Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak snížit ozvěnu v místnosti? Snadno a rychle!

Led 2308 Autor: Claudie Kornelová

Vysoké stropy a povrchy odrážející zvuk, jako je sklo, kámen, dlaždice a tvrdé dřevo, mohou často vytvářet nežádoucí ozvěnu ve vašem domě. Pokud vás dozvuky ruší, nemusíte vynakládat příliš velké úsilí, abyste našli způsoby, jak živou akustiku svých místností utlumit. Zde je několik způsobů, jak snížit ozvěnu ve vašem příbytku.

pokoj

Všimli jste si, že se vaší místností šíří nepříjemné ozvěny od chůze a dalších věcí? S těmito jednoduchými triky si s nimi hravě poradíte. Zdroj foto: Unsplash.com – deborah cortelazzi

Pokrytí podlahy

Koberce a předložky nejsou jen měkkým polstrováním pro vaše nohy. Tlumí také zvukové odrazy v místnosti tím, že pohlcují ozvěnu a tlumí hluk. V místnostech s tvrdým dřevem, dlaždicemi nebo jiným typem tvrdé podlahy umístěte koberce, které zároveň doplní váš interiér. Kromě toho můžete přidat také koberce od stěny ke stěně. Ve srovnání s koberci je sice „trvalejší“ a dražší, ale rozhodně sníží ozvěnu a zároveň poskytne pohodlí v celé místnosti.

Zakryjte stěny a okna

Zakrytí stěn a oken snižuje množství zvuku odrážejícího se od okenního skla a tvrdých povrchů stěn. Těžké, lemované okenní závěsy a záclony, které sahají až k podlaze, pomáhají tlumit zvuk a snižují ozvěnu a okolní hluk z domu i zvenčí. Plátěné obrazy, gobelíny a dekorativní závěsy na stěnách mohou rovněž pohlcovat zvuk a snižovat tak ozvěnu. Mějte na paměti, že zarámované obrazy a umělecká díla umístěná za sklem odrážejí zvuk podobně jako okenní tabule.

závěsy

Zakryjte stěny a okna těžkými, mohutnými závěsy. Zdroj foto: Unsplash.com –
Deconovo

Vyplňte místnost nábytkem

Místnosti zaplněné plyšovým nábytkem a doplňky pomáhají snižovat ozvěnu. Například gauče a polstrovaná lehátka pohlcují odraz zvuku. Látkové čalounění obvykle pohlcuje zvuk účinněji než vinyl nebo kůže. Dokonce i předměty, jako jsou knihovny naplněné knihami a dekorativními předměty, mohou snížit ozvěnu. V podstatě platí, že čím více předmětů se v místnosti nachází, tím méně zvuku se v ní odráží.

Pomocné tipy:

  • Používejte měkké doplňky, jako jsou dekorační polštáře nebo přikrývky, které doplní nábytek, ozvláštní výzdobu místnosti a sníží ozvěnu v místnosti.
  • Protože v koupelnách a kuchyních je mnoho tvrdých, odrazivých povrchů, jako jsou dlaždice, lze ozvěnu snížit strategickým rozvěšením plyšových dekorativních předmětů po místnosti, jako jsou osušky nebo ubrusy a nadýchané utěrky.

Instalace akustických panelů

Akustické panely nebo „přepážky“ sice nejsou praktické pro všechny aplikace a dekory, ale mohou být užitečné, pokud je problémem právě zmiňovaná ozvěna. Například v místnostech s vysokými stropy. Tyto panely připevněné na stěnu, často vyrobené z pěny nebo látky a navržené tak, aby pohlcovaly zvuk, se často používají v profesionálních zvukových zařízeních, jako jsou nahrávací nebo vysílací studia.

Existují však i verze pro obytné prostory, které jsou ideální pro pohlcování zvuku ve velkých otevřených místnostech nebo v prostředí domácího kina. Panely se poměrně snadno instalují pomocí lepidel, hřebíků nebo kolíků. Mějte na paměti, že k jejich bezpečné instalaci na vysoké stropy můžete potřebovat žebřík nebo lešení. Obecně platí, že pro optimální potlačení ozvěny by měly být panely instalovány každých 30,5 cm.

strop

Strop vybavte akustickými panely, které pohlcují zvuky. Zdroj foto: Unsplash.com – Sven Brandsma

To je vše! Nyní máte několik základních nápadů, jak snížit nežádoucí ozvěnu a zvuk ve vaší domácnosti.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist