Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

10 věcí, které potřebuje vaše zahrada na jaře, aby byla opravdu krásná

Dub 2220 Autor: Claudie Kornelová

Je tu konec března a nastupuje měsíc duben! Konečně. Po zimě přichází opět čas na úpravu vaší zahrady. Aby byla krásná, je nejvyšší čas se jí věnovat. Co vše je třeba udělat?

zahrada

Nyní nastává nejlepší čas na úpravu vaší zahrádky. Zdroj foto: Unsplash.com – Aniston Grace

Připravte si půdu

V první řadě odstraňte z půdy všechen plevel. Vyjměte kořínky a celou půdu okopejte. Nejlépe uděláte, když do ní zapracujete kravský hnůj, který jí dodá potřebné živiny. Jakmile bude do půdy zapracován, půdu zarovnejte do roviny a přikryjte ji několika vrstvami černého plastu, který půdu udrží v teple a sušší. Připraví ji tak na výsadbu semen.

Prořezávejte větve

Březen vám dává vědět o konci zimního klidu. Nastává tak ideální čas na prořezávání všech vašich stromů a keřů, s výjimkou jedněch jediných, a sice borovic. Jarně kvetoucí keře, včetně šeříku a zlatého deště však můžete prořezat už nyní, jestliže nechcete přijít o poupata. Pokud vám tyto keře přerostly, můžete je seříznout až k zemi. Podpoříte tak jejich zdravý a správný růst. Jilm, břízu, javor a ořešák černý prořezávejte ve druhém týdnu v březnu.

větve

Nezapomeňte na každoroční prořezávání větví. Zdroj foto: Unsplash.com – Kushagra Kevat

Sázejte ovocné stromy a keře

Nastává nejlepší čas pro výsadbu nových stromů a keřů. Jabloně a třešně vysaďte na slunné, ale chráněné místo před větrem. Provádějte také výsadbu bobulovin jako jsou angrešt, rybíz, maliny a jahody. Palice malin uřízněte až u země, abyste stimulovali jejich růst. Mulčujte rebarboru silnou vrstvou hnoje, aby byla zdravá a zamezili jste ztrátě vlhkosti z půdy. Je vhodná doba i na její výsadbu.

Vysaďte rostlinné cibule

Citlivé cibulky zasaďte do květináče s vlhkým kompostem. Umístěte je na dobře osvětlené místo a dopřejte jim pravidelnou zálivku. Jakmile se výhonky prodlouží, cibulky přesaďte každou zvlášť. Také nastává čas o péči o muškáty.

muškát

Kromě sázení běžných rostlinek se nezapomeňte postarat také o muškáty. Zdroj foto: Unsplash.com – Gemma Evans

Nainstalujte dešťové sudy

Dešťová voda je ideální na zalévání, ale kupříkladu i ke kosmetickým procedurám. Proto se vyplatí mít ji v zásobě. Rozestavte si pod okap sudy, abyste ji nachytaly dostatek k zalévání. Uvidíte, jak vaše rostlinky pookřejí. Nejvíce ji ocení rododendrony.

Odstraňte zahradní škůdce

Likvidace hibernujících škůdců v prvních březnových dnech vám může pomoci zabránit rozšíření problémů v pozdějších teplých měsících. Měla by to být první věci, kterou uděláte v březnu na zahradě. Detailně prozkoumejte květiny, rostliny a stromky a odstraňte slimáky, ploštice a jiné škůdce.

slimák

Odstraňte všechny škůdce, kteří by mohli narušit chod vaší zahrádky. Zdroj foto: Unsplash.com – Rudolf-Peter Bakker

Opravte svůj trávník

Nic nezkazí krásu vaší zahrady víc, než je seschlý a opotřebovaný trávník. Trávníky v pochmurných měsících trpí mechem a hnilobou rostlin. To vše je potřeba dát dohromady, odstranit. Shrabejte suchou trávu. Trávník posečte a holá místa posypte novými semínky.

Vzdejte poslední poctu zimě

Pořiďte si na zahradu své oblíbené kousky zeleniny a rostlin. Mějte po ruce domácí větrolamy, které pomohou vaše rostlinky uchránit před větrnými podmínkami v chladných dnech. Brzy zasejte také tuřín, řepu, hořčici, brokolici a špenát. Od poloviny března vysaďte také papriky, okurky, rajčata, kukuřici a tykve. Vyživujte mladé rostlinky organickým hnojivem. Mulčem zasypte také keře, stromky a trvalky, aby se půda kolem nich zahřála. Na konci března ještě vysaďte sezónní okrasné rostlinky včetně sedmikrásek, měsíčků, karafiátů a petunií.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist