Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Jak se postarat o ptactvo na podzim a zimu?

Lis 2314 Autor: Claudie Kornelová
  1. Samotné ptactvo nemá v zimě lehký život. Studené počasí a nedostatek potravy pro ně mohou představovat velkou výzvu. Pokud se však rozhodnete postarat se o ptáky v podzimních a zimních měsících, můžete jim výrazně pomoci přežít tuto náročnou dobu. V tomto článku se podíváme na několik způsobů, jak se o ně starat a jak vytvořit prostředí, které jim umožní přežít a těšit se z jejich přítomnosti ve vaší zahradě.
pták

Postarejte se o ptáčky v podzimním a zimním období. Zdroj foto: Pixabay.com – Christiane

Proč je důležité starat se o ptáky v zimě?

Zima může pro ptáky znamenat mnoho problémů. Jedním z hlavních problémů je nedostatek potravy. Když teploty klesnou, hmyz a další potrava, na které jsou ptáci v letních měsících zvyklí, se stane vzácnou. Ptáci potřebují dostatek energie, aby udrželi svou tělesnou teplotu a zůstali v kondici, což je v zimě obtížnější. Proto je důležité poskytnout jim pomocnou ruku a zajistit jim přístup k potravě.

Dalším problémem, který ptáci v zimě čelí, je nedostatek úkrytu. Mrazivé teploty a sněhová pokrývka mohou ztížit hledání vhodného místa k odpočinku a ochraně před nepříznivým počasím. Poskytnutím vhodných úkrytů můžeme ptákům pomoci přežít chladné zimní dny a noci.

Jak se postarat o ptactvo v podzimních a zimních měsících

Krmítka pro ptáky

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se postarat o ptáky v zimě, je umístit krmítka do vaší zahrady. Existuje mnoho různých typů krmítek, která můžete použít, od klasických krmítek na stromy a sloupky až po venkovní krmení umístěné na střeše. Důležité je pravidelné doplňování krmiva, aby měli ptáci stále dostatek potravy.

Krmítko by mělo obsahovat různé druhy potravy, jako jsou semena slunečnice, vlašské ořechy a tukové kousky. Tím zajistíte, že se na vašem krmítku zastaví různé druhy ptáků a budou mít přístup ke stravování, které odpovídá jejich potřebám.

Pitná místa

Voda je stejně důležitá jako potrava. Ptáci potřebují pitnou vodu, a to i v zimě. Můžete umístit několik miskovitých nádob s vodou na různá místa ve vaší zahradě. Je důležité udržovat vodu v těchto nádobách v nepřetržitém toku, aby nezamrzla. Existují také vyhřívané krmítka s vodou, která zabraňují zamrznutí vody.

pták

U vody si dávejte pozor, aby nezamrzla. Zdroj foto: Pixabay.com – 0-0-0-0

Poskytnutí úkrytu

Ptáci potřebují úkryt před nepříznivým počasím, jako jsou mrazivé teploty, déšť a sníh. Můžete umístit hnízdní boxy nebo budky pro ptáky ve vaší zahradě. Tyto budky poskytují ptákům bezpečné místo k odpočinku a ochranu před povětrnostními podmínkami. Každý druh ptáků má své vlastní potřeby ohledně typu úkrytu, který preferuje, takže se doporučuje prověřit, jaké druhy ptáků obývají vaši oblast, a poskytnout jim vhodný typ úkrytu.

Zahrada s rostlinami pro ptáky

Vytvoření zahrady, která je atraktivní pro ptáky, je dalším způsobem, jak se o ně postarat v zimě. Rostliny, které produkují plody nebo semena, jsou pro ptáky cenným zdrojem potravy. Některé druhy rostlin, jako jsou růže šípkové, berberis nebo trnka, nabízejí ptákům vhodné plody, které jim pomáhají přežít zimu.

Nečistoty ve vaší zahradě

Posekaná tráva a spadané listí ve vaší zahradě může být pro ptáky velmi užitečné. Když na zemi zůstanou tráva a listí, vytvoří se tam místa, kde mohou ptáci hledat hmyz a jinou potravu. Tyto nečistoty slouží jako zimní pastviny pro ptáky a zároveň jim poskytují přístup k potravě, i když není na krmítku.

pták

Listy či posekaná tráva na zahradě pomáhá ptákům najít drobný hmyz. Zdroj foto: Pixabay.com – Camera-man

Jakým ptákům pomoci v zimě?

Různé druhy ptáků mají různé potřeby v zimním období, takže je dobré vědět, které druhy ptáků se vám v okolí vyskytují a jak jim konkrétně pomoci:

 • Vrabcovití ptáci – Vrabcovití ptáci, jako jsou vrabci a špačci, mají rádi semena a drobný hmyz. Krmítka s různými druhy semínek jsou pro ně ideální.
 • Pěvci – Pěvci, například skřivan polní nebo vrabec zpěvný, mají také rádi semena, ale kromě toho potřebují úkryt ve větvích stromů.
 • Vodní ptáci – Pokud máte rybník nebo jinou vodní plochu ve své zahradě, můžete pomoci vodním ptákům, jako jsou kachny, tím, že jim budete dávat chléb nebo obilí.
 • Sojky – Sojky jsou inteligentní ptáci, kteří mají rádi ořechy a tukové kousky. Speciální krmítka pro sojky mohou být pro ně ideální.
 • Holubi – Holubi jsou často opomíjení, ale i oni mohou potřebovat pomoc při hledání potravy v zimním období. Krmivo pro holuby lze umístit na zem nebo do nízké misky.

Vyrobte si doma vlastní lojové koule

Vyrobit lojové koule pro ptáky je jednoduchý a zábavný projekt, který můžete udělat doma. Lojové koule jsou skvělým způsobem, jak poskytnout ptákům potřebnou energii v zimních měsících. Zde je návod, jak si je vyrobit.

koule

Výroba domácích lojových koulí je velmi snadná. Zdroj foto: Pixabay.com – 683440

Co budete potřebovat:

 • Loj nebo tuk (můžete použít hovězí tuk, sádlo nebo rostlinný tuk)
 • Semena pro ptáky (například slunečnice, vlašské ořechy, kukuřice)
 • Formy na koule (můžete použít silikonové formy nebo vytvořit vlastní z plastových kelímků)
 • Drát nebo provázek
 • Klipsy nebo háčky (pro zavěšení koulí)

Připravte si formy na koule: Pokud používáte silikonové formy, stačí je dobře umýt a připravit. Pokud vytváříte vlastní formy, můžete použít plastové kelímky nebo jiné vhodné nádoby. Důležité je, aby byly formy na koule dostatečně pevné a měly vhodnou velikost pro ptáky.

Připravte tuk: Pokud používáte hovězí tuk, mějte na paměti, že ho musíte rozpustit a před ztuhnutím nechat trochu zchladnout, aby nebyl příliš horký. Pokud používáte sádlo, stačí ho roztavit. Rostlinný tuk můžete použít také v kapalné formě.

Přidejte semena: Do taveného tuku přidejte směs semínek pro ptáky. Můžete použít různé druhy, aby byly koule bohaté na různé živiny. Směs semínek můžete promíchat přímo do tuku.

Naplňte formy: Naplňte formy na koule směsí tuku a semínek. Zkuste udělat koule dostatečně kompaktní, aby se příliš nerozpadaly, ale zároveň měly dobrou konzistenci pro ptáky.

Vložte drát nebo provázek: Pokud chcete koule zavěsit, vložte do každé z nich kousek drátu nebo provázku tak, aby vytvořil smyčku na vrcholu koule. Můžete také použít klipsy nebo háčky, které později připevníte k provázku.

Nechejte ztuhnout: Dejte koulím čas, aby ztuhly. To může trvat několik hodin nebo přes noc, záleží na teplotě a tloušťce koulí.

Vytáhněte koule z forem: Jakmile jsou koule pevné a ztuhlé, opatrně je vyjměte z forem.

Zavěste koule ven: Použijte provázek nebo smyčky, které jste vložili do koulí, k jejich zavěšení. Můžete je zavěsit na stromy, háčky na plot nebo na krmítka pro ptáky.

Pozorujte ptáky: Teď už jen zůstaňte trpěliví a pozorujte, jak ptáci přilétají a vychutnávají si vaše domácí lojové koule.

Tímto způsobem můžete snadno vyrobit vlastní lojové koule pro ptáky a přispět k jejich přežití v zimních měsících. Je to skvělý způsob, jak přilákat ptáky do vaší zahrady a poskytnout jim potřebnou potravu a energii.

Závěr

Starost o ptactvo v podzimních a zimních měsících je důležitá a náročná úloha, ale může přinést obrovskou radost a přispět k ochraně těchto krásných tvorů. Umístění krmítek, poskytnutí pitných míst a vytvoření vhodných úkrytů jsou klíčovými způsoby, jak jim pomoci přežít náročné zimní měsíce. Zároveň je důležité mít na paměti potřeby konkrétních druhů ptáků ve vaší oblasti a přizpůsobit svou péči tak, aby byla co nejefektivnější. Vaše úsilí může znamenat rozdíl mezi tím, zda ptáci přežijí zimu nebo ne, a přidat k tomu něco krásného do vaší zahrady.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Pro 2023>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist