Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Průvodce 10 úkoly, které je nutné stihnout před zazimováním chaty

Zář 2108 Autor: Claudie Kornelová

Zima se pomalu, leč nekompromisně blíží, a proto je nejvyšší čas přemýšlet nad tím, co je ještě potřeba udělat a stihnout na chatě či chalupě před jejím zazimováním. Přinášíme vám 10 úkolů, které byste rozhodně měli stihnout udělat předtím, než chatu zazimujete.

chata

Před odjezdem nezapomeňte chatu důkladně zazimovat. Zdroj foto: Pixabay.com – uroburos

Zkontrolovat septik

Jestliže vaše chata má septik či jímku, ujistěte se, že je vyvezený/á a v případě starších septiků a jímek také dobře utěsněný/á. Jistě by vás nepotěšilo, kdyby se případně vlivem mrazů roztrhla nebo díky dešťům a špatnému utěsnění naplnila. Na jaře by vás čekalo nepříjemné překvapení, proto tomu věnujte pozornost již nyní.

odvoz fekálií

Nezapomeňte nechat vyvézt septik. Zdroj foto: Pixabay.com – ivabalk

Vypustit odtoky

Před zazimováním kompletně vypusťte všechny odtoky, potrubí a nádrže. Vypněte vodu. V případě krutých mrazů si ušetříte starosti s tím, že by vám odtok, potrubí či nádrž zamrzly a následně se roztrhly.

Vyčistit okapy a žlaby

Ucpané žlaby a okapy je třeba vyčistit od spadaného listí a také ideálně vymést. Pokud tak neučiníte, může se stát, že se v nich bude držet voda, která se může dostat i do střechy, kde napáchá nemalé škody.

okap

Vyčistěte okapy, aby se vám v nich nezadržovala voda. Zdroj foto: Pixabay.com – 123switch

Zkontrolovat střechu

Hromady sněhu mohou zapříčinit, že vaše střecha začne propouštět vodu. Proto ji důkladně zkontrolujte, případné zničené šindele nahraďte novými a chybějící doplňte před tím, než venku začne panovat zima.

Zadělat všechny otvory

Může se stát, že některým z otvorů se vám do chaty dostane nežádoucí návštěvník v podobě lasičky či jiného zvířátka. Proto všechny otvory před zazimováním chaty zadělejte. Komín můžete zakrýt buď komínovým krytem, či alespoň igelitem.

půda

Zkontrolujte střechu a všechny další otvory, kudy by se mohla dostat zvířata. Zdroj foto: Pixabay.com – Frank Winkler

Odpojit hlavní spotřebiče

Vypnutí celého napájecího zdroje nemusí být úplně dobrý nápad, máte-li na něj připojené venkovní osvětlení či kupříkladu poplašný systém, nicméně odpojení větších spotřebičů může pomoci zabránit katastrofě v podobě vyhoření či jiných problémů.

Vypnout topení

Má-li vaše chata termostat, můžete ho nastavit na 10 °C, aby se případně zabránilo hromadění námrazy. Pakliže jste řádně vyčistili potrubí, vypněte jej. Ušetříte tak energii a tím pádem i peníze.

topení

Topení buď zcela vypněte a nebo si nastavte termostat. Zdroj foto: Pixabay.com – ri

Zabezpečit vše, co hoří

Člověk nikdy neví, co se může stát a je určitě nutné předvídat. Proto zabalte a odstraňte všechny uvolněné papírové výrobky. Odpadky s kartony a papíry odneste, knihy a noviny umístěte někam, kde víte, že nehrozí vznik požáru. Zabezpečte i staré hadry, chemikálie a další položky, které by případně mohly způsobit nebo rozšířit požár.

Vyčistit kuchyňskou linku a lednici

Odvezte z mrazáku a lednice vše, co podléhá zkáze. Vyndejte suroviny a potraviny, které by se mohly zkazit i z kuchyňské linky, to platí i pro suché suroviny. Jídlo přitahuje zvířata a hmyz, proto neváhejte, vše sbalte a vezměte to s sebou.

lednice

Také nezapomeňte vyprázdnit a vyčistit lednici. Zdroj foto: Pixabay.com – difisher

Odvézt cennosti

Žijeme bohužel v době, kdy lupiči jsou skutečně vynalézaví, proto nenechávejte ve své chatě nic cenného, nic, na čem vám záleží. Pakliže nechcete převážet z chaty například televizi, nezapomeňte zakrýt okna. Pokud by se přece jen nějaký zloděj dostal k oknům, neuvidí nic, a tak se i sníží pravděpodobnost, že vynaloží úsilí, aby vaši chalupu vykradl.

Tak. Pokud máte hotovo, gratulujeme. Stačí již jen zamknout a chata je zazimovaná.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist