Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Kuny opakovaně zabíjejí mé slepice: Jak tomu zabránit?

Srp 2328 Autor: Claudie Kornelová

Kuny jsou přírodními predátory a pro mnoho majitelů drůbeže se tak stávají skutečným problémem. Jejich lovecké instinkty je vedou k útokům na slepice, což způsobuje velké ztráty a další nepříjemnosti. Nicméně existují různé účinné způsoby, jak před nimi vaše slepice ochránit. V tomto článku se zaměříme na tipy a rady, které skutečně fungují.

kuna

Kuny jsou sice roztomilá, avšak nebezpečná zvířátka. Zdroj foto: Pixabay.com – Susanne Jutzeler, Schweiz 🇨🇭 suju-foto

Zpevnění výběhu

Prvním krokem je zajistit, aby váš výběh byl bezpečný a dobře zpevněný. Kuny jsou vynalézavé a mají dobrou schopnost proniknout do nedostatečně zabezpečených prostor. Ujistěte se, že plot je pevný a že zde není žádných mezer, kterými by se kuny mohly dostat k vašim slepicím.

Drátěné sítě

Jednou z nejefektivnějších metod ochrany proti kunám je použití drátěných sítí. Tyto sítě by měly být pokryty celý výběh, včetně stropu. Drátěné sítě by měly mít malé okénka, které zamezí pronikání kun. Ujistěte se, že sítě jsou dostatečně pevné a že jsou správně připevněny, aby je kuny nemohly odstranit nebo poškodit.

Noční zavírání

Kuny jsou převážně nočními tvory, takže je dobrým opatřením, pokud budete slepice na noc zavírat. Postavte si kvalitní a bezpečné kurníky, ve kterých budou slepice chráněny během noci. Ujistěte se, že kurníky jsou zabezpečené a mají pevné dveře, které kuny nemohou otevřít.

slepice

Slepice proto na noc důkladně zavírejte. Zdroj foto: Pixabay.com – Pexels

Oslnění a hluk

Kuny mají citlivé smysly, a proto mohou být odrazeny silným oslněním a hlukem. Použijte venkovní osvětlení nebo pohybové senzory, které osvětlí prostor kolem vašeho výběhu. Můžete také umístit venkovní reproduktory a přehrávat nahrané zvuky dravců, což napodobí přítomnost predátora.

Použití pastí a léček

Existuje několik typů pastí a léček, které mohou být účinné při snaze o záchranu vašich slepic před kunami. Pasti na živé chytání mohou být použity k odchytu kun, a poté mohou být přesunuty na jiné místo nebo předány odborníkům na zpracování volně žijících zvířat. Při používání pastí a léček je důležité dodržovat příslušné právní předpisy a etické normy.

Odstraňování zdrojů potravy

Kuny se často lákají na místa, kde mohou najít potravu. Pokud se zbavíte zdrojů potravy poblíž vašeho výběhu, snížíte atraktivitu pro kuny. Ujistěte se, že odpadky jsou řádně uzavřeny a že žádné potraviny nejsou snadno dostupné. Můžete také zvážit použití uzavřených nádob na krmivo pro slepice, aby se snížila možnost, že kuny získají snadný přístup k jídlu.

odpad

Veškerý odpad mějte v dobře uzavíratelných nádobách či popelnicích. Zdroj foto: Pixabay.com – Hans

Psi jako strážci

Psi jsou vynikajícími strážci a mohou tak být účinnou obranou proti kunám. Přemýšlejte o pořízení psa, který bude chránit vaše slepice a odstrašovat případné predátory. Zvolte plemeno, které je známé svou ochranářskou povahou a dobrou reakcí na vnější podněty.

Speciální odstrašující prostředky

Existují komerčně dostupné odstrašující prostředky, které jsou určeny specificky pro odrazení kun. Tyto produkty využívají vůně nebo chemické látky, které kuny nemají rády. Můžete je umístit kolem výběhu nebo na strategická místa, kterými kuny často procházejí.

Přírodní odpuzovače, které kuny nesnáší

Ocet

Kuna nesnáší silný zápach octa. Můžete si vytvořit roztok octa a vody a tuto směs aplikovat kolem výběhu nebo na místa, kde jste zaznamenali aktivity kun. Je však důležité se ujistit, že tato směs nedostane do styku se slepicemi nebo jejich potravou.

ocet

Kuny nemají rády silný zápach octa. Zdroj foto: Pixabay.com – Loyloy Thal

Kyselina citronová

Stejně jako ocet, i kyselina citronová má silnou vůni, kterou kuny neoblíbí. Můžete si připravit roztok kyseliny citronové a vody a aplikovat ho kolem výběhu nebo na hranice vaší zahrady, aby odstrašil kuny.

Pachové byliny

Některé byliny mají pach, který kuny nemají rády. Například máta peprná, eukalyptus, rozmarýn nebo kopr mohou být použity jako odpuzovače. Tyto byliny můžete vysázet poblíž výběhu nebo je použít ve formě extraktů nebo olejů, které rozstříknete na strategická místa.

Je však třeba si uvědomit, že účinnost přírodních odpuzovačů se může lišit a závisí na individuálních preferencích kun. Některé kuny mohou být odolné vůči těmto prostředkům a mohou se s časem přizpůsobit. Je proto důležité kombinovat různé strategie ochrany a pravidelně měnit používané odpuzovače, abyste maximalizovali jejich účinnost.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist