Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Stavba roku 2013

Zář 1317 Autor: Františka Podzimková

stavba roku 2013Architektura je nedílnou součástí našeho každodenního života. Proto je třeba jí věnovat dostatek pozornosti. V České republice se letos koná již 21. ročník soutěže Stavba roku. Soutěž je vypisována pod záštitou Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, Svazu podnikatelů ve stavebnictví, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků a Ministerstva průmyslu a obchodu.

Pár řádků o historii

Jak již bylo zmíněno, soutěž má v naší zemi několikaletou tradici. Prvotní myšlenka přišla v roce 1992, kdy bylo Československé středisko výstavby a architektury zastoupeni Nadací ABF. Soutěž vznikla za účelem hodnocení celkové kvality stavby. Není totiž potřeba hodnotit jen pouhé samotné stavební výrobky, či projekty, ale vnímat stavbu jako jedno velké ucelené dílo. Soutěž Stavba roku, neboli přímo její vyhlášení, se tak stalo finálním vyvrcholením největšího pražského veletrhu FOR ARCH.

Jak jsou stavby do soutěže vybírány?

nominace stavba rokuJe to velmi jednoduché. Stavbu do soutěže přihlašují vždy lidé, kteří se na její realizaci nějak podíleli. Může jí do soutěže přihlásit kterýkoliv člověk z realizačního týmu. Jedinou podmínkou je to, že stavba musela být dokončena v časovém intervalu 1.6. předchozího a 31.5. aktuálního roku, ve kterém je soutěž pořádána.

V letošním ročníku bylo do soutěže přihlášeno 54 projektů (seznam nominací a jejich autorů níže). Porotou bylo do druhého kola vybráno 27 staveb. Odborná porota v červenci navštívila jednotlivé stavby, z nichž vybrala 16 nominovaných projektů. Z celkově nominovaných 16 staveb bude bez určeného pořadí vybráno celkem 5 projektů.

Jak se soutěž posuzuje?

Jak soutěž probíhá je přímo řízeno za účasti spoluvypisovatelů Radou nadačního fondu. Před každým ročníkem soutěže Stavba roku je nutno vypsat soutěž, schválit podmínky účasti a stanovit odbornou podporu. V neposlední řadě je také třeba schválit výsledky, ke kterým se porota dobrala, a předat ocenění.

Jelikož je soutěž již pár let pořádána, v průběhu své existence přibyla různá další speciální ocenění. Jedná se vždy o zvláštní cenu jednotlivého vypisovatele, či partnera. Odměněn tedy bývá nejlepší investorský záměr, nejlepší inteligentní dům, nejlepší stavba, která byla financována státním rozpočtem, či budova, která nejvíce přinesla hlavnímu městu Praze.

Kde se dozvědět více o soutěži a kdy budeme znát výsledky?

nominace na stavbu rokuSpoustu informací a nominované stavby najdete jednoduše na webových stránkách stavbaroku.cz. Kde mimo informací k letošnímu ročníku naleznete i výsledky z let minulých. Dočtete se zde také o podmínkách soutěže, nebo způsobu jak se přihlásit. Samozřejmě zde nechybí ani důležité informace týkající se celkového průběhu a složení poroty.

Vítězné stavby budou oznámeny na slavnostním večeru při příležitosti 7. ročníku Dnů stavitelství a architektury. Vyhlášení proběhne v Senátu Parlamentu České republiky dne 10. října 2013.

O jednotlivých stavbách toho není asi ani třeba příliš zmiňovat. Celé téma se v článku rozhodně pojmout nedá, a proto se raději o kvalitách jednotlivých staveb přesvědčte sami. Prohlédnout si podrobně seznam jednotlivých nominovaných staveb rozhodně doporučujeme. Najdete ho na již výše zmiňovaných webových stránkách. K dispozici je tam celkový seznam přihlášených staveb, ale i již užší nominovaný seznam. U každé stavby si můžete přečíst podrobnosti, které se týkají samotného vzniku, či realizačního týmu. Dále jsou k dispozici fotografie a u většiny staveb i dokumentace. Sami si z nich jistě vyberete svého vlastního favorita. Mimo to se také může stát zajímavým vnímat vybrané stavby jako celek. Jedná se totiž o jakýsi pelmel současné české architektury. Tím, že jde o selekci z celkového záběru, je zde zaručena úroveň jisté kvality.

Nominace-postoupili do užšího výběru

 • Rekonstrukce odchodního domu PRIOR v Olomouci: Autor: atelier – r, s.r.o., Miroslav Pospíšil
 • Lean Center, tř. Václava Klementa 869, Mladá Boleslav: Autor: ATELIER TSUNAMI s.r.o., Michale Ježek, Ivo Balcar, Aleš Krtička
 • Rekonstrukce a rozvoj Základní umělecké školy Jihlava: Autor: Jaroslav Huňáček, Eva Šestáková
 • „MULTIFUNKČNÍ AULA GONG-rekonverze plynojemu v NKP Dolní Vítkovice“: Autor: Josef Pleskot
 • SC BREDA & WEINSTEIN: Autor: Šafer Hájek architekti s.r.o., Oldřich Hájek, Laco Fecsu, Olga Kostřížová, Jakub Koníř, Radek Toman, Jaroslav Šafer
 • Proton Therapy Center Praha, Praha 8, Budínova 67/2: Autor: HELIKA, a.s., Pavlína Pospíšilová, Vasil Sobota
 • Technologické centrum SOMA: Autor: Kokes partners s.r.o., Přemysl Kokeš, Pavel Fajt, Petr Krčál, Kateřina Holancová, Daniel Slavík
 • Vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada: Autor: PROJEKTIL ARCHITEKTI s.r.o., Adam Halíř
 • City Green Court: Autor:  Richard Meier & Partners, Architects LLp, Richard Meier, FAIA, FRIBA, Managing Partner
 • Silnice I/42 Brno, VMO Dobrovského B: Autor: Jindřich Kaněk, ARCHIKA s.r.o.
 • Národní centrum zahradní kultury – zahradnictví, Podzámecká zahrada v Kroměříži: Autor:  Antonín Novák, Petr Valenta, Eduard Štěrbák, DRNH architektonická kancelář
 • LIPA RESORT – APARTHOTEL LIPA: Autor: Atelier Patrik Hoffman, Patrik Hoffman, Jan Kuva, Tomáš Horský
 • ART Rezidence Střížkov: Autor: LANG & ŠPINAR, ARCHITEKTONICKÝ ATELIÉR, Aleš Lang
 • ADMINISTRATIVNÍ BUDOVA PALÁC KŘIŽÍK II: Autor: D3A, spol s.r.o., Tomáš Prouza, Eva Macková
 • Bytový dům Procházkova 3: Autor: AP-atelier, s.r.o., Josef Pleskot, spolupráce: Petr Sýkora, Miloš Linhart, Jiří Trčka, Zdeněk Rudolf
 • Lávka přes Orlici u zimního stadionu v Hradci Králové: Autor: Baum & Baroš Architekten, Mirko Baum, David Baroš

Fotografie: stavbaroku.cz

 

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist