Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak se zbavit nechtěných pařezů

Říj 1226 Autor: Redakce

Jestli jste už někdy v životě káceli strom, jistě víte, že porazit ho není žádná velká věda, zato zbavit se pařezu a kořenů už je trošku těžší a není to až zas taková legrace. Náročnost likvidace záleží hlavně na tom, jak velký strom to původně byl. Dále také jistě na tom, jak moc má rozrostlé a silné kořeny.

Taktické je první přeřezat kořeny, které vlastně pařez drží v zemi. Pařez se dá likvidovat mechanickým způsobem, nebo chemickým způsobem. U způsobu chemického je výhodou to, že ničí i kořenový systém. Opakovaně se aplikuje na místo v blízkém okolí nechtěného pařezu.

Chemická likvidace pařezů a kořenů

My jsme za vás vyzkoušeli běžně dostupný přípravek Root-likvidátor kořenů a pařezů. Dle návodu se pro větší účinek doporučuje používat přípravek na pařezy o maximální výšce 20 cm a vyvrtat do pařezu několik děr (na každých 10 cm průměru pařezu 1 díra o hloubce 12 cm) a tam aplikovat dostatečné množství přípravku. Místo s přípravkem se pak musí zadělat nějakou zátkou či kolíkem (postačí dřevěný kolík nebo zakrytí celého pařezu). Přípravek se vsákne do celého pařezu a kořenů, které následně povolí a dají se vypálit. Někdy to trvá déle, někdy kratší dobu. V průměru to však chce aplikovat alespoň půl roku, nebo dokonce rok.

Výhodou však je, že je jedno v jakou roční dobu. Ta by totiž na účinky chemického přípravku neměla mít velký vliv. Poté, co přípravek zabere, odstraníme zátky a kořen podpálíme pomocí tekutého podpalovače. Ten začne dýmat a postupně celý zmizí. Díra a vzniklý popel se pak dají využít ke hnojení, které je pak velice účinné. Podle našich zkušeností podpálení pařezu ale až tak jednoduché není. V podstatě bylo nutné rozhořet na pařezu klasický ohýnek-a to za použití plynového hořáku. Pokud jste zvídaví stejně jako my, můžete místo přípravku Root (100g krabička asi za 150 Kč) použít dusičnan draselný nebo sodný. Oba přípravky seženete v lepších drogeriích za zlomek ceny.

Podtrženo, sečteno, chemický způsob likvidace pařezů a kořenů je sice méně fyzicky náročný, ne vždy ale úspěšný. Navíc lze použít jenom v místech, kde nehrozí vzplanutí suché trávy, okolních budov a podobně. Po zapálení počítejte s hlídáním ohně několik, klidně i 10 hodin. Pařez navíc nesmí být čerstvý, ale již nějakou dobu zaschlý, bez vytékající mízy.

Mechanické odstranění pařezů a kořenů

Pokud se rozhodnete pro mechanické odstranění, je lepší přizvat na pomoc odborníky. Ti vám poradí a pomohou. K mechanickému odstraňování se většinou využívá speciální fréza, nebo nějaký tahač. Záleží na množství a velikosti stromů. Podle toho byste si také měli odbornou pomoc zařizovat. Jestliže jich je hodně, bude to přirozeně časově, finančně i manuálně náročnější.

Tento způsob je ale zaručený. Nevnesete žádné chemikálie na pozemek a v neposlední řadě nebudete muset čekat dlouhé měsíce, až se chemikálie dostane do celého sytému. Nehrozí nebezpečí požáru a podobně.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

3 reakce na Jak se zbavit nechtěných pařezů
 • MACREAL s.r.o. 23.10.2013 (21:04)

  Nabízíme odstranění pařezů speciální frézou . Kácení stromů, sečení trávy a jiné. http://www.kacet-stromy.cz

 • Petr Potocký 26.11.2012 (13:15)

  výše popsaný způsob odstranění pařezu chemikáliemi je opravdu zajímavý, jsou i jiné způsoby jak se pařezu zbavit, někde jsem dokonce četl, že se někdo snažil pařez odstřelit trhavinou 🙂 to lze asi také, ovšem pokud chcete omezit ztráty na životech, zbavit se pařezu jednorázově a pro vždy a přitom neponičit zahradu, doporučuji využít specializovanou firmu, přesně jak píše administrátor v sekci „Mechanické odstranění pařezů a kořenů“. Jen pro doplnění sekce „Mechanické odstranění pařezů a kořenů“ uvádím, že pařez tímto způsobem lze odstranit až do hloubky 50cm pod úroveň terénu i ve velmi nepřístupných místech a přitom šetrně k Vaší zahradě. Pro představu uvádím několik obrázků aby si i laik dokázal představit, jak se mechanicky pařez odstraňuje. http://www.arboristika.com/arboristika-pece-o-stromy/53-frezovani-parezu.html

  • Mirek 1.3.2014 (18:48)

   Sice pěkné, ale nejsem ochoten platit nekolik tisic za odstraneni parezu. Raději dam chemikalii a rok si pockam…

Kategorie
<<Kvě 2019>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Spolupracujeme:
Odběr novinek


Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist