Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Vybíráme plastová okna

Čvc 1206 Autor: Redakce

V dnešním článku se zaměříme na velmi žhavé téma, a to jak vybírat plastová okna. Není totiž v silách jednotlivce se v nabídce plastových oken vyznat. Také si nevíte rady, zda vybrat okna s dvoj nebo trojskly, se třemi nebo více komorami a s jakým těsněním? Přesně na tyto otázky se dozvíte odpovědi v dnešním článku.

V prvé řadě je rozhodnutí, zda chcete okna plastová, ale také třeba dřevěná či hliníková. Ovšem všude tam, kde plastová okna být mohou, je to nejlepší volba. Mají totiž dlouhou životnost, nevyjdou draho a vypadají výborně. Krom toho, pokud vyberete okna správná, budete se těšit z vysokého standardu tepelně-izolačních vlastností.

Důležité parametry plastových oken

Počet komor, těsnění  a hloubka profilu

osmikomorove oknoV dnešní době jsou naprostým standardem pětikomorová okna. Pokud ale od oken chcete více, pak bezkonkurenčními tepelně izolační vlastnosti mají plastová okna osmikomorová. Počet komor v profilu se vždy počítá ve směru převažujícího proudění tepla, tedy z interiéru do exteriéru. Kvalita tepelné izolace okenních rámů však není předurčena jen počtem komor. Kromě počtu komor je třeba při výběru kvalitního okenního rámu hledět i na jeho stavební hloubku tj. sílu okenního profilu (komory nesmí být příliš úzké). Za úplné minimum je v současné době považováno 5 komor při stavební hloubce profilu aspoň 70 mm.

Je naprosto jasné, že nejvíce tepla uniká funkční spárou, kde se setkává okenní rám s okenním křídlem. Tuto spáru ale nelze odbourat, protože musí zabezpečit odvod kondenzační vody odtokovými kanálky do exteriéru. Tuto situaci může vyřešit kvalitní systém s trojitým těsněním, kde středové těsnění vytváří nepřekonatelnou zábranu jak zatékání srážkové vody hnané větrem, tak i spolehlivě drží studený vzduch daleko od interiérové strany profilu. Podle odborníků je dokonce vícekomorové okno se dvěma těsněními jednoznačným vyhazováním peněz.

Dvojsklo nebo trojsklo?

Ceny energií v žádném případě klesat nebudou. To je jeden z důvodů, proč bychom měli sáhnout po izolačních trojsklech se dvěma selektivními vrstvami a plněná argonem. Podle technologických zkoušek dokáží kvalitní plastová okna s izolačními trojskly snížit tepelnou ztrátu až na polovinu oproti standardně používaným dvojsklům. Vždy trvejte na trojskle, jehož tloušťka bude minimálně 44 mm.

Rosí se vám okna? Něco je špatně!

Při výběru okna myslete také na jeho rosení, což je častý problém u většiny levných plastových oken z dovozu. Okna od společnosti OKNA.EU jsou dodávána s moderními nekovovými meziskelními rámečky, které dokáží rosení zabránit. Stejně tak s rosením souvisí šíře profilu, rám oken by neměl být slabší než 70 mm.

Je ale potřeba si uvědomit, že s rosením okem souvisí také vzdušná vlhkost v interiéru. Tu změříte běžnou meteostaničkou či vlhkoměrem. Pokud je nad 50%, měli byste oslovit odbornou firmu a zauvažovat o možnostech odvětrávání. Pokud je u vás vlhkost standardní, tedy pod 45 % a okna se vám přesto rosí, bohužel jste naletěli a pořídili nekvalitní plastová okna, reklamujte je!

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist