Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Způsoby, jak zůstat v teple aniž byste museli zapnout topení

Zář 2216 Autor: Claudie Kornelová

Účty za vytápění domů či bytů mohou být skličující, a to nejen pro ty, kteří žijí v chladnějším podnebí (například na horách). Naštěstí však existují způsoby, jak snížit náklady, aniž byste se museli uchýlit k nošení bund v interiéru. Zde je pár jednoduchých tipů, které vám pomohou udržet váš domov v teple za příznivou cenu.

domov

Pokud nechcete platit vysoké účty za elektřinu, vyzkoušejte některou z našich rad. Zdroj foto: Pixabay.com – silviarita

Dvojitá bublina

Pokud jde o tepelné ztráty, okna jsou jedním z největších viníků, proto je důležité je řádně izolovat. Levnou nápravu provedete tak, že vystřihnete kus bublinkové fólie tak, aby dokonale zapadl do rámu okna, nastříkáte na okno tenkou vrstvu vody a bublinkovou fólii umístíte na sklo. Vrstva fólie propustí sluneční světlo a zároveň udrží teplo tam, kam patří: uvnitř.

Obrácení ventilátoru

Všichni víme, že teplý vzduch stoupá směrem vzhůru, ale tato běžná skutečnost může mít mrazivý vliv na naše účty za vytápění. Ačkoli se zdá, že zapnutím stropního ventilátoru se ochladí, ve skutečnosti se mohou vaše prostory ještě více vyhřát, pokud nastavíte lopatky tak, aby se otáčely ve směru hodinových ručiček. (Chcete-li otáčení obrátit, podívejte se na přepínač na základně ventilátoru.) Tato změna směru otáčení vytvoří mírný vzestupný proud, který bude teplý vzduch tlačit ke stěnám a zpět do místnosti.

klimatizace

V případě, že nemáte klimatizaci, ale stropní ventilátor, přepněte ho, aby vám po domě roznášel teplo. Zdroj foto: Pixabay.com – Mustafa shehadeh

Kontrola úniku vzduchu

Úniky vzduchu jsou hlavním zdrojem tepelných ztrát. Zkontrolujte, zda ve vašem domě nejsou možné mezery, pomocí tohoto jednoduchého testu: Podržte kousek toaletního papíru před okenními a dveřními rámy. Pokud se toaletní papír pohne, našli jste trhlinu, kterou je třeba utěsnit. Mezery vyplňte páskou proti povětrnostním vlivům (k zakoupení na internetu), aby teplo zůstalo schované uvnitř, a zvažte přidání pěnové izolace do zásuvek, abyste ještě více snížili tepelné ztráty.

Odraz vašeho topení

Pokud máte doma radiátory, zkuste vyrobit odrazové desky z hliníkové fólie a umístit jednu za každou jednotku. Místo toho, aby radiátor zahříval pouze stěnu, bude zahřívat fólii, která bude odrážet teplo zpět do místnosti a umožní vám maximálně využít výkon jednotky.

radiátor

Pokud za radiátor umístíte fólii, teplo se bude odrážet zpět do místnosti. Zdroj foto: Pixabay.com – ri

Zastavení průvanu dveří

Pokud máte dveře, kterými táhne, vyrobte si levnou opravu z pěnové izolace trubek. Nastříhejte pěnovou izolaci na požadovanou velikost a omotejte ji kolem spodní části dveří – ano, dokonce i těch vnitřních -, abyste zabránili úniku tepla a zvýšení nákladů na energie. Pokud se na projekt necítíte, existuje spousta cenově dostupných zařízení proti průvanu, která si můžete zakoupit. Nejlepší na tom je, že tyto průvlaky lze snadno odstranit, když se oteplí, takže nemáte žádnou výmluvu, proč toto úsporné řešení nevyzkoušet.

Pusťte dovnitř sluneční svit

To je zdaleka nejjednodušší věc, kterou můžete udělat pro snížení účtů za vytápění domu: Zvedněte žaluzie, když svítí slunce! Obzvláště důležité je mít otevřené žaluzie na oknech orientovaných na jih, protože na ně dopadá nejteplejší odpolední slunce. Jen nezapomeňte na noc závěsy opět zatáhnout, abyste udrželi všechen horký vzduch uvnitř, dokud se slunce nevrátí.

slunce

Když bude venku slunce, pusťte ho oknem dovnitř. Zdroj foto: Pixabay.com – Eelffica

Popíjejte něco horkého

Ledová káva nebo ledový čaj jsou možná vaším oblíbeným nápojem, který vám pomůže přečkat den, ale v zimě je možná načase přejít na teplejší variantu. Horké kakao, čaj a káva vás uvnitř zahřejí a zároveň vám dodají potřebnou dávku kofeinu.

Vrstvěte se

V jiných ročních obdobích by vám mohlo stačit vrchní prostěradlo a přikrývka, ale v zimě si vyměňte lůžkoviny. Zkuste si ustlat flanelové povlečení a fleecové přikrývky a v noci snižte termostat o několik stupňů, abyste zůstali v teple, aniž byste museli utratit další peníze.

postel

Přidejte do postele pár dek navrch, to vám zaručí teplo po celou noc. Zdroj foto: Pixabay.com – Pexels

Nezakládejte oheň

Nic není tak útulné jako posezení u plápolajícího ohně, ale můžete za to platit vyššími účty za energii. U tradičních krbů uniká asi 80 % tepla přímo komínem, což znamená, že za vytápění domu dřevem musíte platit navíc. Pokud dáváte přednost zimnímu ohni, zvažte modernizaci svého krbu pomocí energeticky úsporných vložek, které udrží více tepla tam, kde ho chcete mít.

Zavřete kouřovod

Pokud v krbu přeci jen rozděláváte oheň, nezapomeňte po jeho uhašení uzavřít kouřovod. Jinak všechen teplý vzduch vyletí nahoru a ven z domu a vpustí dovnitř mrazivý vzduch zvenčí.

krb

Až oheň v krbu uhasne, nezapomeňte zavřít kouřovod. Zdroj foto: Pixabay.com – Oleksandr Pidvalnyi

Oblečte se teple

Maminka měla pravdu – oblékání podle počasí má význam. Navrstvěte se a po domě noste ponožky a pantofle. Mnoho módních řetězců navíc prodává trička, spodní košilky, dlouhé spodní prádlo, legíny a ponožky s technologií HEATTECH, která zachycuje a udržuje teplo. A když se nemůžete zbavit chladu? Hoďte mikinu do sušičky a rychle ji roztočte, aby se zahřála.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist