Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Ubytovali se vám na půdě veverky, kočky či lasičky? Poradíme vám, jak je odtamtud dostat, aniž byste jim ublížili!

Říj 2327 Autor: Claudie Kornelová

Půda je často místem, které chceme využívat k různým účelům, ať už jde o skladování věcí, další obytný prostor nebo útočiště pro naše rostliny. Nicméně někdy se naše půdy stávají domovem pro nechtěné návštěvníky, jako jsou veverky, kočky nebo lasičky. Jakmile se tito malí tvorové usadí na naší půdě, mohou způsobit nepříjemnosti a poškození. V tomto článku se dozvíte, jak bezpečně odehnat tyto nechtěné hosty a jak zabránit jejich návratu, aniž byste jim ublížili.

půda

Trápí vás kočky, lasičky či veverky na půdě? Zbavte se jich přírodní cestou. Zdroj foto: Pixabay.com – Sven Schmidt

Důležité věci před zahájením jakýchkoli opatření

Než se pustíte do odstraňování nechtěných návštěvníků, je důležité si uvědomit několik věcí:

  • Identifikujte návštěvníky: Prvním krokem je určit, s kým máte co do činění. Rozlišení mezi veverkami, kočkami a lasičkami může být klíčové pro výběr správných metod odstraňování.
  • Zkontrolujte zákony a předpisy: Ve vaší oblasti mohou platit zákony a předpisy o ochraně zvířat. Před zahájením jakýchkoli opatření se ujistěte, že neporušujete žádné zákony.
  • Neubližujte zvířatům: Při všech metodách odstraňování dbejte na to, abyste zvířatům neublížili. Cílem je je odvést od vašeho domu, ne je zranit.
  • Buďte trpěliví: Odstranění nechtěných návštěvníků může chvíli trvat, a proto buďte trpěliví a důslední ve svých opatřeních.

Jak odehnat veverky

Veverky jsou roztomilé, ale někdy mohou být nepříjemnými návštěvníky, kteří poškozují váš majetek. Jak je bezpečně odehnat?

1. Uzavřete přístupové cesty

Prvním krokem je zamezení přístupu veverek na vaši půdu. Zkontrolujte, zda nejsou žádné díry nebo trhliny, kterými by se mohly dostat. Opravte všechny potenciální vstupy, včetně poškozených střech a oken.

2. Odstraňte potravu

Veverky často hledají na půdě potravu. Ujistěte se, že žádné potraviny nejsou snadno dostupné. To znamená, že byste měli zajistit, aby žádné potraviny nebyly na půdě volně uloženy, a měli byste zvážit uzavření kontejnerů nebo použití vzduchotěsných nádob na uložení potravin.

3. Použijte repelenty

Existuje několik přírodních repelentů, které mohou být účinné při odrazení veverek. Citronová kůra, pepřové koření nebo výrobky obsahující nádech zvířecího pachu mohou veverky odradit. Tyto repelenty by měly být umístěny poblíž možných vstupů na půdu.

4. Vytvořte alternativní hnízdo

Můžete zkusit veverkám poskytnout alternativní místo k hnízdění. Postavte v jejich blízkosti speciální veverčí hnízdo nebo budku a naplňte ji vhodným materiálem pro stavbu hnízda, jako jsou větve a listí.

5. Využijte hlasitý zvuk

Veverky mohou být rušivé svým vrzáním a tvořením hnízd na půdě. Pokud již na půdě jsou, může být účinné využít hlasitý zvuk nebo vibrace, například pomocí rádia nebo reproduktoru. Postavte reproduktor na půdu a nechte ho hrát hlasitou hudbu nebo hluk, což by mělo veverky odradit.

veverka

Veverky jsou neskutečně roztomilé, avšak na půdě si dokážou vytvořit pěkné hnízdečko. Zdroj foto: Pixabay.com – Alexas_Fotos

Jak odehnat kočky

Kočky mohou být v půdě nejen nepříjemnými hosty, ale také mohou zanechat nepořádek nebo poškodit majetek. Jak s nimi zacházet?

1. Uzavřete přístupové cesty

Podobně jako u veverek, uzavřete přístupové cesty, kterými by se kočky mohly dostat na půdu. Zkontrolujte střechu, okna a všechny další vstupy.

2. Použijte repelenty

Existují repelenty navržené speciálně pro odstrašení koček. Mohou obsahovat látky, které jsou pro kočky nepříjemné na čich a chuť. Postříkejte tyto repelenty na oblasti, kudy kočky vstupují nebo kde se zdržují.

3. Použijte citronovou kůru nebo octovou vůni

Kočky nemají rády citrusovou vůni. Položte citronovou kůru nebo vatu namočenou v octu na půdu, což by mohlo kočky odradit.

4. Instalujte síťovou clonu

Můžete zvážit instalaci síťové clony nad otvory, kterými by kočky mohly vstoupit na půdu. Tímto způsobem bráníte jejich přístupu, aniž byste jim ublížili.

5. Vytvořte pachovou bariéru

Kočky mají silný čich. Zkuste vytvořit pachovou bariéru na půdě pomocí vůně, která je kočkám nepříjemná, například kávových zrn nebo vonného oleje.

kočka

Kočky lze odehnat například pomocí kávových zrn. Zdroj foto: Pixabay.com – Chiemsee2016

Jak odehnat lasičky

Lasičky jsou drobní draví savci, kteří mohou být na půdě problémem, protože mohou ohrozit domácí zvířata nebo hledat potravu. Jak s nimi zacházet?

1. Uzavřete přístupové cesty

Zde platí stejná zásada jako u veverek a koček. Zamezte jim přístup na půdu tím, že uzavřete všechny možné vstupy.

2. Odstraňte potravu

Lasičky mohou být přitahovány potravou, která je snadno dostupná. Ujistěte se, že žádné potraviny na půdě nejsou volně k dispozici.

3. Použijte pasti na živočichy

Pokud jsou lasičky již na půdě, můžete zvážit použití pastí na živočichy, které umožní odchyt a přemístění lasičky na jiné místo. Je to bezpečná alternativa k zabíjení nebo zranění lasiček.

4. Vytvořte hluk

Podobně jako u veverek, může hlučný zvuk nebo vibrace lasičky odradit. Použijte reproduktor s hlasitou hudbou nebo hlukem poblíž místa, kde se lasičky pohybují.

lasička

Lasičky nemají rády hluk. Zdroj foto: Pixabay.com – trondmyhre4

Jak zabránit návratu

Po odehnání nechtěných návštěvníků je důležité učinit opatření, která zabrání jejich návratu.

1. Opravte vstupy

Důkladně zkontrolujte a opravte všechny vstupy a průchody, kterými by se mohly zvířata dostat na půdu. Uzavřete veškeré díry, trhliny a odstraňte jakékoli předměty, které by mohly sloužit jako mosty k půdě.

2. Udržujte půdu čistou

Udržujte půdu čistou od potravinových zbytků a odpadků, které by mohly přitahovat nechtěné návštěvníky.

3. Použijte preventivní repelenty

Některé preventivní repelenty mohou být použity k zabránění návratu. Například citrusová kůra nebo speciální spreje mohou být aplikovány kolem oblasti, kde byli nechtění návštěvníci spatřeni.

4. Instalujte fyzické bariéry

Pokud je to možné, instalujte fyzické bariéry, které brání zvířatům v přístupu na půdu. To může zahrnovat síťovou clonu nebo uzavřené kontejnery na potraviny.

půda

Půdu udržujte uklizenou. Zdroj foto: Pixabay.com – anaterate

Závěr

Odstranění nechtěných návštěvníků na půdě může být náročné, avšak s použitím bezpečných a šetrných metod je to možné. Ujistěte se, že používáte vhodný přístup pro dané zvíře a dbáte na to, abyste jim neublížili. Důsledným uplatňováním preventivních opatření můžete také zabránit jejich návratu, což vám umožní udržet vaši půdu čistou a bezpečnou.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2024>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist