Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Věděli jste, že výmalba výrazně ovlivní chuť k jídlu?

Srp 1620 Autor: Redakce

Celková atmosféra podniku je jedním z faktorů, které určují, zda se zákazník znovu vrátí. Atmosféru zcela jistě ovlivňuje výmalba interiéru. Podle průzkumů je dojem z restaurace stejně důležitý jako kvalita jídla a obsluha. Správnou výmalbou mohou restauratéři pomoci zlepšit hostům chuť k jídlu, navodit požadovaný dojem a vybudovat příjemné pracovní prostředí.

vymalba restaurace

Ve výmalbě se odráží zaměření restaurace, ale i strategie majitele

Předtím, než se začnou na zdi přikládat barevné vzorníky a vybírat typ barvy, je třeba si uvědomit, jakou má restaurace strategii. Mít co nejvíce zákazníků za den, tedy aby dojedli a nezdržovali se déle? Nebo hýčkat ty, kteří po jídle zůstanou i na kávu a dezert? „To jak bude interiér restaurace na zákazníky působit, ovlivní, jak dlouho v ní setrvají. Jedna večeře tak může trvat půl hodiny nebo také hodiny dvě. Majitel restaurace si musí uvědomit, co je pro něj prioritou,“ upozorňuje Stanislav Kralovanský, majitel firmy MALÍŘI NATĚRAČI CZ.

Barvy jsou zároveň silně asociační. Představy a nálady, které jednotlivé barvy vyvolávají, by měly korespondovat s gastronomií, kterou restaurace nabízí. Například určité odstíny zelené působí svěže a čerstvě, proto by měli být použité v restauraci, která klade důraz na čerstvost surovin. Italská kuchyně používá spoustu rajčat, proto je pro italské restaurace vhodná červená. Stejně tak nebude stejně vymalovaný steakhouse s jídly z pravé jihoamerické zvěřiny, sportovní hospůdka nebo tradiční koliba.

vymalba restaurace

Nezapomínejte na působení barev na psychiku člověka

Samozřejmě, na každého barvy působí lehce odlišně. Pro někoho je bílá barva symbol čistoty, pro jiného zase sterility. Existují proto obecná pravidla, která by měla respektovat obecné působení barev, aby restauratér místo zvýšení apetitu nevyvolal nevolnost. Provozovatelé restaurací by si například měli dávat pozor na modrou a fialovou výmalbu. V souvislosti s jídlem působí totiž nezdravě až toxicky. „Může se stát, že provozovny zaměřené na středomořská jídla budou uvažovat o modrých zdech, aby navodili atmosféru moře, je však lepší využít doplňků než modrých zdí,“ varuje Kralovanský.

Výmalbou můžeme také ovlivnit, jak dlouho mají zákazníci v restauraci zůstat. Žlutá je vhodná do těch podniků, kde zákazník má sníst jídlo co nejrychleji a odejít. Může totiž působit rušivým až obtěžujícím dojmem. Můžeme ji proto najít v některých provozovnách rychlého občerstvení. Pokud tedy je záměrem, rychlé střídání zákazníků, je možné v interiéru žlutou použít.

vymalba restaurace

Kterou barvu zvolit pro nabuzení chuti?

Vhodnou barvou do interiérů restaurace je naopak červená. Ovšem i zde platí, čeho je moc, toho je příliš. Pokud je červené v místnosti mnoho, může působit stejně rušivě jako žlutá. Využití tmavých a sytých odstínů červené pomáhá vytvořit pocit soukromí. Sáhnout je však možné také po béžové a obecně světlých barvách a odstínech. „Světlé barvy pomáhají vytvořit uklidňující a příjemnou atmosféru, která způsobí, že zákazníci tráví v restauraci více času,“ vysvětluje použití světlých barev Kralovanský.

Populární jsou také zemité tóny, které mají na člověka uklidňující vliv a navozují pocit posezení v přírodě. Není třeba se bát i tmavších odstínů šedé. Dodají restauraci elegantní a luxusní vzhled, obzvlášť když je využita některá z netradičních technik malby.

I kuchyň je součástí restaurace

Alfou a omegou úspěchu restaurace je kvalita jídla. A spokojený kuchař bude jistě pracovat s větším nadšením. Proto by i kuchyň měla být vymalovaná tak, aby vytvářela příjemné pracovní prostředí. Kromě barev je třeba dbát důraz na čistotu prostředí. „Barvy, které budou použity do kuchyně v restauraci, by měly být paropropustné, aby se v nich tolik neusazovaly pachy, a omyvatelné v případě kolize s omáčkou,“ uzavírá téma malování v restauracích Stanislav Kralovanský z firmy MALÍŘI NATĚRAČI CZ.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist