Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak připravit své solární panely na zimu

Lis 2225 Autor: Claudie Kornelová

Začněme dobrou zprávou: solární panely mohou vyrábět energii i během zimy, i když teploty opravdu klesnou. (Pokud jste si pořídili solární panely pro svůj dům a žijete někde, kde jsou chladné zimy, pravděpodobně to již víte.) Méně příznivou zprávou však je, že pokud je vaše oblast také náchylná ke sněhu a ledu, budete muset provést trochu údržby a přípravných prací, abyste je udrželi funkční.

panely

Zjistěte, zda jsou vaše panely před zimou zcela v pořádku. Zdroj foto: Unsplash.com – Alex Bierwagen

Naštěstí existuje několik věcí, které můžete udělat již nyní, aby vaše solární panely fungovaly v chladnějších měsících co nejlépe. Provedeme vás tím, jak solární panely připravit na zimu a udržovat je po zbytek sezóny. Zde jsou informace, které je třeba znát.

Změna úhlu panelů

Než budeme pokračovat, jen krátce připomeneme, že před provedením jakýchkoli úprav na vašich panelech byste se měli poradit s dodavatelem solárních panelů, abyste se ujistili, že je to skutečně nejlepší volba pro zimní měsíce. Mohou vás také provést nastavením úhlů, pokud jste to ještě nedělali.

Poznámka: Pokud máte solární panely namontované na střeše, nemůžete většinou zpravidla nastavit úhel. Převážná většina instalací se provádí na již existujících střechách a stavební předpisy vyžadují, aby panely byly rovnoběžné se sklonem střechy, aby nevznikaly neočekávané síly, na které střecha nebyla navržena. Toto tedy platí pro panely, které možnost změny úhlů mají.

Zde vám vysvětlíme, proč nastavení úhlu solárních panelů pomáhá:

Protože v zimě je slunce níže než v létě, budete chtít, aby vaše panely v těchto měsících svíraly strmý úhel. Další výhodou je, že strmější úhel nejenže pomůže zachytit více slunečního světla, ale také pomůže snáze padat sníh z vašich panelů.

panel

Změna úhlu panelu může pomoci především v zimním období. Zdroj foto: Unsplash.com – Bill Mead

Zkontrolujte baterie

Většina baterií solárních panelů nebyla navržena pro práci v mrazivých teplotách, proto se doporučuje izolovat venkovní baterie nebo je přemístit do interiéru. Pokud jste se rozhodli pro venkovní izolaci, čas od času je zkontrolujte, zda je teplota v optimálním rozmezí. (Tuto informaci získáte buď od poskytovatele služeb, nebo z návodu k obsluze.)

Rovněž je třeba sledovat úroveň vybití baterií bez ohledu na to, zda jsou v interiéru nebo venku. Nedoporučuje se nechat baterie zcela vybít a ve skutečnosti „zatímco některé baterie mohou být vhodné pro úroveň vybití 70 až 80 %, doporučená úroveň vybití je ve skutečnosti 50 %“. (To je další věc, kterou je třeba zkontrolovat v návodu k obsluze.)

Pokud existují konkrétní dny, kdy víte, že budete spotřebovávat hodně energie – například při přípravě a/nebo pořádání svátečního setkání -, můžete investovat do záložního generátoru (pokud jste tak ještě neučinili) a mít ho pro všechny případy po ruce.

(Jemně) odstraňte těžký sníh

Lehký nebo středně těžký sníh má tendenci ze solárních panelů sklouznout nebo na nich roztát (což je výhodou, protože se tím panely vyčistí), ale větší množství sněhu může vyžadovat určitý zásah.

Solární panely pokryté sněhem jednoduše nebudou zachycovat sluneční světlo stejným způsobem. Kromě toho může husté sněžení způsobit, že solární panely budou mít příliš velkou hmotnost a budou namáhány montážní body.

Při odstraňování sněhu však buďte opatrní (a šetrní) a používejte měkký kartáč na sníh, který panely nepoškrábe.

panel

Snažte se odstranit ze svých panelů těžké nánosy sněhu. Zdroj foto: Unsplash.com – Harry Dona

Dbejte zejména na spotřebu energie

Ačkoli bychom měli vždy věnovat pozornost spotřebě energie a snažit se ji snížit, je to obzvláště důležité pro ty, kteří jsou alespoň částečně závislí na solární energii. Nehledě na nižší teploty a zimní počasí, v tomto ročním období všichni dostáváme méně slunečního světla, což znamená, že získáváme méně energie z našich solárních panelů.

Máte tedy možnost buď snížit spotřebu energie, nebo se připravit na to, že v příštích měsících budete platit vyšší účty.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist