškodit větve stromů a způsobit pády nezralých plodů.

Chybějící opylení

Některé ovocné stromy, aby mohly plodit, vyžadují opylení. Pokud v okolí chybí opylovači nebo je množství včel, které se starají o opylení, nedostatečné, může to vést k nedostatečnému vytváření plodů. Neoplodněné květy nebo nedostatečné opeření mohou také stát za opadáváním plodů.

Chybná výživa

Nedostatek nebo nadbytek určitých živin může ovlivnit plody stromů. Nedostatek dusíku může vést ke slabému růstu plodů a jejich následnému opadávání. Nadbytek dusíku může naopak stimulovat růst listů na úkor plodů. Nedostatek dalších živin, jako je fosfor, draslík nebo hořčík, může ovlivnit kvalitu a stabilitu plodů.

Přemnožení škůdců

Za předčasným opadáváním plodů může stát také přemnožení škůdců. Hmyz, jako jsou ovocné mouchy, může zanechávat v plodech přítomnost larev nebo způsobovat fyzické poškození, což vede k jejich opadávání. Škůdci mohou také přenášet choroby, které ovlivňují plody a způsobují opadávání.

moucha

Ovocné mouchy mohou do plodů naklást larvy, které je ničí. Zdroj foto: Pixabay.com – Virvoreanu Laurentiu

Chybná péče o stromy

Nedostatečná péče o ovocné stromy, jako je nedostatek zalévání, neodstraňování plevelů, nevhodné řezání nebo nedostatečné hnojení, může mít negativní vliv na vývoj plodů a vést k jejich opadávání. Pokud nebudete odstraňovat slabé nebo nemocné větve, tak tím možná také nevědomě přispíváte k opadávání plodů.

Genetické faktory

Někdy může být předčasné opadávání plodů způsobeno genetickými faktory. Některé odrůdy ovocných stromů jsou náchylnější k opadávání plodů více než jiné. Pokud se jedná o genetický problém, je důležité vybrat si vhodné odrůdy pro konkrétní klimatické podmínky a pěstovat je podle doporučení.

Jak bojovat proti opadávání plodů ze stromů

Poskytujte dostatečnou závlahu: Pravidelné a dostatečné zalévání je zásadní pro zdraví ovocných stromů a stabilitu jejich plodů. Ujistěte se, že stromy dostávají dostatek vody, zejména v suchých obdobích. Dodržujte hloubkovou závlahu, abyste zajistili, že voda pronikne do hloubky kořenů.

Dodržujte správnou výživu

Přiměřená výživa je klíčová pro zdravý růst a vývoj plodů. Zajistěte, aby ovocné stromy dostávaly správné množství živin, jako je dusík, fosfor, draslík a další stopové prvky. Použijte vhodné hnojivo a postupujte podle doporučení odborníků.

hnojivo

Nezapomínejte používat správné hnojivo. Zdroj foto: Pixabay.com – Samuel Faber

Pravidelně odstraňujte plevel

Plevel konkuruje ovocným stromům a bojuje s nimi o živiny a vodu. Pravidelné odstraňování plevelu kolem stromů pomůže udržovat tuto nechtěnou konkurenci na minimu a minimalizovat stresové podmínky pro stromy.

Ochrana proti škůdcům

Monitorujte ovocné stromy a přijímejte opatření k prevenci a kontrole škůdců. Používejte biologickou kontrolu, jako jsou dravci nebo přírodní látky, a minimalizujte používání chemických insekticidů na nezbytné minimum. Pravidelně kontrolujte a odstraňujte postižené plody nebo části stromu, které mohou sloužit jako zdroj infekce.

Opatrné řezání a péče

Pravidelný a správný řez ovocných stromů pomáhá udržovat jejich tvar, podporuje správný růst a zabraňuje přeplnění. Odstraňujte slabé, nemocné nebo poškozené větve a vytvářejte prostor pro lepší průchod vzduchu a slunečního světla.

Opylování

Zajistěte, aby vaše stromy byly správně opyleny. Ujistěte se, že v blízkosti ovocných stromů jsou dostatečná množství opylovačů, jako jsou včely nebo jiný hmyz. Pokud je opylení nedostatečné, můžete zvážit umělé opylení pomocí štětce nebo vhodných opylovacích prostředků.

včela

Pokud nemáte dostatek opylovačů, zvažte umělé opylení. Zdroj foto: Pixabay.com – PublicDomainPictures

Řešte problémy s půdou

Pokud půda, ve které jsou stromy pěstovány, nedostatečně vyživuje nebo trpí nerovnováhou živin, může to mít negativní vliv na růst a plodnost stromů. Zvažte provedení půdní analýzy, abyste zjistili její stav a případně aplikovali doplňkové hnojení nebo úpravy.

Monitorujte a zaznamenávejte

Pravidelně sledujte své stromy a pozorujte, kdy a jakým způsobem dochází k opadávání plodů. Zaznamenávejte povětrnostní podmínky, přítomnost škůdců, provedené úpravy a další relevantní informace. Tímto způsobem můžete identifikovat vzorce nebo souvislosti a upravit své postupy péče.

Konzultujte s odborníkem

Pokud se problém opadávání plodů stále opakuje nebo je rozsáhlý, je ho konzultovat s odborníkem, jako je zahradník, agronom nebo odborník na ovocnářství. Odborný pohled a doporučení vám mohou pomoci identifikovat příčiny problému a navrhnout specifická opatření pro vaši situaci.

Každý strom a situace je jedinečná, a proto může být nutné zkoušet různá opatření a upravit přístup na základě konkrétních potřeb vašich stromů. Trpělivost, pravidelná péče a pozornost vám pomohou minimalizovat opadávání plodů a dosáhnout zdravých a hojných úrod z vašich ovocných stromů.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist