Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Kamila Dvořáková podniká pod značkou Vobchůdek Koza z Mimoně

Úno 2010 Autor: Redakce

Možná pro vás bude překvapením, že nemá ani kozí farmu ani nevyrábí sýry. Sama o sobě říká, že je jedinou Kozou na světě, která umí šít. A že jí to šije moc hezky už 10let, uvidíte sami.

 siti chnapek

Začnu asi obligátní otázkou: Proč Koza?

Koza je veselé a hravé zvíře, trochu milé a trochu potměšilé. Vypadá roztomile a taky umí trknout, když se jí něco nelíbí. Docela odpovídá mé povaze. Když jsem hledala maskota, vytanula mi na mysli povídka z mateřídoušky, kde se psalo o koze z Mimoně a, protože i já jsem z Mimoně, kozu jsem přijala za svou. Má trochu provokovat, trochu bavit a to se jí myslím, daří. 

domaci siti

Říkáte o sobě, že jste jediná Koza, která umí šít ….. Který svůj výrobek šijete nejraději?

Ano, možná je to nadnesené, ale neznám jinou kozu, která by šila a vnímám to jako velmi zavazující, nezkazit kozičkám dobrou pověst.

Nejraději šiji asi úplně všechno, co jsem sama navrhla. Tašky, batůžky, chňapky, zástěry režné i volánkové v retro stylu, ubrusy.

Obvykle záleží na sezóně, na tom, co mě zrovna nového napadlo, a také na novinkách na trhu. Třeba loni jsem se zamilovala do strojově paličkovaných krajek a vrhla jsem se na krajkové ubrusy. Z počátku velmi opatrně, ale když jsem viděla, jaký je o ně zájem, začala jsem experimentovat, nakoupila různé druhy, barvy a šíře a zatím mě krajkové ubrusy stále drží.

siti batuzkusiti batuzku

Co Vás inspiruje k nové práci a co Vás naopak brzdí?

Inspirací mám kolem sebe spoustu, především nové vzory na látkách, různá provedení materiálů. Ráda je kombinuji a zdobím.

Velkou inspirací je pro mne také, manžel. Hodně mi pomáhá a moje práce ho velmi zajímá, takže o ní diskutujeme a on sám přichází s novými návrhy, jak dále postupovat. Jsou tedy spíše návrhy v oblasti marketingu, protože do barevných a vzorových kombinací se sám nepouští, nicméně rád je posoudí.

A mou další důležitou inspirací jsou sami zákazníci. Jejich reakce na mé výrobky a provedení, pochvala a uznání. Za ně jsem moc ráda. Dávají mi novou energii jít dál.

Naopak jako významnou zátěž pro podnikání vůbec vnímám legislativu a nová opatření proti živnostníkům, která se na nás snáší shůry. Strávím tolik času s papíry a úředními postupy, že mi ubírají sílu do práce, která mne baví. A pak také špatná nálada, která vládne ve společnosti.

Dlouhou dobu jsem pracovala jako zaměstnanec a vím, že jsem měla kolegy dobré, velmi dobré, liknavé a také velmi špatné. Čili nelze házet všechny do jednoho pytle. Mrzí mě všeobecný názor, že živnostník je někdo, na koho se může veřejně ukazovat prstem a tvrdit, že je vlastně jakýmsi příživníkem na kapse ostatních občanů. Ale pryč od negativních věcí k něčemu veselejšímu, co má smysl řešit.

siti batuzku

Zmínila jste se mi, že se věnujete charitativní činnosti, čím se tedy zabýváte kromě své práce?

Ty dvě věci v současnosti vlastně splývají. Chováme několik koček, které se k nám dostaly z útulků nebo z ulice. Říkám několik, protože jejich počet je proměnlivý, někdy se objeví další, která nemá, kde bydlet a je v zoufalém stavu a někdy prostě kočička přes veškerou naši péči odejde za duhový most. Momentálně jich máme v péči 10. Je poměrně náročné se všem věnovat a vyšší počet je vlastně již kontraproduktivní. A tak jsem se již před několika lety zapojila do pomoci mimo náš domov a podpořila útulky a následně i program kastrací a krmení toulavých koček Feliti kastruje.

Pro tento účel pořádáme s kamarádkou Marií Prokopovou z Ateliéru DOGALA módní přehlídku s názvem Když se hodí Koza DOGALA. Letos připravujeme 3.ročník, který proběhne v neděli 22.3. 2020 od 13hodin opět ve Ville Hrdlička v České Lípě a velmi nás těší zájem, kterého se akci dostává. Nejde jen o předvedení našich novinek pro daný rok, ale také o kulturní program, na kterém se podílí mnoho dobrých lidí z řad našich známých a kamarádů či přátel kultury i koček. Veškerý výdělek ze vstupného a hry na aukci a část výtěžku z prodeje charitativních pohlednic pak odevzdáme rovným dílem mezi dva spolky, které si naši podporu zaslouží.

Pohlednice_kočky.jpg

Chystáte nějaké novinky pro letošní rok? Něco, co jste ještě nikdy předtím neměla?

Vlastně ano, chystám absolutní novinku, i když nejde přímo o můj šitý výrobek.

Dlouhou dobu jsem sháněla po celé Evropě látku s motivem koziček. Lidé se mě na ní ptali a mě opravdu chyběla. Přišlo mi zvláštní, že lze sehnat lněné i režné látky se škálou zvířátek od oveček, kraviček, přes tukany a labuť, slepice, prasátka, husy až po vodní živočichy jako krakatice nebo bájného jednorožce, ale na kozu jako by vypsali embargo. Nedalo se nic dělat. Celý rok a půl jsem poctivě střádala do prasátka – a nakonec se mi to povedlo. Daly jsme s grafičkou dohromady veselý a hravý vzor. Momentálně je ve stadiu zpracování, ale koncem března by už měl být k prodeji. Látka bude na prodej samostatně jako metráž a samozřejmě i výrobky z ní mnou ušité. Materiál je kvalitní, režná, dekorační látka 80% BA/20% PES, o váze 200g/m2. Pokud bude mít kdokoliv zájem, neváhejte se na mne obrátit na FB stránce: https://www.facebook.com/vobkozazmimone/

Pozvánka_Koza_2020.jpg

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist