Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Máte doma tvrdou vodu? Poradíme vám, jak to zjistíte!

Čvn 2201 Autor: Claudie Kornelová

Představte si, že jste umyli nádobí a najednou vidíte, že na sklenicích zůstávají skvrny od vody. Po koupeli či sprchování je vaše kůže suchá a podrážděná nebo vás dokonce svědí. Vaše pračka či jiné spotřebiče, které potřebují ke svému fungování vodu, nefungují tak, jak by měly. Zní vám to povědomě? Toto všechno může být známkami toho, že máte doma tvrdou vodu!

koupelna

Také vás trápí tvrdá voda v domácnosti? Zdroj foto: Pixabay.com – ErikaWittlieb

Běžné příznaky tvrdé vody

Zjistit, zda je problémem tvrdá voda nebo pouze vadná myčka, pračka nebo vadné vodovodní potrubí, může být složité. Naštěstí tvrdá voda zanechává ve vaší kuchyni a koupelně znaky, které lze snadno identifikovat. Když budete hledat tvrdou vodu na kohoutcích, sklenicích a vaně, můžete určit, zda je na vině tvrdá voda a nebo budete muset hledat problém jinde. Předem se naučte, jak zjistit, zda máte tvrdou vodu, a jak tvrdost vody otestovat.

Kolem vašich kohoutků se hromadí minerály

Nejběžnějším místem, kde se tvoří vápenné usazeniny, je například kolem vodovodních baterií a odpadů. Jak voda vysychá, zanechává křupavé, bělavé usazeniny nerostů, které lze jen obtížně drhnout, a časem se mohou vytvořit těžké usazeniny. Abyste těmto usazeninám předešli, osušte dřez po použití papírovým ručníkem či utěrkou a věnujte zvláštní pozornost oblasti kolem vodovodních baterií a odpadů. Chcete-li odstranit stávající usazeniny, použijte čistič vyrobený k rozpuštění usazenin tvrdé vody, jako je odstraňovač vápníku, vápna a rzi.

kohoutek

Kolem kohoutků se začnou tvořit usazeniny. Zdroj foto: Pixabay.com – Mikes-Photography

Často čistíte mýdlové nečistoty ze sprchy

Tvrdá voda jen obtížně rozpouští šampon a mýdlo a stejně tak prací prostředek, takže tyto věcí, které běžně při koupeli používáme, mají tendenci ulpívat na dlaždicích a porcelánových površích, než aby je voda spláchla. Výsledkem je špinavá usazenina uvnitř sprchy, která zmatní stěny a pokryje dveře silnou fólií. Aby bylo čištění snazší, postříkejte vnitřek sprchy ihned po použití denním čistícím prostředkem na sprchu, který běžně používáte. To vám pomůže rozložit a rozpustit zbytky mýdla a šamponu, takže se spláchnou ihned do odpadu.

Vaše pokožka je suchá, svědí a vaše vlasy postrádají lesk

Nejen, že tvrdá voda zanechává stěny sprchy pokryté mýdlovou špínou, ale stejné zbytky zanechává i na vašem těle. To může mít za následek, že vaše pokožka bude suchá, a pokud máte citlivou pokožku, tak budete trpět na svědění a podráždění. Tvrdá voda může také zanechávat zbytky ve vašich vlasech, zanechá je matné a bez života. Zatímco přechod na hypoalergenní tělové mýdlo a šampon může pomoci snížit svědění a podráždění, nejlepším řešením je změkčovač vody.

žena

Pokožka hlavy a celého těla začne být suchá a svědivá. Zdroj foto: Pixabay.com – UniqueMarfa

Vaše sklenice jsou potřísněné zakalenými skvrnami nebo filmem

Kapky tvrdé vody zasychají do neprůhledného povrchu, který může na skle zanechat skvrny nebo zakalený film. Pokud používáte myčku na nádobí, přidejte speciální oplachovací přípravky, které pomohu kapkám vody stékat ze sklenic. Pamatujte ale, že to není všelék. Čisté, čiré sklenice umyjte ručně a osušte utěrkou.

Vaše spotřebiče nefungují tak dobře jako dříve

Žádný spotřebič, který používá vodu – pračka, myčka nebo ohřívač vody – nevydrží v domě s tvrdou vodou tak dlouho, jak by měl. V průběhu času se mohou nahromadit minerální usazeniny a zablokovat vodovodní a odpadní potrubí a mohou se vytvořit na vnitřních součástech, jako jsou ramena, která se otáčejí v myčce nádobí.

pračka

Vaše spotřebiče, které potřebují k činnosti vodu, přestanou pracovat. Zdroj foto: Pixabay.com – stevepb

Kdy byste měli provést test

Jediným definitivním způsobem, jak zjistit, zda má váš domov tvrdou vodu, je zakoupit testovací sadu. Pokud máte s vodou následující problémy, je čas do jednoho investovat.

  • Na sprchách, vanách a umyvadlech se hromadí znatelné zbytky.
  • Vy a další členové rodiny si stěžujete na suchou pokožku a vlasy.
  • Vaši sousedé mají také problémy s tvrdou vodou.
  • Když se koupete, šampon a mýdlo nepění.
  • Vaše sklenice a nádobí mají po průchodu myčkou znatelné skvrny a vodní stopy.
  • Perlátor ve vašich vodovodních bateriích se snadno ucpe.
  • Zaznamenáte nedostatek tlaku vody v několika kohoutcích ve vaší domácnosti.
  • Vaše myčka a pračka prádla nedělají svou práci příliš dobře.

Často kladené otázky o tvrdé vodě

Pokud vás zajímá, jak tvrdá voda ovlivňuje vaše zdraví a nebo jak funguje testovací sada na tvrdou vodu, přečtěte si odpovědi na některé z nejčastěji kladených dotazů týkajících se tohoto problémů.

Otázka: Škodí tvrdá voda našemu zdraví?

Neexistují žádná vážná zdravotní rizika způsobena pitím tvrdé vody, a proto města často nechtějí investovat do změkčování vody. Díky tvrdé vodě bohužel můžeme ale mít suchou pokožku a vlasy.

Otázka: Chutná tvrdá voda špatně?

Tvrdá voda může někdy mít chemickou chuť, která je důsledkem vysoké úrovně rozpuštěných minerálů obsažených v tom, co je považováno za tvrdou vodu.

Otázka: Dokáže ocet změkčit tvrdou vodu?

Ocet obsahuje malé množství draslíku a chloridu, dvou chemických látek, které změkčují tvrdou vodu rozpouštěním minerálů.

Otázka: Obsahuje tvrdá voda nějaké benefity?

Ano. Minerály, jako je vápník a hořčík, které způsobují tvrdost vody, jsou základními minerály, které pomáhají plnit každodenní dietní potřeby vašeho těla. Ve skutečnosti byla tvrdá voda skutečně spojena se snížením rizika srdečních chorob.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist