Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

6 důležitých kroků, jak postupovat v boji s plísní ve vaší chatě

Dub 2223 Autor: Claudie Kornelová

Mnoho chat trpí na plíseň ve všech možných koutech. Zvláště po zimě, když jsou zazimované, proniká do nich vlhko a chybí jim tak větrání a sluneční svit. Plíseň je našemu zdraví nebezpečná, a tak je potřeba s ní bojovat a šikovným způsobem se s ní vypořádat, abyste si užili chatařskou sezónu se vším všudy.

plíseň

Zbavte se plísně ve vaší chatě snadno a rychle. Zdroj foto: Unsplash.com – Bekky Bekks

Nejdříve najděte všechna místa, která plíseň ukrývají

Plíseň roste v oblastech, které jsou vlhké nebo netěsné. Najdete ji pod koberci, kolem oken nebo v sádrokartonu, kde se vlhkost zdržuje. Dokonce i na nábytku může vyklíčit plíseň, pokud je nasáklý vlhkem a není správně vysušen. Plíseň, kterou najdete ve vaší chalupě, se příliš neliší od plísně, která se vyskytuje na pečivu nebo prošlém jogurtu. Pátrejte tedy po hnědých, černých nebo nazelenalých „květech“ na stěnách, podlahách, kolem oken nebo jakýchkoli vlhkých místech.

Pokud nevidíte žádné zjevné květy, zaměřte se na vůni vzduchu. Je cítit zatuchle či zemitě, i když prostor vyvětráte? Příčinou může být plíseň. Plíseň ve stěnách může také způsobit praskání, odlupování barvy nebo vyboulení tapety.

okno

Ujistěte se, že okna dobře těsní a nehrozí tak růst plísní. Zdroj foto: Unsplash.com – Ujjwal Arora

Pořádně se vybavte

Pokud nejste alergičtí či příliš citliví, mnoho druhů plísní vám nezpůsobí vážné zdravotní problémy, ale je lepší být v bezpečí než litovat. Plísně mohou způsobit dýchací potíže, astma, kožní problémy a jiné. Proto při jejich řešení vždy noste rukavice, brýle, dlouhé rukávy a malířskou masku nebo respirátor.

Ovládněte vlhkost

Plíseň rychle roste – dokáže se rozrůst do 48 hodin – ale nemůže růst, pokud není prostředí vlhké. Proto podnikněte kroky k tomu, abyste snížili vlhkost ve vaší chatě. Spusťte odvlhčovač, zapněte odtahový ventilátor nebo otevřete okno, když se sprchujete nebo si napouštíte vanu. Okamžitě odstraňte případné netěsnosti. Ujistěte se, že ohřívače jsou odvětrávány venku. Jestliže můžete, sušte si plavky a ručníky venku. Prádlo věšte do suchých prostor.

Pokud stavíte chatu, ujistěte se, že se země svažuje směrem od základů vaší chaty, aby se voda nemohla shromažďovat. A nakonec okapy pravidelně čistěte a opravujte.

koupelna

Až se budete příště sprchovat, otevřete si přitom okno. Zdroj foto: Unsplash.com – Chastity Cortijo

Odstraňte skvrny od plísně

Ani mrtvá plíseň není v pořádku. Proto i tu odstraňte. Bělidlo může být toxické, proto zkuste spíše přípravky jako je SAVO, které ničí i zárodky plísní, odstraňuje skvrny a zabraňuje budoucími zamoření. SAVO se prodává jak v praktickém rozprašovači, který se tedy i velmi dobře nanáší na strop a stěny, tak v klasických nádobách.

Co nejde zachránit, vyhoďte

Věci, které zplesnivěly jako jsou koberce, čalounění, izolace, stropní obklady, matrace nebo sádrokarton – budou pravděpodobně muset být vyhozeny. Můžete je zkusit vyčistit a poté umístit na slunce, aby opravdu dobře proschly a slunce zničilo choroboplodné zárodky. Neporézní předměty, jako je kov, beton, pracovní desky, spotřebiče a palubky, lze čistit pomocí ekologických produktů.

matrace

Pokud si všimnete, že je matrace pokrytá plísní, tak ji okamžitě vyhoďte. Zdroj foto: Unsplash.com – Kathyryn Tripp

Musíte vědět, kdy zavolat profesionály

Pokud máte, co dočinění s opravdu velkým zamořením, to znamená více než 5 metrů, zavolejte si odborníka, který situaci posoudí a pomůže vám. Ujistěte se, že odborník plíseň opravdu zahubí, ne pouze uzavře či zapouzdří.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Bře 2024>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist