8 kroků, jak zabezpečit svůj domov a ochránit tak děti před nebezpečím úrazu, jak venku, tak uvnitř
Od chvíle, kdy se vám narodí dítě, se jakožto jeho rodič začnete obávat o jeho bezpečí. Ochránit dítě před újmou není vždy snadné. Průměrná domácnost je plná potenciálních nebezpečí, která představují pro miminko nebo malé dítě hrozbu. Stačí však několik jednoduchých úprav, aby byla vaše domácnost zabezpečená. Přijetím těchto opatření můžete výrazně snížit počet nehod, které děti v prvních letech života zažijí.
Krok 1: Myslete jako dítě
Zabezpečit znamená uzamknout, přemístit nebo odstranit vše, co by mohlo představovat potenciální nebezpečí pro vaše dítě. Abyste tato nebezpečí pochopili, vraťte se myšlením na úroveň dítěte a podívejte se na místnost z jeho perspektivy. Dobře si prohlédněte předměty na podlaze, v úrovni očí a vyšší předměty, které mohou představovat hrozbu nebo lákat dítě k prozkoumání. Sestavte si seznam priorit pro zabezpečení místnosti před dětmi.
Krok 2: Odstranění nebezpečí z koupelny
Mnoho věcí, které se nacházejí v koupelně, je potenciálně nebezpečných. Dokonce i věci, které jsou považovány za „bezpečné“ pro dospělé, jako jsou vitamíny nebo aspirin, mohou být pro děti toxické a/nebo smrtelné. Všechny léky, lokální masti a krémy, ostré kosmetické nástroje a čisticí prostředky mějte proto uzamčené v lékárničce nebo ve skříňce s klíčem. Na dno vany umístěte bezpečnostní stupátko, abyste zabránili pádu. Ztlumte ohřev vody na 48 °C nebo méně, abyste zabránili opaření dětské pokožky. Zakupte si bezpečnostní zámky na toaletu a nechávejte víko zavřené, když se nepoužívá.
Pomocný tip: Velmi běžné předměty v domácnosti, které jsou obecně považovány za nejedovaté, mohou dítěti ublížit, pokud je užije ve větším množství. Příkladem jsou ústní vody a kosmetika.

Na dno vany umístěte stoupátko, ať to vašemu dítěti neklouže. Zdroj foto: Unsplash.com – Anastasia Zhenina
Krok 3: Vytvoření kuchyně bezpečné pro děti
Při vaření otočte rukojeti hrnců směrem k zadní straně sporáku. Na všechny skříňky v dosahu dítěte nainstalujte bezpečnostní zámky odolné proti otevření. Na ovládací prvky hořáků nainstalujte kryty číselníků a na troubu a chladničku speciální zámky pro větší ochranu. Kromě toho odstraňte ze spodních zásuvek a úložných prostor všechny čisticí kapaliny a prostředky.
Krok 4: Procvičování požární bezpečnosti
Nainstalujte detektory kouře do všech podlaží domu, včetně sklepa a garáže. Pravidelně kontrolujte a vyměňujte baterie. Při rozhodování, kde mají děti spát, dbejte na to, aby bylo vždy jedno okno snadno přístupné v případě nouze.
Krok 5: Zvyšte bezpečnost oken
Zámek na okno na klíč umožňuje kontrolovat, kdy se okna otevírají. Toto bezpečnostní opatření nejen zabrání dítěti otevřít okno, ale také ochrání vaši rodinu před vloupáním. Zámek nainstalujte podle pokynů výrobce pomocí vrtačky, průchodky a šroubováku. Otestujte zámek okna. Okno by mělo být bezpečné a mělo by se snadno zamykat v obou polohách. Nainstalujte navíječe šňůr žaluzií, aby byly šňůry od oken mimo dosah a nemohlo tak dojít k nehodě.
Krok 6: Zabezpečení ostatních částí domu
Při zabezpečování domácnosti před dětmi nezapomínejte ani na ostatní prostory. Ochranné prvky na rohy a hrany jsou ideální pro ostré hrany nábytku a kuchyňských linek. Abyste zabránili nebezpečným pádům, používejte certifikované bezpečnostní branky pro děti nebo domácí zvířata na horní a dolní části schodů a kolem krbů. Pokud se obáváte, že mezery mezi zábradlím na schodech nebo na podestách jsou dostatečně široké, aby jimi dítě prolezlo, nainstalujte speciální síťové chrániče určené k tomuto účelu.
Abyste zabránili dítěti v přístupu k nebezpečným předmětům a v poranění rukou a prstů, nainstalujte na zásuvky, skříně a dveře v dosahu dítěte zámky „odolné proti otevření dětmi“ a/nebo speciální zarážky proti zabouchnutí. Kromě toho pomocí držáků připevněte ke zdi přenosné police a televizory a stojany, abyste zabránili jejich pádu nebo přetažení na děti.

Nezapomínejte ani na ostatní části domu – například na kuchyň a ostré hrany kuchyňské linky. Zdroj foto: Unsplash.com – Kelly Sikkema
Krok 7: Zajištění elektrické bezpečnosti/dveří
Nainstalujte na všechny elektrické zásuvky robustní chrániče zástrček a na dveře kryty klik, abyste děti ochránili před přístupem do potenciálně nebezpečných prostor, jako jsou technické místnosti, koupelny a garáž. Udržujte všechny elektrické a telefonní kabely svázané a mimo dosah pomocí svazovače kabelů a šňůr.
Krok 8: Zabezpečení exteriéru vašeho domu proti dětem
Nikdy nenechávejte dítě venku bez dozoru. Pro zajištění větší ochrany se ujistěte, že venkovní oplocení a zábradlí vašeho domu neobsahuje ostré nebo zubaté hrany, třísky a vyčnívající hřebíky. Pomocí škrabky na barvu odstraňte z obložení domu odlupující se barvu. Vyplňte díry v příjezdové cestě betonem nebo asfaltem a opravte nebo vyměňte rozpadající se schody a dřevěné desky na terase, o které by mohlo dítě zakopnout a spadnout. Mějte vždy po ruce lékárničku první pomoci.
Pomocný tip: Pokud byl váš dům či byt postaven před rokem 1978, otestujte exteriér pomocí sady na testování olova, abyste zjistili, zda neobsahuje barvy obsahující olovo. Olovo představuje vážné zdravotní riziko, zejména pro děti a těhotné ženy. Abyste ochránili sebe a svou rodinu, vyhněte se škrábání nebo broušení olovnatých nátěrů.
Skvělá práce! Nyní víte, jak zabezpečit domácnost a ochránit tak své děti.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.