Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

8 tipů, jak si usnadnit cestování s domácími mazlíčky

Srp 2303 Autor: Claudie Kornelová

Cestování s domácím mazlíčkem může být vzrušující a obohacující zážitek. Ať už plánujete krátký výlet autem, nasedáte do letadla nebo objevujete nové destinace, cestování s domácími mazlíčky vyžaduje pečlivou přípravu, abyste zajistili jejich pohodlí, bezpečnost a spokojenost na cestách.

pes

Cestování se zvířaty nemusí být vůbec náročné. Zdroj foto: Pixabay.com – Sam Williams

Vyberte si destinaci vhodnou pro domácí mazlíčky

Při plánování výletu nezapomeňte vybrat destinaci, která je přátelská k domácím mazlíčkům. Poslední věc, kterou chcete, je držet svého mazlíčka celou dobu zavřeného v kleci v hotelovém pokoji. Na dovolené se můžete věnovat spoustě aktivit, které jsou vhodné i pro zvířátka. Zvažte vyhledání pláží, národních parků, restaurací a dokonce i vinařství, kde pohyb zvířat nevadí. Nezapomeňte při cestování vždy upřednostnit bezpečnost a pohodlí vašeho domácího mazlíčka a dopředu si naplánujte a připravte všechny potřebné dokumenty nebo očkování.

Rezervujte si přepravu vhodnou pro mazlíčky

Pokud necestujete autem, musíte si najít způsob dopravy vhodný pro domácí mazlíčky. Mnoho systémů veřejné dopravy, jako jsou autobusy, vlaky a metro, povoluje přepravu zvířat, avšak pravidla a omezení se liší podle místa a dopravce. Většina z nich pak vyžaduje, aby zvířata byla v přepravkách, některé ale povolují i zvířata na vodítku. Předem se informujte u dopravce a ujistěte se, že máte pro své zvíře všechny potřebné dokumenty a očkování.

Služební zvířata jsou povolena téměř všude, ale během cestování pro ně mohou platit zvláštní požadavky. Zvířata pro emocionální podporu se obvykle nepovažují za služební zvířata, takže se na ně vztahují obecné zásady přepravní společnosti týkající se domácích zvířat.

letadlo

Než vycestujete, zjistěte, jaká doprava je pro zvíře nejvhodnější. Zdroj foto: Pixabay.com – garten-gg

Zjistěte si, jaká ubytování jsou vhodná pro zvířátka

Pokud se budete ubytovávat v hotelech nebo jiných ubytovacích zařízeních, nezapomeňte předem prozkoumat, jaké jsou možnosti pro domácí zvířata. Některá ubytovací zařízení mohou mít omezení týkající se velikosti nebo plemene domácích mazlíčků a mohou za ně účtovat další poplatky. Ubytování si proto rezervujte předem a informujte je, že budete cestovat s domácím mazlíčkem.

Navštivte veterináře

Před cestou vezměte svého mazlíčka k veterináři na prohlídku a ujistěte se, že má aktuální všechna potřebná očkování a léky. Při cestách do zahraničí je obvykle zapotřebí speciální zdravotní potvrzení vystavené veterinářem. Požádejte svého veterináře o radu týkající se konkrétních potřeb vašeho zvířete a vezměte s sebou kopie jeho zdravotních záznamů.

Pokud je vaše zvíře při cestování úzkostné, může vám veterinář doporučit uklidňující pomůcky nebo doplňky stravy. V případě potřeby může veterinář předepsat skutečné léky proti úzkosti. Tyto léky jsou podobné těm, které užívají lidé, kteří jsou nervózní z létání, a fungují velmi podobně.

