Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak pěstovat citrusy v interiéru

Lis 2227 Autor: Claudie Kornelová

Úžasná oranžerie v zahradách ve Versailles s více než 1 000 dokonale udržovanými rostlinami v květináčích je možná nejznámější světovou přehlídkou citrusových stromů, ať už v interiéru nebo exteriéru. Nemusíte však být Ludvíkem XIV. ani mít tak velkolepé zařízení, abyste mohli doma pěstovat, vystavovat a dokonce sklízet citrony, limetky a další citrusy.

citron

Citrusy se dají pěstovat z pohodlí domova. Stačí, abyste si vybrali správnou odrůdu. Zdroj foto: Unsplash.com – Brooke Cagle

Stejně jako rostliny ve Versailles může pomerančovník, citronovník nebo limetovník růst v nádobě, kde se mu bude dařit v chladných měsících a na jaře a v létě se bude vyhřívat venku. Nejlepší volbou pro domácí pěstování citrusů je trpasličí odrůda, tedy rostlina naroubovaná na speciální podnož, která zabraňuje přílišnému růstu stromu. Mnoho citrusů lze pěstovat jako zakrslé, včetně citronu Meyer, limetky kaffir a pomerančů „Trovita“ a kalamondin, které jsou vhodné pro pěstování v interiéru.

Již brzy můžete sklízet pomeranče na marmeládu, připravovat dezerty z citronů Meyer nebo sbírat listy kafrové limetky na pravé thajské kari. To je skvělý způsob, jak překonat zimní blues.

Nákup

Pokud chcete rostlinu, která bude hned plodit a kvést, vyberte si dvou až tříletý zakrslý stromek. Pro začátečníky jsou dobrou volbou pomerančovníky kalamondin, které jsou velmi tolerantní k podmínkám v interiéru. Kupte si ho v renomované školce, abyste se vyhnuli nemocným nebo nekvalitním rostlinám. Nám se líbí Four Winds Growers.

citron

Odrůdy si kupujte v renomovaných zahradnictvích. Zdroj foto: Unsplash.com – René Cadenas

Kontejner

Zásadní je nádoba s dostatečnou drenáží. Vyberte hliněný, keramický nebo plastový květináč o něco větší než kořenový bal. Na dně by měl mít několik otvorů. Drenážní nádobu vyplňte kameny, aby byla zajištěna cirkulace vzduchu.

Půda

Zásadní je také dobře odvodněná půda. Použijte mírně kyselou (pH 6 až 7), hlinitou směs. Ještě lepší je koupit si předem připravenou zeminu určenou speciálně pro citrusy.

Umístění

Většina citrusových stromů vyžaduje osm až dvanáct hodin slunečního světla denně. Při pěstování v interiéru umístěte rostliny k oknu orientovanému na jih s dobrým prouděním vzduchu. Pokud je to nutné, doplňte během tmavých zimních měsíců sluneční záření o pěstební světlo.

Teplota

Zakrslým citrusům se nejlépe daří při teplotách mezi 13 a 30 stupni; ideální je průměrná teplota 18 stupňů. Nemají rády prudké změny teplot, proto je nezapomeňte chránit před chladným průvanem a rozpálenými topnými tělesy. Vyhněte se místům v blízkosti venkovních dveří, radiátorů, krbů a pecí.

citron

Citronům dopřejte správnou teplotu – žádný průvan, ani horko. Zdroj foto: Unsplash.com – Hayffield L

Sezónní přemístění

Na jaře může stromek trávit více času venku a v chladných obdobích se přenáší dovnitř. Jakmile pomine hrozba mrazů, pomalu aklimatizujte citrusovník na jeho nový venkovní domov tím, že ho na několik dní umístíte na polostinné místo a poté ho pomalu přenesete na slunce. Je velmi důležité, aby přechod probíhal pomalu a plynule, aby nedošlo k šoku a spálení listů. Vyberte chráněné místo na plném slunci s dobrým prouděním vzduchu. Skvělým místem jsou terasy a balkony. Chcete-li stromek na zimu přesunout do interiéru, pomalu jej přesaďte zpět v dostatečném předstihu před předpokládaným datem prvních mrazů.

Péče a zavlažování

Pravidelné zalévání je klíčové. Přidání pěkného dekorativního mulče (například oblázků nebo mechu) pomůže snížit odpařování a udržet vlhkost v kritické zóně mezi povrchem a kořeny. Mějte však na paměti, že zemina v květináči by měla být udržována spíše suchá než vlhká, zejména v zimě, aby se předešlo houbovým infekcím a hnilobě kořenů. K měření vlhkosti půdy vám pomůže vodoměr (k dostání ve většině zahradnických center). Citrusy mají také rády vlhký vzduch. Umístěním rostliny v blízkosti zvlhčovače vzduchu nebo pravidelným mlžením listů rozprašovačem pomůžete udržet co nejlepší vzhled listů v suchých zimních měsících.

citron

Citrony zamlžujte, aby měly dostatek vláhy. Zdroj foto: Unsplash.com – Gilberto Olimpio

Hnojivo

Od jara do léta přihnojujte strom každé tři týdny hnojivem s vysokým obsahem dusíku určeným pro citrusy (lze nahradit přípravkem pro rajčata a zeleninu). Na podzim a v zimě přihnojujte o polovinu častěji.

Pozor na škůdce

Citrusy jsou náchylné na šupinatost, pavoučí roztoče, moučné brouky a mšice. Všímejte si prvních příznaků napadení: zkroucené, skvrnité nebo zažloutlé listy, lepkavé zbytky a hedvábné pavučiny mezi větvemi. V případě potřeby použijte proti škůdcům nejméně toxické dostupné přípravky, jako je insekticidní mýdlo nebo neemový či zahradnický olej.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Zář 2024>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist