Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak zařídit malou koupelnu – chytře a elegantně

Říj 2029 Autor: Komerční sdělení

Malá koupelna není důvod, proč si nedovolit použít trochu fantazie k jejímu vybavení. S menším prostorem se před vás naopak staví výzva najít nová a inovativní řešení právě pro vás. Vyřešit problém s prostorem v koupelně lze i za pomoci nábytku.

moderni koupelna

Vhodný nábytek

Více prostoru vám pomůže získat ideální nábytek. A jaký nábytek je ideální pro tento účel? Pokud vyžadujete skříňku pro uložení chemikálií nebo ručníků, poohlédněte se po vysokých úzkých skříňkách, které jsou stvořeny k tomuto účelu. Své udělají také koupelnové sestavy; v nich najdete jak vysoké skříňky, tak skříňky pod umyvadlo, které byste jistě také neměli vypustit ze svého plánování. Do ní je možné vložit jak lahve s chemikáliemi, tak i další předměty, jimž neublíží mírná vlhkost kumulující u odtoku nebo hadiček vodovodu. Skříně je možné obohatit o další menší doplňky s možností uložit některé věci: košíky a košíčky, ramínka a věšáky na župany, věšáčky na fén a žehličku na vlasy, holicí strojek, ostrůvek na nabíjení kartáčků na zuby blízko elektrické zásuvky atp.

Nábytek do koupelny je zásadní složkou koupelny, přestože máme tendence jej podceňovat. Nemuset ale pobíhat po bytě ve snaze najít fén nebo ručník je k nezaplacení. A nejzajímavější nápad na závěr: některé sestavy nabízí také skříňky nebo police, které je možné přivrtat ke zdi, a to i vysoko nad vanu nebo nad pračku. Tak ušetříte podlahovou plochu na důležitější věci.

Vana, nebo sprchový kout?

Pokud budujete koupelnu úplně od základu, padne ve vaší úvaze nad jejím uspořádáním také varianta vany a sprchového koutu. Pokud jste bezvýhradnými fanoušky jedné či druhé varianty, máte vyhráno. Pokud se neumíte rozhodnout nebo pokud se občas chcete naložit do lázně, o jejímž umístění v prostoru si nejste jistí, je možné pořídit vanu kratších rozměrů a přimontovat k ní skleněnou nebo plexisklovou odklápěcí zástěnu. Existují také různé asymetrické tvary van, které v menším prostoru usnadní například průchod v nejužších částech. Pokud se však rozhodnete pro sprchu a můžete investovat trochu prostoru, můžete si pořídit větší sprchu pro dva s masážními tryskami nebo s vyšší odtokovou vanou. Rodiny s dětmi raději volí samotnou vanu, ale na dětské cachtání někdy stačí právě odtoková sprchová vana s vyšším okrajem.

Pračka a další spotřebiče

Pračka bývá největším problémem těsných koupelen. Je však několik řešení. Nejlepším řešením je, pokud máte dost prostoru v kuchyni, umístit pračku právě tam. Pokud se rozhodnete pračku nechat v koupelně, prostor nad ní můžete využít k instalaci visuté skříňky nebo polic. Ani kousek místa tak nepřijde nazmar.

Pokud vám jde o plochu, můžete si pořídit pračku s horním plněním, která bývá mnohem užší, než pračka plněná z boku. Ušetřené místo můžete použít k pořízení vysokého koše na prádlo nebo skříňky. Trochu horší, ne však neřešitelná situace, přichází s potřebou vlastnit sušičku. Nechce-li se vám investovat do pračky se sušičkou, je zvykem stavět pračku a sušičku na sebe. Dbejte však na bezpečnost a nezapomeňte spotřebiče řádně připevnit a umístit tak, aby se kvůli vibracím při odstřeďování věž nezřítila.

Výmalba a podlaha

Pro malé prostory je vhodné použít světlé barvy, protože tmavá podlaha opticky zmenšuje prostor. V malé koupelně se také vyhněte podlahám se vzorem. Vidíme totiž, jak malý je ve skutečnosti tento prostor. Na stěny nepoužívejte křiklavé barvy jako je červená nebo oranžová, které opět upozorní na to, že máte skutečně malou koupelnu. Vhodné nejsou ani z hlediska psychologie barev.

Kdežto pokud vymalujete koupelnu světlými barvami či přímo bílými odstíny, rozplyne se prostor v nějakém nekonečnu, v němž se nebudete cítit jako v ohrádce. Tlumené odstíny je ale možné obohatit barevnými kontrastními prvky. Pokud si rádi dáváte dlouhé lázně, můžete použít uklidňující barvu, jako je zelená, ideálně kombinovaná s živými rostlinami. Jako doplněk k bílé barvě můžete použít kontrastní detaily v modrých barvách, která by však neměla dominovat (může ve vás probudit pocit chladu).

Pro stěny v koupelně je vhodná také hliněná omítka, která dokáže pohlcovat vlhkost a ekologicky se s ní vypořádat. Zkuste se podívat například na Pinterest nebo Instagram, kde je možné najít další chytré nápady na obložení koupelny.

Dostatečné osvětlení

Pokud si myslíte, že zrcadla slouží k tomu, abyste se ráno učesali nebo oholili či nalíčili, musíme vás vyvést z omylu. Zrcadla mají zásadní vliv na to, jak se v místnosti šíří a lomí světlo. Zejména umístíte-li zrcadlo proti zdrojí světla, světlo se přirozeně roztříští po celé místnosti a zesílí se jeho intenzita. Zrcadla můžete umístit velká, se šířkou na celou stěnu, ale je možné pořídit také menší zrcadlo se zabudovanou lékárničkou na krémy nebo arzenál zubních hygienických potřeb. K němu můžete přibrat malé zrcadlo se zvětšovacím sklem na pohyblivém rameni.

Vhodné je popřemýšlet také nad barvami světla. Bílé a modré světlo je nejlepší k použití ráno a přes den, k večeru byste měli používat světla teplých barev (červená, oranžová). Nejlepší možností je osvítit světly s modrými a bílými odstíny simulujícími denní světlo zrcadlo a jeho bezprostřední blízkost; světlo vás ráno probudí a zároveň vidíte na obličeji správný odstín make-upu. Naopak světla s hřejivějšími tóny můžete nainstalovat jako hlavní, případně jako jiné světlo, kterým si svítíte večer, při hygieně.

Květiny a dekorace

Možná se bojíte květin v koupelně, protože víte, že by byla potřeba spousta světla. Nicméně platí, že všechny květiny nepotřebují tolik světla. Existují druhy, které potřebují jen minimum světla, zato více vlhka, a proto je můžete ubytovat i na světlíku v koupelně nebo na splachovací nádržce. Mezi tyto květiny může patřit kapradina, dracena, zelenec či některé druhy orchidejí.

Dekorace by se v místnosti neměly objevovat na úkor ukládacích prostorů. Ve skutečně malém prostoru uděláte větší parádu s mnoha policemi a držáky na nutné potřeby. Kvalitní koupelnový nábytek, koupelnové sestavy, regály a skříňky najdete například v e-shopu Nabytek-Interior.cz.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2022>>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
události
Spolupracujeme:
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist