Vybíráme sušičku na prádlo: nejlepší volbou je přístroj s tepelným čerpadlem
Nemáte kde natáhnout prádelní šňůry na sušení nebo umístit sušák prádla? Nebo jednoduše nechcete, aby se váš byt podobal prádelně? Pokud se vám zajídá kličkovat doma mezi rozvěšeným prádlem, možná, že uvažujete o pořízení sušičky na prádlo. Chce to pečlivou úvahu.
Pozor na spotřebu energie a pomačkané prádlo
Samozřejmě, že vám sušička ušetří dost času, ale na druhou stranu s ní musíte opatrně. Jinak vám může zvýšit spotřebu energie. Jak si tedy vybrat tu správnou sušičku, aby vás její provoz finančně nezruinoval kvůli vysoké spotřebě energie? V zásadě existují dva typy sušiček: ventilační a kondenzační, princip si vysvětlíme níže. Zároveň je také otázkou, zda volit pračku a sušičku samostatně, nebo přístroj typu dva v jednom. Lepší jsou dva samostatné přístroje. Přístroje typu dva v jednom toho obvykle vysuší méně.
Ventilační sušičky
Pokud jde o ventilační sušičku, tak u ní se horký vzduch s párou dostává ven trubicí. Ovšem tuto trubici musíte někde napojit na větrací otvor v okně či ve zdi. Minimální délka trubice je 1,20 metru a musí být ve výšce 30 cm nad zemí. Nesmíte ji ale připojovat ke komínu, nebo k systému vytápění. Jednoznačnou nevýhodou proto je, že musíte mít místnost s venkovním větráním. Na druhou stranu tyhle sušičky nespotřebují tolik energie a také nejsou tak drahé. Vyskytují se ale už velmi málo, protože kondenzační sušičky jsou jednoznačně lepší a převálcovaly je.
Kondenzační sušičky
Druhý typem jsou sušičky kondenzační. U nich se horký vzduch nasycený párou zchlazuje a pára kondenzuje a odvádí se ve formě vody. Pak dochází k novému ohřívání zchlazeného vzduchu, který míří do bubnu s mokrým prádlem. Po skončeném sušicím cyklu se nádrž vylévá nebo voda vyteče hadicí do odpadu. Nabízí se dvě varianty kondenzační sušičky.
Kondenzační sušička s topným tělesem
U tohoto typu zchlazený vzduch ohřívá elektrické topné těleso. Nevyužije se zbytkové teplo z vlhkého vzduchu. Je tedy nutné vzduch znovu ohřívat a tím významně roste spotřeba elektřiny, což je nevýhoda. Musíte vždy vyprazdňovat nádrž s kondenzovanou vodou – není-li zde odtok hadicí. Musíte pravidelně oplachovat kondenzátor. Někdy může být v místnosti se sušičkou vyšší vlhkost vzduchu – nefunguje li kondenzace správně. Na druhou stranu tato sušička nežádá žádný odvod vzduchu ven a nejsou potřeba stavební úpravy. V porovnání s dalším typem – kondenzační sušičkou s tepelným čerpadlem může být levnější a provozní cyklus bývá kratší.
Kondenzační sušička s tepelným čerpadlem
Na rozdíl od prvního typu, kde zbytkové teplo leží ladem, tady se plně využívá. Vrací se znovu do okruhu, kde má za úkol ohřát vzduch pro sušení. Tento způsob sušení přináší energetické úspory, a to i trojnásobně v porovnání s předchozím typem kondenzačních sušiček. Nevýhodou už většinou není vyšší cena – tento typ sušiček už se dnes pohybuje ve stejné cenové úrovni jako sušičky s topným tělesem. Nevyžadují žádné stavební úpravy, odvod vzduchu. I zde může při špatné kondenzaci růst vlhkost vzduchu v místnosti se sušičkou. Je také nutné vylévat nádrž, není-li zajištěn odvod vody hadicí. Ovšem musíte zastat další práci, a sice vymytí filtrů a mikrofilmů, na nichž se shromažďují nečistoty. Samotný kondenzátor čistit nelze, neboť je součástí okruhu tepelného čerpadla.
Jaké další faktory hrají roli?
Můžete využít další funkce, například čidlo, která stroj vypne, když je prádlo suché (fuzzy logic), zvukovou signalizaci konce cyklu nebo odložený start – můžete sušit na noční proud, což je výrazně levnější.
Žehlení se nevyhnete
S velkou pravděpodobností se vám stane, že prádlo vytáhnete prádlo sice suché, ale pomuchlané a čeká vás další šichta s žehličkou. Tomu úplně nezabráníte. Ovšem když si vyberete sušičku s funkcí mačkání prádla po dokončení cyklu, dojde občas k otočení a promíchání prádla a pomačkání není tak velké. Žehlení se ale většinou nevyhnete. Existuje ale také žehlicí funkce, kdy se pomocí horké páry záhyby vyžehlí. Prádlo ze sušičky s touto funkcí už vypadá mnohem lépe a nemusíte trávit hodiny s žehličkou.
Jaký typ vybrat?
Určitě pro vás bude velmi důležitým kritériem úspora energie, která samozřejmě šetří vaši peněženku. Proto je optimálním řešením kondenzační sušička s tepelným čerpadlem. Pro maximální zamezení mačkání prádla se vyplatí zmiňovaná funkce mačkání prádla po dokončení cyklu. Hodí se snížení teploty pro citlivé prádlo. Jakých parametrů si všímat? Důležitá je účinnost sušení. Označuje se písmeny A-G. A zajišťuje vysušení více než 90 % vody a je nejlepší. Sáhněte po ní. Hledejte spotřebu – nejúspornější jsou sušičky třídy A+++. Zjistěte si, jaké nabízí programy. Základ je pro bavlnu a pro syntetické prádlo. Dále existují i další programy na džíny, vlnu, přikrývky atd. Chcete-li sušit podobné oděvy, počítejte s tím rovnou při výběru sušičky. Důležitá je kapacita bubnu (do 7 kg, 7-9 kg, nad 9 kg) a rozměry. Hodí se žehlicí funkce. Vrcholem je pak třeba sušička, se kterou můžete komunikovat pomocí chytrého mobilu.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.