Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Verbena (sporýš)

Čvc 1130 Autor: Redakce

verbena fialovaVerbena je u nás pěstována jako balkonovka, ale ve své domovině (Amerika) je trvalkou. Pokud jí dopřejete vhodné podmínky, udělá z vašeho truhlíku nebo závěsného květináče opravdovou záplavu různě barevných květů. Na výběr máte z nespočtu barevných kultivarů. Vybírat ale můžete i druhy vzpřímené, převislé nebo dokonce druhy vhodné pro pěstování na zahradách.

Pěstování verbeny

Verbena snese plné slunce a na jižním okně se jí bude dařit nejlépe. Hezkých květů se ale můžete dočkat i v mírném zastínění. Verbena má ráda dostatek vláhy. Zalívejte ráno nebo večer, v parných dnech klidně každý den.  Nikdy nepodceňujte výběr substrátu. Ten by měl být propustný a dostatečně výživný. Vzhledem k velkému množství květů jednou za 14 dní přihnojujte fosforečnými hnojivy. Odkvetlé květy pravidelně vyštipujte, tím docílíte kvetení během celé vegetační sezóny.

Jak zazimovat verbenu

Na podzim rostliny buď zlikvidujte a na jaře pořiďte nové (to praktikuje mnoho lidí i se vzpřímenými muškáty) nebo zazimujte. Na zimu potřebuje verbena světlo, ale nízkou teplotu (kolem 8-10° C). Vhodné jsou chladnější zimní zahrady, chodby a podobně. V zimě zalíváme opravdu málo, cca jednou za 7-14 dní.

Vegetativní rozmnožování verbeny

sporysVerbenu lze s úspěchem (podobně jako muškáty) množit pomocí stonkových řízků. Ty odebíráme nejlépe brzy ráno v období konec srpna a začátkem září. Asi 5 cm dlouhé řízky píchněte do substrátu vhodného pro množení. Ten buď koupíte hotový, nebo vytvoříte smícháním zeminy s pískem (3:1). Nikdy nepřidávejte žádná hnojiva. „Nedostatek“ živin rostlinu nutí vytvářet silnější kořenový bal. Pokud ustříhnete trochu delší stonkovou část, pak ji zbavte listů a umístěte do vody. Až pustí kořeny (cca za 10-14 dní) přesaďte do substrátu. Volte menší květníčky, pro každou rostlinu vlastní. Pokud jsme matečnou rostlinu zasadili do větší nádoby, můžeme odnože získat také „přisponkováním“ šlahounů k zemině.

Keříčkové (vzpřímené) verbeny nejlépe pěstujte ze semen, které si buď předsijete do jakékoliv nádoby nebo semínky vysejete přímo do truhlíku. Oba způsoby jsou se srovnatelnými výsledky.

Co jste možná nevěděli o verbeně

 • Verbena je náchylná na plísňové choroby. V tom případě ji ostříhejte a postříkejte například KARATHANE NEW. Jde o kontaktní fungicid, který má dokonce i preventivní účinek proti padlí a navíc hubí svilušky. Působí i proti přezimujícímu myceliu padlí, a proto se jeho použití doporučuje již na jaře.
 • V parních dnech zalévejte každý den. Nenechte přeschnout substrát déle než 2 dny.
 • Ve stínu rostlina nepokvete.
 • Nebojte se verbenu přezimovat. Příští léto se vám odvděčí ohromnými balkonovými závěsy.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

6 reakcí na Verbena (sporýš)
 • eva 23.7.2017 (18:07)

  tak jukni

 • Helena 21.7.2012 (09:24)

  Dobrý den, moje Verbeny začínají šednou a sesychat 🙁 poradí prosím někdo ? děkuji

 • Zdeněk Valchář 17.9.2011 (11:17)

  Vážení, pletete si Verbenu s Lantanou-viz Fotogalerie k tomuto čl.

  • Redakce 17.9.2011 (20:11)

   Dobrý den, děkujeme za upozornění, chybu ihned napravíme.

 • Miloslava Kalousová 28.8.2011 (23:19)

  Prosím o radu, Moje Verbena má malé květy,malé listy a ty jí osychají,při jejich odstranování jsou tak suché, že se drobí. Mám 3 rostliny, jsou na celodenním slunci ve velké míse.
  Hnojím každý týden Kristalonem.

  Děkuji
  Kalousová

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist