Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Kamna nebo krb?

Úno 1610 Autor: Redakce

Říká se, že oheň je ta nejlepší televize. Své o tom ví kamnář Jan Temr, který vede rodinnou firmu a specializuje se na krby a kamna všeho druhu temr.cz

KRB NEBO KAMNA?

Temr kamnaV dnešní době už jen těžko poznáme rozdíl mezi kamny a krbem. „Lidé si pod kamny často představí jejich tradiční kachlové provedení bez skla, dnes se však estetické ztvárnění posunulo a mezi oběma topidly často nepoznáte rozdíl,“ popisuje Jan Temr, spolumajitel rodinné kamnářské manufaktury Temr, s.r.o. mnohaletý člen představenstva Cechu kamnářů ČR.

Jaký je tedy vlastně rozdíl mezi krby a kamny? Podle definice je krb zařízení pro začlenění ohně do interiéru, a to je také jeho primární funkce. „Dá se ale samozřejmě používat i k vytápění,“ upozorňuje Temr. Klasický krb s otevřeným ohněm se dnes už v interiérech moc nepoužívá, a to především kvůli praktičnosti a náročné údržbě.

Kamnům se někdy říká „stroj na teplo“ hlavně díky jejich schopnosti úsporně vytápět interiér, což ale rozhodně neznamená, že musí být škaredá, ba naopak. Kromě estetické hodnoty však ještě umí dobře akumulovat teplo, mají vyšší účinnost a nízkou produkci emisí a popela. Často už také nevyžadují tolik prostoru jako dřív. Sériově vyráběná krbová kamna se prodávají například s půdorysem i menším než 40×40 cm. Nejmenší kamna na míru pak firma Temr staví na ploše cca 80×80 cm.

KAMNA NA DŘEVO = MAZANÁ INVESTICE

Pokud investujete do kvalitního krbu či kamen, věřte, že peníze vrátí. Provozní náklady jsou nižší než u všech ostatních způsobů topení. Špičkově provedená kamna nebo krb navíc vydrží až několik generací bez jakékoli sofistikované a tedy i nákladné údržby. Správně provedené topidlo také interiér zdobí, což většinou není případ klasického topení, které se spíše hodí schovat než dávat na odiv.

Temr kachlovy sporakNejvděčnějším a nejvšestrannějším topidlem je kachlový sporák na dřevo s plotnou a troubou. „Dá se pojmout velmi současně, nedávno jsme například stavěli jeden s celonerezovým kováním a moderními velkoplošnými kachlemi o rozměru až 88×44 cm,“ říká Temr.

Použití krbů a kamen s viditelným ohněm je u nás zatím běžné spíše pro rezidenční stavby. „Stále se u nás nedoceňuje efekt ohně v komerčním interiéru, což je škoda. V Rakousku se málokterá nejen rodinná restaurace obejde bez kamen,“ upozorňuje kamnář. Právě Rakousko a Švýcarsko lze brát za vzor v oboru. A také Bavorsko, odkud pocházejí například výrobky firmy Brunner, které tvoří samotnou špičku v oboru. „Srovnatelně kvalitní však začínají být krbové vložky mladé české firmy Hoxter, a to zejména ty teplovodní,“ říká vedoucí firmy Temr, která obě značky zastupuje a používá pro stavbu kamen a krbů.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Kamna nebo krb?
Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist