Internetový hobby magazín

Menu

Zajímavosti

Nejnovější články

Čas na odpočinek! Přírodní bylinky a tipy na zklidnění mysli a těla pro obnovení duševní rovnováhy

Bře 2307 Autor: Claudie Kornelová

Život dokáže být jako horská dráha plná vzestupů a pádů a stresujících okamžiků. Není pochyb o tom, že v určitém okamžiku se všichni potřebujeme zastavit a zhluboka nadechnout, abychom zklidnili svou mysl a tělo. S tím vám mohou pomocí následující uklidňující bylinky.

relax

Pokud se poslední dobou cítíte ve stresu, vyzkoušejte některou z následujících bylinek. Zdroj foto: Pixabay.com – EnergieDeVie

Blíží se váš velký den?

Některé životní okamžiky mohou být více stresující než jiné. Cokoli od stěhování do nového domova, příprav na pracovní pohovor, návštěvy zubaře, cestování nebo dokonce účasti na rodinném setkání může způsobit nepřímý stres a úzkost. Tyto uklidňující bylinky vám pomohou zachovat si chladnou hlavu.

Mučenka pletní

Mučenka je jedinečná květina, která pochází z tropických oblastí Spojených států. Tradičně se používá na podporu spánku a podporuje uklidňující a relaxační účinky. Na lidech bylo bohužel provedeno jen velmi málo studií ve spojitosti s mučenkou, ale jedna studie prováděna na potkanech ukázala, že se jim zkrátila doba potřebná k usnutí a zvýšilo se množství pomalých vln spánku. Proto se mučenka používá na podporu spánku jako doplněk stravy. Můžete ji však použít také k tomu, aby vám poskytla potřebný klid kdykoli během dne.

Zařaďte mučenku do svého jídelníčku i vy. Dospělí mohou užívat 40-60 kapek v malém množství vody 3x denně mezi jídly. Pokud se snažíte zklidnit svou mysl po náročném dni, je pro vás mučenka to pravé.

Šišák stranokvětý

Každodenní stres si časem může vybrat svou daň. Šišák stranokvětý se používá jako nervové tonikum, které pomáhá zklidnit organismus, udržet normální spánkový režim a podpořit nervy vyčerpané duševním a fyzickým vyčerpáním. Pokud se ocitnete ve stresu, dopřejte si dávku klidu s tímto bylinným doplňkem stravy, jehož složení podporuje pocity klidu, když to zrovna nejvíce potřebujete.

Meduňka lékařská

Meduňka je zelená listnatá rostlina z čeledi mátovitých, která však chutí i vůní trochu připomíná citron. Tato bylina poskytuje pocit rovnováhy pro váš nervový systém a její uklidňující vlastnosti jako nervového prostředku, poskytují pomoc všem, kteří zažívají dlouhodobý stres. Tato bylina také obsahuje vlastnosti, o nichž se předpokládá, že podporují zdraví trávicího traktu a imunitního systému.

Příznivé účinky meduňky můžete pocítit tak, že 3 až 4krát denně mezi jídly užijete 30 až 40 kapek tekutého extraktu v malé sklenici vody.

meduňka

Meduňka je známá pro své uklidňující účinky. Zdroj foto: Pixabay.com – Markéta (Machová) Klimešová

Sluncovka kalifornská

Sluncovka kalifornská je známá tím, že podporuje klid a relaxaci. Tato kvetoucí rostlina se používá především pro podporu spánku. Indiánské kmeny ji používaly k mnoha tradičním účelům, zejména jako uklidňující prostředek. Tento koncentrovaný tekutý extrakt je velmi oblíbený mezi lidmi vystavenými stresu, kteří se snaží zklidnit svou mysl po dlouhém, náročném dni. Je snadné jej přidat do svého wellness režimu, protože jej můžete užívat třikrát denně v malé sklenici vody.

Moment všímavosti

Pokud se cítíte vystresovaní nebo úzkostní, zastavte se a třikrát se zhluboka nadechněte. Prodlužte výdech, abyste hluboce uvolnili napětí. Zeptejte se sami sebe: „Je tato situace skutečně životu nebezpečná? Budu v pořádku?“ Pokud máte čas zařadit další dechová a meditační cvičení, která prokazatelně snižují napětí v těle, udělejte to.

Jste neustále ve stresu?

Pokud se vám zdá, že je ve vašem životě k řešení neustále jedna věc za druhou (v jeden den si polijete novou košili kávou, pak cestou do práce píchnete pneumatiku), pak zkuste užívat adaptogenní byliny, které uklidní váš nervový systém.

Bazalka indická

Bazalka indická, známá také jako „Tulsi“, je uctívaná adaptogenní bylina, která podporuje zdravou reakci na stres. Tradičně se používá k udržení emocionální pohody a podpoře pozitivní nálady. Doplněk stravy s bazalkou indickou je oblíbenou volbou pro dospělé s nadměrným pracovním nasazením, kteří se snaží sladit pracovní a osobní povinnosti, a pro všechny, kteří se potýkají s trvalým stresem.

bazalka

Bazalka podporuje zdravou reakci na stres. Zdroj foto: Pixabay.com – Ulrike Leone

Ashwagandha

Optimalizace zdraví nadledvinek je zásadní pro boj se stresem a vyrovnanější život. Nadledvinky jsou životně důležité pro životní pohodu, ovlivňují reakci organismu na stres, imunitní systém, spánek a náladu. Ashwaganda je adaptogenní bylina, která podporuje nadledvinky a zdravou hladinu kortizolu – stresového hormonu, který se uvolňuje, když se tělo přepne do režimu bojuj nebo uteč.

Pepřovník opojný

Kořen pepřovníku je považován za uklidňující a relaxační bylinu, která pomáhá lidem cítit se méně ve stresu. Podporuje relaxaci a klidnou náladu, aniž by vás uspávala. Tato rostlina je již stovky let využívána původními obyvateli Oceánie, odkud pochází. Nyní můžete tento nervový prostředek užívat tak, že smícháte 20-30 kapek v malé sklenici vody.

Moment všímavosti

Chcete-li se cítit lépe organizovaní a mít vše pod kontrolou, připravujte si jídlo předem. Tento jednoduchý životní hack vám ušetří čas, peníze i starosti. Můžete také zvážit výběr oblečení večer, aby vaše ranní rutina probíhala hladčeji.

Uvízli jste ve slepé uličce?

Ne nadarmo se stále používá staré přísloví: „Nemusí pršet, stačí, když kape.“ Někdy máte pocit, že na vašich bedrech leží celý svět, a udržení zdravého emočního stavu může být to poslední, na co myslíte.

stres

Pokud pociťujete napětí, zkuste se uvolnit. Zdroj foto: Pixabay.com – 1388843

Třezalka tečkovaná

Tato rostlina, která pochází z Evropy, ale nyní roste také na severní polokouli, se používá již od dob starých Řeků. Květy obsahují mnoho antioxidantů, například rutin, kvercetin a lutein. Studie navíc prokázaly, že tato rostlina má pozitivní vliv na náladu. Třezalku je nejlepší používat spolu s dalšími uklidňujícími bylinami.

Pupečník asijský

Tato bylina patří do čeledi petrželovitých a jogíni ji velmi rádi používají ke zlepšení meditace. Pupečník působí omlazujícím nervovým účinkem, proto se často doporučuje jako prostředek k udržení rovnováhy nervového systému. Může podpořit zdravou funkci neurotransmiterů, bdělost a přirozenou schopnost organismu přizpůsobit se dočasnému stresu. Jako bonus se používá také na podporu zdraví vlasů, pokožky a nehtů. Pokud se cítíte přetížení a roztěkaní, pomozte své mysli soustředit se tím, že si dáte 30 až 40 kapek extraktu do malého množství vody. Extrakt si můžete dávat třikrát až čtyřikrát denně mezi jídly.

Moment všímavosti

Zavolejte příteli. Když si s někým promluvíte, může to být začátek toho, abyste se cítili lépe. Pokud nemáte náladu s někým konverzovat, vyjděte ven a zhluboka se nadechněte. Sluneční paprsky a pobyt venku dokáží zázraky. Zkuste také do svého každodenního života pomalu zařadit některé praktiky péče o sebe, které vám pomohou dostat se ze zajetých kolejí. Malé změny mohou mít velký význam.

Každý den je nový začátek

Každý den je novým začátkem. Novou šanci přijmout život, něco změnit a vidět svět v lepším světle než předchozí den. Přijměte každé ráno jako novou stránku ve své knize života.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

 
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist