Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

5 šikovných způsobů, jak utěsnit a izolovat okna před zimou

Led 2212 Autor: Claudie Kornelová

Mrazy se nezadržitelně blíží, topná sezóna je již v plném proudu, a proto, pokud nemáte opravdu dobře těsnicí okna, je potřeba popřemýšlet o tom, co s tím uděláte. Proč? Přece nebudete topit pánu Bohu do oken. Vše se zdražuje, a tak každá ušetřená korunka se hodí. Prozradíme vám 5 šikovných způsobů, jak utěsnit a izolovat okna tak, aby teplo zůstávalo opravdu jen u vás doma.

okno

Utěsněte svá okna před příchodem zimy. Zdroj foto: Pixabay.com – Jill Wellington

Jak zjistíte, že vaše okna špatně těsní?

Vezměte si čtvereček toaletního papíru nebo si zapalte svíčku a přibližte se k oknu. Chvilku počkejte a poté se pozorně na plamen svíčky nebo toaletní papír dívejte. Pokud vidíte, že se plamínek kymácí a papír odfukuje, zkrátka, že se jedno z toho, co jste použili pohybuje nepravidelně, poté vám škvírami pod okny profukuje. Totéž udělejte i pode dveřmi. A jak tedy okna utěsnit?

Pěnová páska

Na horní i spodní část okenních křídel, dveřních rámů i půdních poklopů můžete použít pěnovou pásku. Prodávají se v samolepicím provedení, jsou levné a velice jednoduše se instalují. Přesto by měly být používány pouze výjimečně. Přece jen se nejedná o trvalou pomoc, ale spíše dočasnou.

V-kanál

V-kanál se používají na boky oken a též posuvných oken a dveří. Vydrží velmi dlouho, jsou téměř neviditelné, což je jejich pozitivní vlastností, avšak jejich nevýhodou je, že po jejich nalepení může u dveří vznikat jistý odpor.

Plsť

Plsť se často používá kolem oken, dveří, zárubní a okenních křídel. Jsou velmi levné, snadno se instalují, ale vydrží jen několik let. Zde je tedy třeba zvážit, zda se vám taková malá investice vyplatí, nebo si raději připlatíte za kvalitnější materiál, jenž vám vydrží mnohem déle. Mějte na paměti, že plstěné těsnění nemůžete použít tam, kde je vlhko nebo kam se dostane voda. Hrozilo by, že zplesniví. Velkou nevýhodou také je, že tato izolace je viditelná.

plsť

Nevýhodou této izolace je, že je viditelná. Zdroj foto: Pixabay.com – Margo Lipa

Štětinky

Štětinky pod dveře bývají vyrobeny z hliníku nebo nerezové oceli. Jsou připevněny na plastové, vinylové, houbové nebo plstěné kartáče a měly by být vždy instalovány na spodní stranu dveří. Velmi snadno se instalují, ale pozor. Mohou způsobit poškození koberců.

Potažení hadi

Potažení hadi jsou poměrně oblíbenou variantou těsnění v mnoha domácnostech. Prakticky utěsní okna i dveře. Báječnou alternativou jsou právě v případě, máte-li v místnosti koberec. S hady nedojde k jejich poškození. Dobré je, že si je můžete vyrobit i vy sami z látky a sušené rýže. Pakliže na to nemáte čas, je možné si je jednoduše zakoupit na internetu.

Velmi dobrým řešením je také pořídit si kvalitní silikonovou pryžovou lištu. Vydrží vám déle než mnoho ostatních řešení, a navíc vypadá velmi dobře. Pro tento typ odizolování a jeho přidělání budete muset použít neutrální silikonový tmel.

Jakmile si vyberete těsnicí lištu, která nejlépe vyhovuje vaším oknům a dveřím, před jejích rozřezáním si vše pořádně odměřte. Před instalací nové ochranné lišty nezapomeňte případně odstranit všechny staré a povrch řádně vyčistit. Před aplikací nových těsnicích lišt se ujistěte, že je povrch zcela čistý, aby vám lišty dobře držely.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist