Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jakou podlahu zvolit žije-li s vámi doma pes

Říj 1319 Autor: Františka Podzimková

Pořizujeme-li si pejska jako domácího mazlíčka, dá se předpokládat, že s ním počítáme jako s dalším obyvatelem naší domácnosti. Tudíž je téměř jisté, že pejsek bude moct navštěvovat vnitřní prostory. Pokud tohle nápadně připomíná vaši domácnost, měli byste interiér alespoň nějakým způsobem přizpůsobit životu s čtyřnohým kamarádem.

stene na koberciSamozřejmě vše je na vás, ale mějte na paměti, že pokud budete mít v bytě zvíře, musíte předem počítat s poškozením, či znečištěním. Takže pokud se nechcete v jednom kuse rozčilovat, radíme myslet na potřebná opatření s předstihem.

Jistě je dobré si v rodině ujasnit, do kterých prostor bude mít pes povolený vstup. Předem dohodnutá pravidla je pak třeba respektovat a dodržovat. Každé zvíře totiž potřebuje pevnou ruku a jasná pravidla. Pokud by tomu tak nebylo, mohl by si snadno na volnost zvyknout a přestat poslouchat.

Po rozhodnutí této zásadní věci je třeba si uvědomit, že jak bude pejsek pobíhat po bytě, každý jeho krok rozhodně neuhlídáte. Další pravdou je, že pokud žijete v bytě se zvířetem, největšímu náporu je vystavěna podlaha. Ta může být velice snadno poškrábána, či znečištěna, na to buďte připraveni. Další, pro mnoho lidí ne moc příjemnou záležitostí je zvířecí srst, která bohužel může také byt znečistit. Je tedy dobré zvolit do interiéru podlahu takovou, která se tak snadno nepoškrábe, ale na druhou stranu se dá jednoduše a lehce čistit.

pes na koberciMůžeme se zblízka podívat, jak jednotlivé podlahy na zvířátka reagují. Poté jistě budete o něco moudřejší a jistě se rozhodnete co nejlépe.

Pokud se na podlahu rozhodnete umístit koberec, nebude to asi příliš dobrá volba. Zvířecí chlupy, nebo případné loužičky se z něj budou dostávat ztěžka. Pokud si nechcete vypěstovat solidní alergii, raději se ke koberci neuchylujte. Koberec ale neocení ani psík, zejména ve štěněcím věku, kdy se mu ostré drápky mohou zachytávat do koberce s vysokým vlasem.

Laminátová podlaha taktéž není příliš vhodná. Chlupy z ní jdou sice odstranit dobře, avšak loužička, nebo jiné nečistoty by ji mohly nenávratně poničit a znehodnotit. Podlaha je také například v porovnání s podlahou dřevěnou o mnoho více hlučná. To některým zvířatům nemusí příliš vyhovovat. Podlaha také podstatně více klouže, takže se zvířatům může stát i nebezpečnou.

pes plovouci podlahaPodlaha ze dřeva je už vhodnější. Tím že jde o přírodní materiál, nedá se mu toho moc vytknout. V bytě má dřevo své osobité kouzlo a tak se není čemu divit, že se o to nechcete nechat ochudit. Pokud se jedná o domácnost s pejskem, radíme vybrat dřevinu s větší tvrdostí. K poškrábání drápky pak nedojde tak snadno. Pokud i přesto nějaké ty rýhy a škrábance najdete, můžete nechat podlahu přebrousit a znovu nalakovat.

Další přírodní materiál – marmoleum je také celkem vhodnou podlahovou krytinou. Díky antistatické vlastnosti se materiál vynikajícně udržuje a čistí. Mamoleum je navíc maximálně odolné, snadno se pokládá a k sehnání je nespočetný počet vzorů a barev.

I umělé PVC, nebo vinyl se do domácnosti s pejskem hodí. Údržba je taktéž velice snadná a díky tvarové paměti se rýhy zase samy rychle vyrovnají. Tím se tedy zamezí poničení podlahy. Navíc linoleum je jednou z cenově nejdostupnějších podlah.

poraneny pesPři výběru podlahy však nesmíme dbát pouze na odolnost, ale je třeba se zaměřit i na to, aby byla podlaha pro pejska bezpečná. Některé druhy podlah totiž pejskům nesvědčí. Na laminátovou podlahu se mu může špatně našlapovat, jelikož se podlaha smeká. Hravé zvíře určitě z laminátové podlahy nadšené nebude, neboť při každém rychlejším pohybu mu může ujet tlapka. To samé se může stávat i u dlaždicové podlahy. Ta navíc nepříjemně do tlapek studí. Riskujete tak pejskovo nastydnutí.

Sami si dobře uvědomujeme, že podlaha je velkou investicí. Pořizujeme si ji i na několik desítek let. Proto potřebujeme, aby byla co nejvíce odolná a životnost se vyrovnala ceně. Doufáme, že se správně rozhodnete a příjemně se bude žít vám, i vašemu psímu, či jinému zvířecímu miláčkovi.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist