Chcete na zahradu bazén? Poradíme, jak vybrat ten nejlepší
Mít na zahradě na chatě, chalupě či u rodinného domu bazén je sice na jednu stranu příjemné, ale je třeba k jeho výběru přistupovat uvážlivě a nepořizovat první, na který narazíte. Především si rozmyslete, co vlastně od bazénu očekáváte. Zda vám stačí malé cachtátko pro děti, kde si ovšem dospělí rozhodně nezaplavou, nebo dáte přednost většímu bazénu na plavání: Jeho realizace je podstatně složitější a nákladnější.
Nejjednodušší prstence
Nejjednodušší variantou jsou nafukovací nadzemní bazénky pro děti. Ty pořídíte od několika set korun do cca 2500 Kč. Ty větší a dražší mohou mít průměr až 3,5 metru, vyskytují se v různých hloubkách. Malé děti si v nich užijí, ale pro dospělé mohou sloužit maximálně na namočení a osvěžení. Výhodou těchto bazénů, tzv. nafukovacích prstenců je skutečnost, že je jsou mobilní. Můžete je nafouknout kdekoliv a naplnit vodou stejně tak potom vypustit a vyfouknout a přemístit jinam. Proto se hodí na dovolenou na chalupu nebo na chatu, kde je můžete po skončení pobytu sbalit. Komplikovanější ale bývá jejich čištění.
Nadzemní bazény jako užitečný kompromis
Velmi oblíbené jsou foliové nadzemní bazény vyztužené kovovými trubkami. Ty už představují lepší kompromis mezi osvěžovátkem a skutečným bazénem. Mívají hloubku 90-120 cm a průměr třeba i pět šest metrů – tam už se přece jenom trochu zaplavat dá. Ceny takových bazénů bývají od 5 000 do cca 10-15 000 Kč. Tady je už i čištění prostoru bazénu snadné, protože není problém zapojit do práce bazénový vysavač. V tomto případě je výhodou, že bazén dá postavit a není nutné ho bourat, může být na zahradě umístěn natrvalo. Na podzim pak stačí vypustit vodu, ošetřit bazén před zimou a pak napřesrok ho s blížícím se létem vyčistit a znovu napustit.
Pro komfort musíte sáhnout hlouběji do kapsy
Vrcholem jsou ovšem zcela zapuštěné bazény větších rozměrů, které mohou být i kryté a vyhřívané. Na délku by měly měřit alespoň šest metrů. V tomto případě už ale budete muset sáhnout hluboko do kapsy, protože takový bazén většinou přijde minimálně na 100 000 Kč i více. Samozřejmě záleží na velikosti, výbavě, na tom, zda půjde o celoročně vyhřívaný krytý bazén, nebo nikoli.
Na co si dejte také pozor
Zvažte také umístění bazénu. Chcete mít celý den vodu teplou jako kafíčko? Pak ho neumisťujte do stínu stromů a keřů. Ty jsou komplikací i vzhledem ke znečištění vody listy a květy, což vám přidělá práci s čistěním. Podstatná je úprava okolí. Trávník kolem bazénu znamená přenos nečistot do vody. Nejlepší jsou dlaždice, ale takové, které mají neklouzavý povrch. Důležitou kapitolou je čištění. Pokud vodě v bazénu budete věnovat pozornost denně a nic nepodceníte, zůstane krásně čistá. Neobejdete se bez filtrační jednotky podle objemu bazénu.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.