Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak změkčit tvrdou vodu: Nejlepší tipy a metody, které je třeba znát

Úno 2303 Autor: Claudie Kornelová

Všimli jste si v poslední době, že se vám objevují bílé skvrny na oblečení? Ztuhl váš nový měkký ručník po vyprání? Svědí vás pokožka po každé koupeli? Pokud jsou vaše odpovědi ano, pak je vysoká pravděpodobnost, že doma máte tvrdou vodu. Nyní již pravděpodobně také znáte její škodlivé účinky! Tvrdá voda může poškodit nejen vaše domácí spotřebiče, ale má také vliv i na vaše tělo. V tomto článku se podíváme na to, jak lze změkčit tvrdou vodu a další tipy a metody, které je dobré znát.

voda

Zjistěte, zda máte doma tvrdou vodu pomocí těchto jednoduchých rad a testu. Zdroj foto: Unsplash.com – Clay Banks

Tvrdá voda je pro mnoho domácností nepříjemná. Zanechává skvrny na oblečení a ošklivé minerální usazeniny na vodovodních bateriích a nádobí. Možná se snažíte tento problém ignorovat, časem ale začne být pěkně otravný a stejně ho řešit budete muset. Naštěstí existuje několik způsobů, jak tvrdou vodu změkčit. Kromě změkčovače vody, který lze zakoupit na internetu (nebo si ho nechat nainstalovat odborníkem), existuje několik dalších skvělých způsobů změkčení tvrdé vody. Přečtěte si, jaké jsou nejúčinnější metody. Nejprve je však důležité vědět, jak zjistit, zda vůbec doma tvrdou vodu máte.

Jak zjistit, zda máte tvrdou vodu

Tvrdá voda je voda, která obsahuje rozpuštěné minerály (většinou vápník a hořčík). Měkká voda je upravená sodíkem. Při nalití vody do sklenice většinou rozdíl na první pohled nepoznáte. Rozdíl poznáte až podle toho, jak voda reaguje s předměty. Pokud chcete zjistit, jestli máte tvrdou vodu, ale nechcete si pořizovat sadu na měření tvrdosti vody, tak pro vás máme jednoduché řešení. Udělejte si test pomocí 3 jednoduchých položek, které vám tvrdost ukážou. Budete potřebovat pouze láhev na vodu, tekuté mýdlo na ruce (stačí nějaké obyčejné) a vodu z kohoutku.

Mýdlový test:

  • Naplňte láhev vodou z kohoutku téměř do plna.
  • Přidejte 10 kapek tekutého mýdla
  • Lahvičku protřepejte
  • Zkontrolujte, zda se tvoří pěna
  • Pokud se pěna neobjeví, přidejte dalších 5-10 kapek tekutého mýdla na ruce nebo prostředku na nádobí a znovu protřepejte.
  • Poslední krok opakujte, dokud se neobjeví pěna.
  • 10 kapek se blíží měkké vodě, 15-20 kapek mírně tvrdé vodě a cokoli nad 25 kapek se považuje za tvrdou vodu, a pokud byste museli proces opakovat nad 50 kapek, máte velmi tvrdou vodu.

Jak měřit tvrdost vody

Tvrdost vody je do značné míry určena typem hornin, písku nebo půdy, kterými prochází při svém pohybu směrem k nádržím nebo podzemním rezervoárům, kde se shromažďuje pitná voda. Oblasti s vápencem mají tvrdou vodu kvůli vysokému obsahu uhličitanu vápenatého, který je v hornině přítomen. Oblasti se žulou mají středně tvrdou až tvrdou vodu, protože jsou přirozeně bohaté na hořčík a železo. K tvrdší vodě přispívá také půda s vysokým obsahem hořčíku a železa.

Nejlepším způsobem, jak zjistit tvrdost vody, je nechat si ji otestovat. V železářstvích jsou k dispozici domácí testovací soupravy, které nejsou stoprocentně přesné, ale poskytnou vám dobrou představu (pokud se vám set kupovat nechce, doporučujeme vyzkoušet výše popsaný test). Další možností je obrátit se na místní vodohospodářský úřad a nechat si provést úplný rozbor. Měli by vám být schopni sdělit úroveň tvrdosti vody ve vaší oblasti a její srovnání s jinými oblastmi.

Tvrdá voda vs. měkká voda

Tvrdá voda je definována jako voda znečištěná velkým množstvím minerálů vápníku a hořčíku, zatímco měkká voda obsahuje těchto minerálů velmi málo. Technický rozdíl mezi tvrdou a měkkou vodou spočívá v tom, že proces změkčování odstraňuje vápník, hořčík, železo, mangan nebo jiné minerály prostřednictvím iontové výměny nebo reverzní osmózy (RO).

Měkká voda má pH 7, což znamená, že je neutrální. Tvrdá voda se pohybuje mezi 6,5 a 8,5. Protože množství minerálů v tvrdé vodě je větší, zanechává po sobě hořkou pachuť a může způsobit usazování vodního kamene na nádobí nebo skleněném nádobí. Měkká voda je naopak velmi výhodná, protože nezanechává žádné usazeniny.

Jak změkčit tvrdou vodu

Jediným dlouhodobým řešením změkčení tvrdé vody přímo u zdroje, které vyžaduje minimum práce, je zakoupení systému změkčovače vody. Existují způsoby, jak můžete ručně snížit obsah minerálů ve vodě, aby byla voda měkčí pro okamžité použití.

Změkčování vody v kuchyni

Tvrdá voda v kuchyni může zničit vaše nádoby, a pokud ji používáte k přípravě jídla, může mít vliv na váš organismus. V kuchyni je množství vody, které budete používat, relativně menší. Úpravu tvrdé vody v kuchyni lze provést dvěma způsoby:

Převaření vody

Při převařování vody se z ní odstraní dočasná tvrdost. V prvním kroku musíte vodu převařit. Ve druhém kroku budete muset vodu ochladit, pokud možno přirozeně. Tím dojde k usazení minerálů na dně nádoby. Měkkou vodu pak můžete nabrat shora a minerální usazeniny ponechat na dně nádoby.

Oprava změkčovače tvrdé vody na kuchyňské baterii

Trvalý změkčovač tvrdé vody lze snadno připojit ke kuchyňské baterii. Změkčovač tvrdé vody umístěný v baterii odstraní minerály z vody předtím, než ji vypustí z kohoutku. Tímto způsobem se však voda nefiltruje. Pokud potřebujete z kohoutku pitnou vodu, budete muset do kohoutku přidat sekundární filtr.

Změkčování vody pro praní

Tvrdá voda je pro oblečení škodlivá. Minerály, které tvrdá voda zanechává, vytvářejí na oblečení bílé skvrny. Tvrdá voda také snižuje účinnost pracích prostředků a způsobuje, že měkké prádlo je tuhé. Existují čtyři způsoby, jak můžete změkčit vodu na praní:

  • Použití tekutého kondicionéru na vodu
  • Tekutý přípravek na úpravu vody zachycuje minerály obsažené v tvrdé vodě. Tekutý kondicionér vody funguje jako převodník tvrdé vody na měkkou.
  • Při nákupu tekutého přípravku na úpravu vody vybírejte takový, který nesráží vodu. Srážecí kapalina na úpravu vody zanechává bílé sraženiny.
  • Až budete příště prát oblečení, přidejte několik kapek tekutého kondicionéru na vodu. Je důležité přidat kondicionér i při druhém pracím cyklu.

Použití změkčovače tvrdé vody

Na přívodu vody do pračky lze použít změkčovač tvrdé vody. Změkčovač vody přemění tvrdou vodu na měkkou ještě před jejím napuštěním do pračky. Tím se dále sníží náklady na používání tekutého přípravku na úpravu vody při každém praní.

Použití jedlé sody

Do vody lze přidat jedlou sodu. Tím se dočasně sníží úroveň tvrdosti vody. Na jednu vanu plnou vody postačí půl šálku jedlé sody, aby byl požadavek splněn.

Použití octa

Tvrdá voda zanechává na oblečení po vyprání bílé skvrny. K odstranění bílých skvrn použijte bílý ocet. Naneste zředěný ocet se stejným množstvím vody a skvrnu na látce vydrhněte. Množství octa, které je třeba použít, závisí na množství vodního kamene přítomného v oblečení.

Změkčování vody pro koupelnu

Když se sprchujete tvrdou vodou, svědí vás pokožka, protože se v ní drží minerály. Pokud si myjete vlasy tvrdou vodou, opět se ve vlasech zanechávají minerály. To může způsobit lupy. Převařování vody do koupele není praktickým řešením. Můžete použít vodovodní/sprchovou tvrdou vodu, která je měkčí. Zajímá vás nyní, jak změkčit tvrdou vodu na koupání?

Použijte změkčovač tvrdé vody z vodovodu/sprchy

Stejně jako používáte kohoutek v kuchyni pro přeměnu tvrdé vody na měkkou, můžete použít změkčovač vody pro koupelnu. Změkčovač tvrdé vody upevněný ve vodovodním kohoutku nebo ve sprše přemění tvrdou vodu na měkkou a upravená voda bude vhodná ke koupání.

Většina změkčovačů tvrdé vody funguje na principu změkčování vody iontovou výměnou.

Změkčování pitné vody

Pro koupání nebo praní postačí tekutý změkčovač vody nebo změkčovač tvrdé vody. Pro pitné účely však jednoduchá úprava vody změkčovačem fungovat nebude. Budete muset učinit další krok. Předchozí metody totiž z vody odstraní pouze tvrdost, ale neodfiltrují nečistoty. Aby byla voda pitná, budete potřebovat další filtr.

Použijte čističku vody s RO

Pokud je váš dům zásobován tvrdou vodou, pro její úpravu na pitnou se doporučuje pořídit si RO čističku vody. RO čistička vody nejenže přemění tvrdou vodu na měkkou, ale také z ní odstraní nečistoty a učiní ji pitnou.

Jaké jsou účinky tvrdé vody na zdraví?

Mezi hlavní zdravotní problémy tvrdé vody patří kardiovaskulární onemocnění, rakovina, úmrtnost na mozkové cévy, vývojové vady centrálního nervového systému, Alzheimerova choroba, ledvinové kameny a hustota kostních minerálů. Tvrdá voda obsahuje značné množství iontů vápníku a hořčíku, které mohou být zodpovědné za kardiovaskulární onemocnění. Sloučeniny obsahující vápník nebo hořčík přítomné ve vodě zvyšují kalcifikaci uvnitř srdce, aorty a ledvin.

Příjem tvrdé vody vyvolává také rakovinu. Tvrdá voda má vysoký obsah síranu hořečnatého, který zvyšuje vstřebávání karcinogenních látek v lidském těle prostřednictvím potravy, což usnadňuje vznik rakovinných buněk. Tvrdá voda může být také rizikovým faktorem pro vznik rakoviny močového měchýře.

V důsledku nahromadění rozpuštěných minerálů v lidském těle může dojít k malformacím centrálního nervového systému. Ionty vápníku a hořčíku ve vodě přispívají k tomu, že mají negativní vliv na hustotu kostní hmoty a ovlivňují nervosvalový přenos. Také toxicita hliníku, který je přítomen v tvrdé vodě, může být zodpovědná za neurologické poruchy, jako je Alzheimerova choroba.

Hustota kostních minerálů se snižuje, pokud jsou v krvi přítomny sloučeniny obsahující vápník nebo hořčík, což vede k osteoporóze. Vápník a hořčík ve vodě mohou souviset se snížením minerální hustoty kostí, protože brání vstřebávání vápníku a vitaminu D, který je důležitý pro zdraví kostí.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Říj 2024>>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
události
TOPlist