Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

6 snadných nápadů pro ekologický život, které můžete zařadit do svých domácích zvyklostí

Dub 2329 Autor: Claudie Kornelová

Velké cíle jsou skvělé, ale malé změny se sčítají, zejména pokud jde o udržitelnost. Možná není možné snížit množství odpadu v domácnosti na nulu nebo se zcela vyhnout jednorázovým plastům. Existuje však mnoho jednoduchých každodenních rozhodnutí, která můžete upravit nebo nahradit, aby vaše domácnost a životní styl byly ekologičtější. Začněte tím, že vyzkoušíte několik nových návyků, a pak se propracujte k větším ekologickým závazkům. Zde je 6 jednoduchých věcí, které můžete udělat ještě dnes, abyste snížili svůj dopad na životní prostředí – a přitom ušetřili nějaké peníze. Díky těmto krokům se rychle dostanete na cestu k ekologicky šetrné domácnosti.

eko

Ekologické a udržitelné žití je velmi snadné a dokáže vám ušetřit spoustu peněz. Zdroj foto: Pixabay.com – Umut AVCI

Zaměřte se na údržbu

Správná údržba zajišťuje, že věci fungují tak, jak mají, a není nutné je předčasně vyměnit, což způsobuje další plýtvání a výdaje. Pravidelně proto měňte filtry ve spotřebičích, abyste zlepšili jejich energetickou účinnost. Pečujte o své nářadí a dodržujte běžné úkony údržby domácnosti. Pokaždé, když investujete pár minut navíc do údržby, ušetříte si další peníze za nové věci.

Opravujte věci, když se rozbijí

Může se to zdát jako samozřejmost, ale pokud budete opravu ignorovat, budete muset vynaložit více prostředků na údržbu nebo na výměnu. To může vést k různým neekologickým nákladům, například když si koupíte nový model a musíte vyhodit všechny obaly. Zvažte způsoby, jak poškozené zboží opravit nebo renovovat, místo abyste ho okamžitě vyhodili do popelnice.

talíř

Vždy zvažte, zda-li se dá rozbitá věc spravit. Zdroj foto: Pixabay.com – PublicDomainPictures

Zkontrolujte si zásoby před nákupem

Mnozí z nás jsou vinni tím, že si v obchodě vezmou nějakou položku, aniž by si uvědomili, že už ji (nebo několik z nich) mají doma. Plýtváte tak nejen svými penězi, ale i výrobky a obaly. Před nákupem si vždy udělejte rychlou inventuru – a ukládejte podobné položky k sobě, abyste snadno zjistili, co již máte a co ne.

Dávejte si pozor na odpadky

Vždy, když se něčeho zbavujete, zvažte, zda je odpadkový koš tím nejvhodnějším místem. V mnoha obcích lze recyklovat papír, plasty, sklo a kovy, zatímco zbytky jídla a další organické materiály lze použít na kompost. Co se týče dalších idylických věcí, které používáme, jako jsou barvy na bázi oleje, obce vám (většinou) chtějí pomoci tyto materiály zodpovědně zlikvidovat. Místní pravidla recyklace jasně říkají, co můžete (a nemůžete) vyhodit do kontejneru. Pokud máte pochybnosti, internet vám pomůže najít místa, kam můžete nebezpečné věci vyhodit.

odpad

U odpadků se vždy informujte, jestli vám vaše obec či město nemůže s odstraněním pomoci. Zdroj foto: Pixabay.com – Hans

Přechod na LED žárovky

Výměna klasických žárovek za LED je jednoduchý způsob každodenní změny, která skutečně sníží vaše náklady na energii a nákup. LED žárovky spotřebují nejméně o 75 % méně energie a vydrží až 25krát déle než jiné typy žárovek. Jsou také dostupné ve stmívatelných variantách a jsou k dispozici téměř pro každé použití, od venkovních po vnitřní svítidla.

Zhodnoťte své nákupní zvyklosti

Důležitou součástí udržitelnějšího života je uvažování v širších souvislostech. To znamená přemýšlet o více než jen o výrobku na pultech a výběru, který máte před sebou. Při nakupování zvažte, co je potřeba k výrobě výrobku a jeho dodání k vám. Jak vypadá výrobní proces? Existuje možnost místní výroby nebo výroby blíže k vám? Pak se zamyslete nad tím, co výrobek dělá, jakmile je u vás doma. Například u barev, nábytku a dalších předmětů pro domácnost je častým problémem vypouštění plynů, které může poškodit kvalitu ovzduší ve vašem interiéru. Klíčovým faktorem je také to, jak dlouho výrobek vydrží a jak moc jej budete používat. Nakonec se zeptejte, co se s výrobkem stane, až s ním skončíte. Může být převeden zpět do výrobního toku, nebo se může vrátit do země způsobem, který nepřidá žádný odpad? Když se před nákupem na chvíli zastavíte, pomůže vám to nakupovat uvědoměleji a udržitelněji.

obchod

Před nákupem se vždy zamyslete, jak věc po využití zrecyklujete, jak bude sloužit atd. Zdroj foto: Pixabay.com – 24457758

Zdroj

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist