Vyznáte se v zelenině?
Dnešní článek bude další z našeho seriálu: Vyznáte se v…
Asi si řeknete, že v zelenině se vyzná naprosto každý. Jednoduše koupím nebo vypěstuji mrkev, kterou následně zkonzumuji, ať už syrovou, nebo tepelně upravenou. Zelenina má velmi příznivý vliv na lidské zdraví a v obsahu minerálních látek a vlákniny jí nemůže konkurovat dokonce ani ovoce. Její využívání v jídelníčku je staré jako lidstvo samo.
Jako zelenina je ve světě využíváno asi 1 200 druhů rostlin. Pro své dietetické a někdy i doslova léčivé účinky je nenahraditelnou součástí našich jídelníčků. Obsahuje vysoký podíl vody, která je velmi cenná, naopak na tuky je zelenina chudá. V zelenině se nacházejí také antioxidanty, látky, které nás chrání před poškozením buněk volnými radikály, tzv. oxidačním stresem. V zelenině jsou obsaženy i další důležité ochranné látky a prospěšná barviva. Některé z těchto látek však nesnášejí teplotu nad 40 – 50°C a vyskytují se tedy jen v syrové zelenině.
Co je důležité pro spotřebitele?
Pro spotřebitele je velmi důležité, jakým způsobem je zelenina pěstována a odkud pochází. Zákazníci často dávají přednost domácí produkci, pokud to sezóna dovolí. Tuzemská zelenina, která dozrála u nás, samozřejmě chutná úplně jinak než zelenina dovozová, a to si lidé v poslední době začínají uvědomovat.
Poptávka zákazníků a obliba jednotlivých druhů zeleniny se mění především v závislosti na sezónní nabídce. V současné době je nejprodávanější především zboží z české produkce – rané brambory, ředkvičky a kedlubny. Dále stoupá poptávka po rané BIO mrkvi a samozřejmě i po zelenině, která je vhodná na grilování, jako je lilek, cuketa a čerstvý česnek. Na jaře zákazníci vyhledávají zejména ředkvičky, mrkev s natí, lahůdkovou cibulku, čerstvé hlávkové saláty a v poslední době roste poptávka také po tuzemském chřestu. Na podzim je zájem o celou českou produkci od brambor přes všechny druhy zelí, cibuli až po kořenovou zeleninu.
Zákazníci více upřednostňují domácí zeleninu před dovozovou, a také se zaměřují na bioprodukty. Zvýšená obliba biopotravin potvrzuje současný trend v chování spotřebitelů, kteří skladbě svého jídelníčku a výběru potravin věnují velkou pozornost. Přesto, že zájem o biozeleninu stoupá, ve srovnání se zahraničím je její spotřeba u nás stále relativně menší.
Nákup zeleniny
Jedním z nejdůležitějších požadavků na zeleninu je kvalita a čerstvost, protože jen v takovém stavu je zelenina opravdovým přínosem pro lidský organismus. Zelenina je zboží, které rychle podléhá zkáze, a aby zůstala svěží a zachovala si svou chuť, je nutné dbát na dokonalou logistiku od výrobce až do prodejen. Dále na velmi dobré skladovací podmínky, protože péče o dobrý stav zeleniny dodáním do obchodu nekončí.
Nakupujte jen tam, kde je na prodejně zelenina vystavována v množství, které je potřebné k prodeji, a to je pravidelně doplňováno z chlazených skladů v zázemí prodejny. Kde jsou kritéria kvality u těchto výrobků specifická a velmi přísná, plně odpovídající České státní normě a Evropské normě. Aby byla zajištěna maximální čerstvost, měla by být zelenina do prodejen zavážena denně.
Zelenina je potravina, která rychle podléhá zkáze. Proto je třeba ji vybírat obezřetně a zajistit vhodné skladovací podmínky, nejen v prodejně, ale i v domácnostech.
Proto kupujeme pouze zeleninu čerstvého vzhledu a bez známek poškození, hniloby či plísně. Jak poznat, že je zelenina opravdu čerstvá a jak ji uchovávat aby si čerstvost zachovala co nejdéle? O tom se dočtete v některém z následujících článků.
Zdroje:
Petr Horan, Pavla Momčilová: Vaříme dětem chutně a zdravě, Nakladatelství Pavla Momčilová, 2003
Christine Ingramová: Světová encyklopedie Všechno o jídle, Fortuna Print 2006
Crest Communications a.s.
Interspar
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.