Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak se správně starat o vánoční hvězdu a kaktus

Pro 2304 Autor: Claudie Kornelová

Vánoční hvězda a vánoční kaktus jsou dvě klasické rostliny, které zdobí domovy během vánočního období. Svými výraznými květy a listy přinášejí krásu a radost do našich interiérů. Avšak, aby tyto rostliny kvetly a zůstaly zdravé, je třeba jim poskytnout správnou péči. V tomto článku se dozvíte, jak pečovat o vánoční hvězdu a vánoční kaktus, abyste mohli maximálně využít jejich krásy během svátků a po celý rok.

hvězda

Vánoční hvězda vypadá nádherně. Zdroj foto: Pixabay.com – Jenny-S2

Vánoční hvězda

Vánoční hvězda je jednou z nejpopulárnějších vánočních květin díky svým nápadným, červeným, růžovým nebo bílým listům, které vytvářejí dojem hvězdného květu. Abyste mohli dosáhnout dlouhotrvajícího květu a udržet vánoční hvězdu zdravou, je třeba dodržovat několik základních pravidel péče.

Umístění

Správné umístění je klíčové pro zdravý růst a kvetení vánoční hvězdy. Tato rostlina miluje světlo, ale nemá ráda přímé sluneční záření. Ideální je postavit vánoční hvězdu na světlé místo, kde bude dostávat dostatek nepřímého světla.

Teplota

Vánoční hvězda preferuje teploty mezi 15-22°C. Je důležité se vyvarovat náhlým teplotním výkyvům, což může způsobit opadání listů. Nedávejte rostlinu poblíž topného tělesa nebo studeného průvanu.

Zálivka

Zálivka je klíčovým faktorem péče o vánoční hvězdu. Půda by měla být stále vlhká, ale ne podmáčená. Nedovolte, aby květináč stál ve vodě, neboť přebytečná voda může způsobit hnilobu kořenů. Je lepší zalévat pravidelně menším množstvím vody, než zalévat jednou velkou dávkou.

Vlhkost

V suchém vnitřním prostředí může být užitečné zvýšit vlhkost kolem vánoční hvězdy. Toho dosáhnete postřikováním listů nebo umístěním vázy s vodou poblíž rostliny. Vlhkost pomůže zabránit opadávání listů.

Hnojení

Během období růstu, které obvykle přichází na jaře a v létě, můžete vánoční hvězdu hnojit jednou za dva až čtyři týdny roztokem rostlinného hnojiva s nízkým obsahem dusíku. Hnojení by mělo být sníženo nebo zastaveno během období, kdy vánoční hvězda neprochází aktivním růstem.

Řezání

Po odkvětu můžete provést mírný řez, který podpoří kompaktní růst a zároveň odstraní suché nebo nemocné listy. Mějte na paměti, že latexová šťáva, kterou tato rostlina obsahuje, může být dráždivá pro pokožku, takže si dejte pozor a při manipulaci s ní používejte rukavice.

hvězda

Vánoční hvězda dodá každému domovu vánoční nádech. Zdroj foto: Pixabay.com – angelinaelv

Vánoční kaktus

Vánoční kaktus je další oblíbenou vánoční rostlinou, která se vyznačuje svými nádhernými květy v různých odstínech červené, růžové, nebo bílé. Aby vánoční kaktus kvetl bohatě a pravidelně, musíte mu poskytnout správnou péči.

Umístění

Vánoční kaktus vyžaduje jasné, nepřímé světlo. Nedávejte ho na přímé slunce, což by mohlo poškodit listy. Místo poblíž okna s filtrujícím záclonkami nebo roletami je ideální.

Teplota

Tato kaktusová rostlina se cítí pohodlně při teplotách kolem 18-24°C. Během období kvetení bude potřebovat chladnější noční teploty, které mohou kvetení podpořit.

Zálivka

Zalévejte vánoční kaktus, když je půda na dotek suchá. Zalévání by mělo být pravidelné, ale nepřelévejte rostlinu, neboť přebytečná voda může způsobit hnilobu kořenů.

Hnojení

Během období růstu, které následuje po odkvětu, můžete kaktus hnojit jednou za měsíc hnojivem určeným pro kvetoucí rostliny. Hnojení je důležité pro vytvoření silných květních pupenů.

Osvětlení

Aby vánoční kaktus kvetl bohatě, potřebuje být během října až prosince v úplné tmě po dobu 12-14 hodin denně. To může být dosaženo tím, že rostlinu umístíte do tmavé místnosti nebo ji zakryjete tmavým pytlem.

kaktus

Vánoční kaktus má své osobité kouzlo. Zdroj foto: Pixabay.com – Schwoaze

Závěr

Vánoční hvězda a vánoční kaktus jsou nádhernými rostlinami, které přinášejí vánoční atmosféru a krásu do našich domovů. Aby však tyto rostliny kvetly a zůstaly zdravé, je důležité dodržovat správnou péči, kterou jsme v tomto článku popsali. S těmito jednoduchými tipy a trochou lásky a pozornosti můžete udržet své vánoční rostliny v krásném stavu po celý rok. Tak si užijte jejich nádherné květy a vytvořte si vánoční atmosféru, kterou budete milovat.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist