Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Kupujeme vodovodní baterii. Jak se v široké nabídce neztratit?

Pro 2321 Autor: Komerční sdělení

Výběr správné vodovodní baterie zaručuje nejen pohodlí při používání umyvadla či dřezu, ale také delší životnost nebo skvělý designový, a zároveň funkční doplněk do koupelny nebo kuchyně. Abyste vybrali tu pravou baterii pro vás, je dobré si před nákupem nastudovat, jaké máme vůbec možnosti. Existují různé typy baterií, ale také řada doplňujících funkcí. Tento průvodce poskytne užitečné informace a rady pro snazší rozhodování.

Foto: dam.idealstandard.com

Typy vodovodních baterií

Existuje několik typů vodovodních baterií, které se liší funkcemi a designem. Podle toho je také můžeme rozdělit do různých skupin.

Místo určení

Podle místa určení dělíme baterie na:

 • dřezové – instalují se ke kuchyňskému dřezu. Ve většině případů jsou stojánkové, mohou však být i nástěnné. Šikovnou vychytávkou je zde integrovaná sprchová hadice, která usnadní mytí nádobí i samotného dřezu.
 • umyvadlové – také umyvadlové baterie mohou být stojánkové i nástěnné. Velikost a typ se volí dle použitého umyvadla.
 • sprchové – jedná se o nástěnné baterie, které jsou často součástí celého sprchového systému.
 • vanové – tyto baterie disponují také spodní výpustí na vodu, která zajišťuje napouštění vany. Součástí baterie může být i připojení na sprchovou hadici.
 • bidetové – obvykle se jedná o stojánkové baterie s kulovým kloubem, případně podomítkové baterie s připojenou bidetovou sprškou.

Typ montáže

S místem využití souvisí také typ montáže. Podle toho dělíme baterie následovně:

 • nástěnné – připevňují se přímo na zeď. Při nákupu je třeba znát rozteč. Mohou být termostatické, kohoutkové i pákové, sprchové, umyvadlové i vanové.
 • volně stojící – instalují se k volně stojícím vanám a volně stojícím umyvadlům. S jejich pořízením je potřeba počítat už během stavby či rekonstrukce koupelny.
 • stojánkové – nejčastěji se využívají u umyvadel a dřezů. Instalují se na pracovní desku, umyvadlovou skříňku, případně přímo na umyvadlo.
 • podomítkové – i zde je nutné myslet dopředu, protože část těchto baterií je umístěna pod omítkou. Z vnější strany je pouze výpusť a ovládání (nejčastěji pákové).

Foto: Duravit.com

Způsob ovládání

V neposlední řadě vybíráme baterii také podle způsobu, kterým se ovládá. I zde máme několik kategorií:

 • kohoutkové – hodí se do retro koupelen. Jedná se o klasické dva kohoutky, jeden na studenou, druhý na teplou vodu.
 • pákové – asi nejvíce preferovaný typ. Najdeme je u umyvadel, sprch, van i dřezů. Mohou být nástěnné, volně stojící, stojánkové i podomítkové.
 • termostatické – v poslední době se těší velké oblibě zejména u sprch a van. Díky přesnému nastavení teploty ušetří značné množství vody, které jinak proteče při nastavování správné teploty.
 • bezdotykové – nejvíce využívané ve veřejných prostorách. Disponují pohybovým čidlem, které spouští proud vody po určitou dobu.
 • joystick – obdoba pákového ovládání, v poslední době velmi moderní, najdeme ho jak u podomítkových, tak u nástěnných, stojánkových i volně stojících baterií.

Klíčové faktory při výběru správné vodovodní baterie

Při výběru ideální vodovodní baterie se nestačí dívat pouze na design a typ baterie. S nákupem souvisí celá řada dalších parametrů.

Rozměry a rozteč

Při výběru je nutné zvážit rozměry a typ umyvadla či vany, aby baterie zapadla a fungovala optimálně. U nástěnných baterií nás zajímá především rozteč – tedy rozpětí ústí vodovodních trubek. Nejčastěji se jedná o 15 centimetrů, setkat se však můžeme i se 13 či 10 centimetry.

Materiál a povrchová úprava

Materiál hraje rovněž důležitou roli – mosazné baterie jsou trvanlivé a odolné vůči korozi, ale jsou dražší, zatímco chromové a nerezové varianty mohou být cenově dostupnější. Prodávají se také baterie plastové, případně s plastovými komponenty. Ty se ale vyznačují nízkou kvalitou a v domácnostech se téměř nevyužívají. Hodí se například na chatu a podobně.

Co se týče povrchové úpravy, i zde je možnost volby. Kromě klasického lesklého, hladkého stylu jsou na trhu také baterie v matné variantě. Velmi moderní je kartáčovaná povrchová úprava, na které nejde tolik vidět poškození vodním kamenem nebo poškrábání. Dostupné jsou různé barevné varianty, přičemž nejoblíbenější je černá a zlatá.

Foto: Dornbracht.com

Průtok vody

Technologické vlastnosti, jako je regulace průtoku vody, energetická účinnost a další funkce (například sprchový režim), jsou také důležité.

U kuchyňských baterií bývá průtok vody nižší než například u vanových. K dostání jsou jak velmi „výkonné“ baterie s velkým průtokem, tak varianty úsporné, kde je průtok i konečná spotřeba vody nižší.

Kartuše

Zajímejte se také o kartuše. Pokud je kartuš nekvalitní, baterie často kape a dochází ke zbytečné spotřebě vody. Tato část baterií může být buďto z plastu nebo z keramiky. Plast je levný, ale nespolehlivý, zatímco keramika je zárukou kvality.

Instalace a údržba vodovodních baterií

Správná instalace vodovodní baterie je klíčová pro její optimální funkci. Montáž by měla být prováděna odborníkem a řídit se pokyny výrobce. Pravidelná údržba, včetně případného čištění filtrů a kontroly těsností, je nezbytná pro zachování dlouhé životnosti baterie. Opotřebení některé části baterie se projevuje například tužším ovládáním, kapáním vody nebo změnou proudu.

Při mytí baterií používejte přípravky určené přímo k tomuto účelu. Nevhodné je mytí pískovými a abrazivními prostředky, které poškozují povrch baterie. Využít můžete také ocet, sodu nebo kyselinu citronovou – tyto suroviny zbaví baterie vodního kamene. Povrch vždy čistěte jemným, měkkým hadříkem.

Shrnutí a závěr

Výběr správné vodovodní baterie není pouze estetickou záležitostí, ale má zásadní vliv na pohodlí, úsporu vody a dlouhodobou spolehlivost. Při výběru je důležité zvážit různé faktory, jako je typ, velikost, materiál, technologické vlastnosti a ergonomie.

Zatímco klasické pákové nástěnné baterie jsou obvykle cenově dostupné a stále velmi oblíbené, do popředí se dostávají také úsporné termostatické baterie, které využijete v každém sprchovém koutu. Volba konkrétního typu vždy závisí na vašich preferencích i na místě určení a možnostech montáže.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist