Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Zelená střecha: Vše, co byste o ní měli vědět

Čvn 2322 Autor: Claudie Kornelová

Zelené střechy se stávají stále populárnější volbou pro moderní budovy a domy. Jsou nejen esteticky atraktivní, ale také přinášejí mnoho výhod pro životní prostředí i samotné obyvatele. Pokud se zajímáte o zelenou střechu a chtěli byste se dozvědět více, následující článek vám poskytne podrobné informace.

zelená střecha

Zelená střecha nabízí mnoho výhod, například přirozeně ochlazuje váš domov, takže vám šetří výdaje za klimatizaci. Zdroj foto: Pixabay.com – 12019

Co je to zelená střecha

Zelená střecha, známá také jako střešní zahrada nebo ekologická střecha, je typ střešního povrchu, který je pokryt vegetací. Místo klasického střešního materiálu, jako je plech nebo šindele, se na zelené střeše nachází vrstva speciálního substrátu, který podporuje růst rostlin. Zelené střechy se mohou vyskytovat ve formě extenzivních (tenké vrstvy substrátu s nízko rostoucími rostlinami) nebo intenzivních (tlustší vrstvy substrátu s různými druhy rostlin včetně stromů a zahrad).

Výhody zelené střechy

Lepší izolace: Zelené střechy poskytují lepší tepelnou a zvukovou izolaci pro budovu. Substrát a rostliny zadržují teplo v zimě a udržují budovu chladnou v létě. To vede ke snížení energetické spotřeby pro vytápění a klimatizaci.

Retence dešťové vody: Zelené střechy absorbují a zadržují dešťovou vodu, což snižuje riziko povodní a snižuje zatížení místních kanalizací. Rostliny na střeše absorbuje vodu a vypařují ji v procesu transpirace, což přispívá k přirozenému cyklu vody.

Čistší vzduch: Rostliny na zelené střeše filtrují škodlivé látky a absorbují oxid uhličitý. To přispívá ke zlepšení kvality vzduchu v městském prostředí a snižuje negativní dopad na zdraví.

dům

Zajišťuje například čistší vzduch. Zdroj foto: Pixabay.com – Marco Brugo

Zlepšení životního prostředí: Zelené střechy přispívají k biodiverzitě a poskytují přirozené prostředí pro rostliny, hmyz a ptáky. Tyto střešní zahrady vytvářejí malé ekosystémy, které přitahují a podporují místní druhy. Poskytují potravu, úkryt a hnízdiště pro ptáky, včely a další prospěšné organismy. Tímto způsobem zelené střechy přispívají k ochraně biodiverzity v urbanizovaných oblastech a pomáhají vytvářet udržitelné městské prostředí.

Prodloužená životnost střechy: Zelené střechy chrání střešní materiál před UV zářením, extrémními teplotami a povětrnostními vlivy, čímž prodlužují jejich životnost. Rostliny také pomáhají zadržovat vlhkost, což snižuje riziko trhlin a deformací.

Estetická hodnota: Zelené střechy přinášejí estetickou hodnotu a přírodní krásu do městského prostředí. Střešní zahrady mohou být navrženy jako relaxační prostor pro obyvatele, poskytující útočiště od shonu města a možnost pěstování zeleniny nebo květin.

střecha

Kromě jiného nabízí možnost pěstování ovoce či rostlin. Zdroj foto: Pixabay.com – yeon woo lee

Založení zelené střechy

Založení zelené střechy vyžaduje správnou konstrukci a výběr vhodných rostlin. Zde je několik kroků, které byste měli zvážit:

Konzultace s odborníkem: Je vhodné se poradit s architektem, zahradním designérem nebo specialistou na zelené střechy, abyste získali správné informace a doporučení ohledně konstrukce a údržby.

Zkontrolujte nosnost střechy: Zelená střecha je těžší než tradiční střešní materiály, proto je důležité ověřit, zda střecha může unést dodatečnou zátěž. Je-li potřeba, proveďte posouzení nosnosti od odborníka.

Výběr substrátu: Správný substrát je klíčový pro růst rostlin. Měl by být lehký, dobře propustný pro vodu a obsahovat živiny pro rostliny. Různé druhy rostlin mohou vyžadovat odlišný substrát, takže si předem udělejte výzkum.

střecha

Důležitý je správný výběr substrátu. Zdroj foto: Pixabay.com – Siggy Nowak

Výběr rostlin: Pro zelené střechy se volí rostliny, které jsou odolné vůči větru, suchu a extrémním teplotám. Nízké trávy, sukulenty nebo sedumy jsou častým výběrem pro extenzivní zelené střechy. U intenzivních zelených střech můžete zahrnout různé druhy rostlin, včetně keřů a menších stromů.

Systém zavlažování: Při založení zelené střechy je důležité zvážit způsob zavlažování. Můžete zvolit automatický zavlažovací systém, který je napojen na střešní nádrž na dešťovou vodu nebo městský zásobovací systém. Další možností je ruční zavlažování pomocí hadice nebo rozprašovače.

Údržba: Zelené střechy vyžadují pravidelnou údržbu, zejména v prvních letech po jejich založení. Je třeba odstraňovat plevel, kontrolovat stav rostlin a monitorovat stav substrátu. Pravidelné hnojení a případné řezání rostlin jsou také součástí údržby.

dům

Avšak nesmíte zapomenout ani na správnou údržbu. Zdroj foto: Pixabay.com – Barni1

Nevýhody zelené střechy

Náklady: Zelené střechy mohou být nákladnější než tradiční střešní materiály. Je třeba zohlednit náklady na konstrukci, substrát, rostliny a zavlažovací systém. Avšak dlouhodobě mohou zelené střechy snížit náklady na energii a údržbu budovy.

Náročnost na konstrukci: Zelené střechy vyžadují pečlivou konstrukci a správné provedení. Je třeba zajistit vhodné hydroizolační vrstvy, odvodnění a nosnost střešní konstrukce.

Náročnost údržby: Zelené střechy vyžadují pravidelnou údržbu a péči. Zálivka, kontrola rostlin a substrátu, odstraňování plevelů a případné opravy jsou nezbytné pro udržení zdravého a funkčního stavu střechy.

I přesto, že zelené střechy mohou mít své nevýhody, většinou převažují jejich výhody. Jsou ekologicky přínosné, zlepšují kvalitu životního prostředí, snižují energetickou spotřebu a přinášejí estetickou hodnotu. Pokud jste připraveni investovat do konstrukce a údržby, zelená střecha může být skvělou volbou pro váš domov nebo budovu.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist