Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

6 tipů na prořezávání, které vám pomohou zvýšit úrodu rajčat

Srp 2221 Autor: Claudie Kornelová

Rajčata mají přirozenou tendenci vytvářet hodně listů a relativně málo plodů. Je však snadné vyvážit produkci listů a plodů malým řezem rajčat. Nejenže ořezání přebytečných listů povede k většímu počtu rajčat na rostlinu, ale vyprodukované plody budou větší a kvalitnější. Prořezání nepotřebného porostu zabere jen několik minut na rostlinu. Díky redukci nadbytku listů mohou vaše rajčata soustředit více energie na pěstování barevných a chuťově bohatých plodů. Použijte těchto 6 jednoduchých rad, které vám pomohou při prořezávání rostlin rajčat.

rajče

Zvyšte svou úrodu pomocí prořezávání. Zdroj foto: Unsplash.com – Markus Spiske

Prořezávejte všechny rostliny rajčat

Rajčata jsou seskupena podle růstového habitu. Odrůdy rajčat se dělí na determinantní nebo indeterminantní. Determinantní rajčata dorůstají výšky asi 120 – 150 cm, přestávají růst a začínají plodit. Všechny plody na determinantních rajčatech dozrávají přibližně během 4 až 6 týdnů. Naproti tomu neurčitá rajčata nepřestávají růst v určité výšce. Ještě několik měsíců vytvářejí nové listy, květy a plody, dokud je nezabije mráz.

Od přírody neurčité rostliny rajčat vytvářejí více listů než determinantní rostliny rajčat. Z tohoto důvodu neurčitým rajčatům nejvíce prospívá řez, který odstraní přebytečné listy, ale řez zvyšuje produkci i determinantních rajčat. Doba prořezávání determinantních rajčat je jednoduše kratší než u indeterminantních odrůd, které vytvářejí nové listy a plody po dobu několika měsíců.

Se stříháním začněte po objevení se květů

Rostliny rajčat začnou vytvářet odnože, tedy přebytečné stonky s listy, které nepotřebujete, poté, co se objeví a otevřou první květní pupeny. K tomu obvykle dochází několik měsíců po umístění mladých přesazených rostlin na zahradu. Rajčata obvykle začínají kvést v červnu nebo červenci.

Rostliny seřezávejte ráno, poté co rosa nebo noční déšť vysuší listy. Zamezíte tak šíření chorob rostlin. Rostliny prořezávejte, když jsou odnože dlouhé 5 až 10 cm. Determinantní rajčata (rostliny, které dosáhnou výšky kolem 120 cm a přestanou růst) stačí prořezat pouze jednou. Neurčitá rajčata lze prořezávat každých pár týdnů, protože stále vytvářejí nové listy.

rajče

Až se objeví první květy, začněte s prořezáváním. Zdroj foto: Unsplash.com –
Liz Breygel

Odstraňte přísavníky

Obecně platí, že rostliny rajčat vytvářejí hlavní stonky a hlavní listové větve. Plody se vyvíjejí na hlavních listových větvích. Přísavníky vyrůstají na rozhraní mezi hlavním stonkem a hlavními listovými větvemi. Snadno je odhalíte, jakmile víte, co hledáte.

Přísavníky odstraníte tak, že je odštípnete palcem a ukazováčkem, nebo použijte čisté ostré nůžky. Snažte se odstranit většinu přísušků, které uvidíte. Prořezávání rajčat je umění i věda a závisí na odrůdě a podmínkách pěstování na vaší zahradě. V případě pochybností ponechte výhonky a sledujte výsledek v průběhu sezóny. Příští rok pak na základě svých pozorování upravte svůj postup.

Odstraňte spodní listy

Rostliny prořezávejte tak, abyste odstranili listy na spodních 15 – 30 cm hlavního stonku. Odstranění těchto listů pomáhá zabránit tomu, aby se bakterie a houby způsobující choroby v půdě dostaly na rostlinu při každém dešti nebo zalévání.

rajče

Nezapomeňte odstraňovat spodní listy, aby měla rostlina dostatek síly. Zdroj foto: Unsplash.com – Dan Cristian Pădureț

Při krájení rajčat ztenčete plody

Odrůdy rajčat, které plodí plátky, jako jsou ‚Celebrity‘, ‚Jet Star‘ a ‚Brandywine‘, budou plodit větší plody, pokud se trsy plodů na rostlině zmenší na jedno nebo dvě rajčata. Jednoduše odstřihněte vyvíjející se plody a ponechte jedno nebo dvě největší rajčata v trsu. Tento typ řezu plodů se nazývá prořezávání. Pokud jsou vaším cílem větší rajčata, prořežte plody tak, aby rostlina směřovala svou energii do zbývajících plodů.

Udržujte ji v čistotě

Řezem vznikají na rostlinách rajčat otevřené rány. A stejně jako když se říznete, jsou rány vstupními body pro infekce. Při prořezávání rajčat si často myjte ruce vodou a mýdlem nebo používejte dezinfekční prostředek na ruce. Pokud používáte zahradnické nůžky, udržujte je v čistotě také tím, že je mezi jednotlivými rostlinami otřete zředěným roztokem bělidla nebo lihem.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na 6 tipů na prořezávání, které vám pomohou zvýšit úrodu rajčat
  • Suldík 25.8.2022 (15:42)

    To jsou pěkné blbosti. Smysl má jedině odstraňovat nejspodnější listy, aby se nedotýkaly země (žádných 30 cm), listy napadené houbovou chorobou a ty „přísavníky“ (kdo ten problematický název vymyslel?). Odstranění větší části listů má za následek menší tvorbu cukrů fotosyntézou a tudíž i méně chuti v plodech. Tento blud je opakovaně vyvracen na FB ve skupině Rajčata pěstování.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist