Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

10 přírodních způsobů, jak bojovat s komáry

Čvn 2218 Autor: Claudie Kornelová

Není nic otravnějšího, než si nechat zkazit letní zábavu bzučením a kousáním od těch nejobtížnějších nepřátel sezóny – komárů. Než se rozmnoží, shromáždí, kousnou a vyženou vás zpátky domů, zvažte některé přirozené způsoby, jak je udržet na uzdě. Začněte tím, že odstraníte stojatou vodu, ať už ji objevíte kdekoli – od okapových chrličů až po pítko pro ptáčky. Také zvažte, že si zasadíte bylinky, jako je rozmarýn či tymián, které jsou známé svou vůní odpuzující hmyz. A nebo zvažte instalaci netopýřího domku. To a mnoho dalšího jsme zahrnuli do tohoto seznamu 10 přirozených způsobů, jak se zbavit komárů a užít si nezapomenutelné léto.

komár

Komáři už vás nebudou obtěžovat. Zdroj foto: Unsplash.com – Егор Камелев

Odstraňte stojatou vodu

Stojatá voda je místo, kde komáři tvoří ještě více komárů. Omezte možnost hmyzu množit se tím, že vyčistíte okapy od ucpávek, zaplníte propadlé části trávníku, odstraníte plachty a další nečistoty, kde se může hromadit voda, a pravidelně vyměňujte vodu ve vašem pítku pro ptáčky či v bazénku pro děti.

Česnekový sprej

Ano, opravdu. Česnek je účinný přírodní repelent proti komárům. Smíchejte jeden díl česnekové šťávy s pěti díly vody, roztok nalijte do rozprašovače a stříkejte podle potřeby (ať už do vzduchu, tak i na sebe a oblečení).

sprej

Česnek neodhání pouze upíry, ale i komáry. Zdroj foto: Unsplash.com – Komáři už vás nebudou obtěžovat. Zdroj foto: Unsplash.com – Brett Jordan

Vyzkoušejte olej se šantou kočičí

Věřte nebo ne, esenciální olej se šantou, nepetalakton, odpuzuje komáry účinněji, než cokoli jiného. I když se budete muset obloukem vyhýbat kočce vašeho souseda (kočky šantu kočičí přímo zbožňují), repelent proti hmyzu na bázi tohoto oleje dělá dobrou práci při ochraně odhalené pokožky.

Postavte si či kupte domek pro netopýry

Za pouhou hodinu dokáže netopýr sežrat stovky hmyzu, včetně komárů. Postavte si nebo kupte domeček pro netopýry, zavěste ho na dobře větrané místo a nechte tyto tvory s pavučinovými křídly, ať vám s tímto otravným hmyzem pomohou.

netopýr

Netopýři mají hmyz také rádi, vytvořte jim proto netopýří domek. Zdroj foto: Unsplash.com – Jeremy Bezanger

Pomozte si bylinkami

Protože esenciální oleje v mnoha bylinkách jsou přírodními insekticidy, můžete při grilování hodit na uhlí svazek rozmarýnu nebo šalvěje, abyste zabránili otravnému poletování komárů na vaší zahradě.

Použijte přírodní sprej proti hmyzu

Herbal Armor (k dostání na internetu), je vyrobený z pěti přírodních esenciálních olejů a byl zvolen „Nejlepším sprejem roku“ organizací National Geographic. Než vyrazíte ven, popadněte lahvičku tohoto oblíbeného spreje proti hmyzu a aplikaci opakujte každé dvě hodiny. Tento sprej se sice nedá koupit přímo v Česku, ale věřte, že stojí za to ho mít doma.

sprej

Sprej proti hmyzu Herbal Armor je velmi účinný. Zdroj foto: Unsplash.com – Towfiqu barbhuiya

Zapněte ventilátor

Komáři jsou lehká stvoření. Ventilátor, který fouká větší rychlostí, je pro komára příliš silný a nedokáže mu vzdorovat. Zkuste tedy strategicky rozmístit ventilátory kolem vaší terasy, abyste si mohli užívat příjemný vánek bez nepříjemných štípanců.

Zasaďte si citronovou trávu

Thajská citronová tráva obsahuje citronelový olej, díky jehož silné vůni vás komáři jen těžko najdou. Citronová tráva je přitom krásná mohylová trvalka. Zasaďte nějakou na svůj pozemek všude tam, kde se nejčastěji shromažďujete se svou rodinou nebo máte posezení a užívejte si krásných letních večerů.

citronová tráva

Citronová tráva je další možností, jak odehnat tento nepříjemný hmyz. Zdroj foto: Unsplash.com –
IBRAHIM AL JARUSHI

Vyměňte si žárovku

Komáři nejsou přitahováni všemi druhy světla – jen některými. Namísto standardních žárovek se rozhodněte pro LED, žlutá světla nebo sodíkové výbojky. Takový vypínač by měl snížit počet komárů, kteří se ve večerních hodinách rojí kolem vchodů do vašeho domu.

Vhodně se oblečte

Některé druhy komárů přitahují tmavé barvy, jako je černá, modrá či červená – a všechny přitahuje teplo. Takže zůstaňte pro komáry méně přitažliví a noste světlejší barvy. Když už jsme u toho, snažte se také vyhnout používání pleťových vod a vonných parfémů.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2024>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist