6 tipů na prořezávání, které vám pomohou zvýšit úrodu rajčat
Rajčata mají přirozenou tendenci vytvářet hodně listů a relativně málo plodů. Je však snadné vyvážit produkci listů a plodů malým řezem rajčat. Nejenže ořezání přebytečných listů povede k většímu počtu rajčat na rostlinu, ale vyprodukované plody budou větší a kvalitnější. Prořezání nepotřebného porostu zabere jen několik minut na rostlinu. Díky redukci nadbytku listů mohou vaše rajčata soustředit více energie na pěstování barevných a chuťově bohatých plodů. Použijte těchto 6 jednoduchých rad, které vám pomohou při prořezávání rostlin rajčat.
Prořezávejte všechny rostliny rajčat
Rajčata jsou seskupena podle růstového habitu. Odrůdy rajčat se dělí na determinantní nebo indeterminantní. Determinantní rajčata dorůstají výšky asi 120 – 150 cm, přestávají růst a začínají plodit. Všechny plody na determinantních rajčatech dozrávají přibližně během 4 až 6 týdnů. Naproti tomu neurčitá rajčata nepřestávají růst v určité výšce. Ještě několik měsíců vytvářejí nové listy, květy a plody, dokud je nezabije mráz.
Od přírody neurčité rostliny rajčat vytvářejí více listů než determinantní rostliny rajčat. Z tohoto důvodu neurčitým rajčatům nejvíce prospívá řez, který odstraní přebytečné listy, ale řez zvyšuje produkci i determinantních rajčat. Doba prořezávání determinantních rajčat je jednoduše kratší než u indeterminantních odrůd, které vytvářejí nové listy a plody po dobu několika měsíců.
Se stříháním začněte po objevení se květů
Rostliny rajčat začnou vytvářet odnože, tedy přebytečné stonky s listy, které nepotřebujete, poté, co se objeví a otevřou první květní pupeny. K tomu obvykle dochází několik měsíců po umístění mladých přesazených rostlin na zahradu. Rajčata obvykle začínají kvést v červnu nebo červenci.
Rostliny seřezávejte ráno, poté co rosa nebo noční déšť vysuší listy. Zamezíte tak šíření chorob rostlin. Rostliny prořezávejte, když jsou odnože dlouhé 5 až 10 cm. Determinantní rajčata (rostliny, které dosáhnou výšky kolem 120 cm a přestanou růst) stačí prořezat pouze jednou. Neurčitá rajčata lze prořezávat každých pár týdnů, protože stále vytvářejí nové listy.
Odstraňte přísavníky
Obecně platí, že rostliny rajčat vytvářejí hlavní stonky a hlavní listové větve. Plody se vyvíjejí na hlavních listových větvích. Přísavníky vyrůstají na rozhraní mezi hlavním stonkem a hlavními listovými větvemi. Snadno je odhalíte, jakmile víte, co hledáte.
Přísavníky odstraníte tak, že je odštípnete palcem a ukazováčkem, nebo použijte čisté ostré nůžky. Snažte se odstranit většinu přísušků, které uvidíte. Prořezávání rajčat je umění i věda a závisí na odrůdě a podmínkách pěstování na vaší zahradě. V případě pochybností ponechte výhonky a sledujte výsledek v průběhu sezóny. Příští rok pak na základě svých pozorování upravte svůj postup.
Odstraňte spodní listy
Rostliny prořezávejte tak, abyste odstranili listy na spodních 15 – 30 cm hlavního stonku. Odstranění těchto listů pomáhá zabránit tomu, aby se bakterie a houby způsobující choroby v půdě dostaly na rostlinu při každém dešti nebo zalévání.
Při krájení rajčat ztenčete plody
Odrůdy rajčat, které plodí plátky, jako jsou ‚Celebrity‘, ‚Jet Star‘ a ‚Brandywine‘, budou plodit větší plody, pokud se trsy plodů na rostlině zmenší na jedno nebo dvě rajčata. Jednoduše odstřihněte vyvíjející se plody a ponechte jedno nebo dvě největší rajčata v trsu. Tento typ řezu plodů se nazývá prořezávání. Pokud jsou vaším cílem větší rajčata, prořežte plody tak, aby rostlina směřovala svou energii do zbývajících plodů.
Udržujte ji v čistotě
Řezem vznikají na rostlinách rajčat otevřené rány. A stejně jako když se říznete, jsou rány vstupními body pro infekce. Při prořezávání rajčat si často myjte ruce vodou a mýdlem nebo používejte dezinfekční prostředek na ruce. Pokud používáte zahradnické nůžky, udržujte je v čistotě také tím, že je mezi jednotlivými rostlinami otřete zředěným roztokem bělidla nebo lihem.
Komentáře k článku
Suldík 25.8.2022 (15:42)
To jsou pěkné blbosti. Smysl má jedině odstraňovat nejspodnější listy, aby se nedotýkaly země (žádných 30 cm), listy napadené houbovou chorobou a ty „přísavníky“ (kdo ten problematický název vymyslel?). Odstranění větší části listů má za následek menší tvorbu cukrů fotosyntézou a tudíž i méně chuti v plodech. Tento blud je opakovaně vyvracen na FB ve skupině Rajčata pěstování.