Před cestou je nezbytné probrat s veterinářem zdravotní stav zvířete a úroveň stresu. Někdy je nejlepší nechat zvíře doma u důvěryhodného přítele nebo u profesionálního hlídání, pokud by jeho zdravotní stav nebo úzkost způsobily, že by bylo cestování příliš stresující.

veterinář

Než vycestujete, nezapomeňte zajít za veterinářem kvůli lékům na úzkost apod. Zdroj foto: Pixabay.com – David Mark

Zabalte si potřebné zásoby

Spolu s vlastními věcmi zabalte i vše, co bude váš mazlíček na cestu potřebovat:

 • obojek nebo postroj s aktuální identifikací
 • pokud má váš domácí mazlíček mikročip, ujistěte se, že jsou informace o něm doma
 • aktuální a zaregistrované u společnosti, která mikročipy vydává.
 • vodítko
 • misky
 • krmivo a pamlsky pro zvířata
 • voda
 • léky a nedávná zdravotní historie, včetně dokladu o očkování
 • hračky pro domácí mazlíčky
 • sáčky na exkrementy nebo cestovní odpadkový koš
 • pelíšky nebo deky pro zvířata
 • přepravka nebo klec
 • lékárnička pro zvířata
 • seznam veterinárních lékařů v blízkosti místa určení (včetně pohotovostní kliniky s nepřetržitým provozem)

Pokud cestujete letadlem, vezměte si s sebou přepravku schválenou leteckou společností. Pokud cestujete autem, použijte zádržný systém nebo přepravku, abyste zajistili bezpečnost vašeho zvířete během jízdy. V závislosti na místě ubytování může být také nutné vzít s sebou přepravku, kterou bude váš mazlíček během pobytu používat.

Nácvik předem

Pokud váš domácí mazlíček není zvyklý cestovat, začněte trénovat už před cestou. Pro kočky je běžné, že se bojí jízdy autem, ale jízdu autem nemají rádi ani někteří psi. Podnikněte se svým mazlíčkem krátké výlety v autě nebo ve veřejné dopravě, abyste ho na tuto zkušenost zvykli, a odměňte uvolněné chování pamlsky, hračkami nebo pochvalou. Postupně prodlužujte délku výletů, abyste vybudovali úroveň jejich pohodlí. Váš veterinární lékař nebo certifikovaný trenér vám může poradit, pokud je ale úzkost vašeho zvířete z cestování silná, je dobré se poradit s certifikovaným behavioristou nebo veterinárním behavioristou.

Pokud vaše zvíře trpí nevolností z pohybu v autě, poraďte se o tom se svým veterinárním lékařem. Mohou existovat léky nebo tipy, které pomohou tuto neblahou reakci před cestou snížit.

pes

Začněte tím, že si cestování se zvířátky nejprve nacvičíte. Zdroj foto: Pixabay.com – StockSnap

Dbejte na pohodlí svého mazlíčka

Ujistěte se, že je váš mazlíček po celou dobu cesty v pohodlí a klidný. Podle potřeby mu nabídněte vodu a pamlsky a dělejte přestávky na cvičení a na toaletu. Pokud cestujete autem, nikdy nenechávejte zvíře v zaparkovaném autě, protože to může být nebezpečné nebo dokonce smrtelné. Úpal může postihnout psy i kočky.

Dodržujte zvířecí etiketu

 • Při cestování se zvířetem buďte ohleduplní k ostatním. Mějte svého mazlíčka na vodítku nebo v přepravce, uklízejte po něm a respektujte prostor a pohodlí ostatních cestujících.
 • I když je cestování s domácím mazlíčkem zábavné, je třeba zvážit, zda skutečně není lepší nenechat ho doma u přítele, příbuzného, na hlídání nebo ve zvířecím hotelu.
 • Pokud je váš domácí mazlíček starší a má problémy se zrakem, sluchem nebo pohybem, může být nejlepší nechat ho ve známém prostředí, aby se vyhnul stresu a úzkosti z nových míst.
 • Pokud má vaše zvíře nějakým způsobem oslabenou imunitu, může někdy stres z cestování a vystavení nové populaci domácích zvířat a prostředí během cestování zvýšit pravděpodobnost infekce.
 • Pokud trpí vaše zvíře na úzkost z nových míst, lidí, zvuků nebo předmětů, cestování pro něj nemusí být vůbec zábavné.
 • Pokud máte obavy, jak bude vaše zvíře během cestování reagovat, poraďte se se svým veterinárním lékařem. Může vám dát tipy, doplňky stravy nebo léky, které mohou pomoci, nebo vám může doporučit další postupy.

Zdroj

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist